2.HC

Bayern Rundfahrt 2007  |  Stage 1. Garmisch Partenkirchen - Gundelfingen   

11th edition

211.1 km, 30 May 2007

Rider Team Time
1.
Andre SCHULZE
Team Wiesenhof Felt 4h41'51"
2.
Stuart O'GRADY
Team CSC
3.
David KOPP
Gerolsteiner
4.
Erik ZABEL
Team Milram
5.
Giairo ERMETI
Tenax
6.
Alberto LODDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
7.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe Lamonta
8.
Claudio CUCINOTTA
Tenax
9.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
10.
René WEISSINGER
Team Volksbank
11.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
12.
Hans DEKKERS
Agritubel
13.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon
14.
Blazej JANIACZYK
Intel - Action
15.
Emiliano DONADELLO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
16.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
17.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
18.
Dariusz RUDNICKI
Intel - Action
19.
Olaf POLLACK
Team Wiesenhof Felt
20.
Gerald CIOLEK
T-Mobile Team
21.
Kenny LISABETH
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
22.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Volksbank
23.
Renato SILVA
Benfica
24.
André KORFF
T-Mobile Team
25.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
26.
Christoph VON KLEINSORGEN
Heinz von Heiden Focus
27.
Alexey KOLESSOV
Astana
28.
Gerrit GLOMSER
Team Volksbank
29.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica
30.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Benfica
31.
Philippe SCHNYDER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
32.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
33.
Sven RENDERS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
34.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel
35.
Linas BALČIŪNAS
Agritubel
36.
Evgeniy SLADKOV
Astana
37.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel
38.
Martin HEBÍK
Heinz von Heiden Focus
39.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
40.
Benoît SALMON
Agritubel
41.
Elnathan HEIZMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
42.
Marcel SIEBERG
Team Milram
43.
Peter VELITS
Team Wiesenhof Felt
44.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
45.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
46.
Jens VOIGT
Team CSC
47.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
48.
Wolfgang MURER
Elk Haus - Simplon
49.
Fränk SCHLECK
Team CSC
50.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
51.
Hans Jürgen JURETZEK
Team Regiostrom - Senges
52.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
53.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
54.
Leonardo MOSER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
55.
Tomáš KONEČNÝ
Elk Haus - Simplon
56.
Niklas AXELSSON
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
57.
Jörg LUDEWIG
Team Wiesenhof Felt
58.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
59.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
60.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
61.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
62.
Denis ROBIN
Agritubel
63.
Thomas FREI
Astana
64.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Regiostrom - Senges
65.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
66.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe Lamonta
67.
Christian MURRO
Tenax
68.
Florian STALDER
Team Volksbank
69.
Luca SABATINO
Tenax
70.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Felt
71.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Volksbank
72.
Anders LUND
Team CSC
73.
Harald MORSCHER
Team Volksbank
74.
Felix GNIOT
Heinz von Heiden Focus
75.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
76.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Focus
77.
Matthias KESSLER
Astana
78.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
79.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel
80.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
81.
Helder MIRANDA
Benfica
82.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Focus
83.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
84.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
85.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
86.
Michael SCHÄR
Astana
87.
Steffen WESEMANN
Team Wiesenhof Felt
88.
Honorio MACHADO PEREZ
Tenax
89.
Jure GOLČER
Tenax
90.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
91.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges
92.
Karsten KROON
Team CSC
93.
Alessandro BERTUOLA
Tenax
94.
Erik HOFFMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
95.
Ján VALACH
Elk Haus - Simplon
96.
Ralf GRABSCH
Team Milram
97.
Santo ANZÀ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
98.
Bart VANHEULE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99.
Björn PAPSTEIN
Team 3C - Gruppe Lamonta
100.
Malte URBAN
Heinz von Heiden Focus
101.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
102.
Andreas MATZBACHER
Team Volksbank
103.
Konstantin SCHUBERT
Team Regiostrom - Senges
104.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Felt
105.
Björn GLASNER
Team Regiostrom - Senges
106.
Wolfram WIESE
Team Regiostrom - Senges
107.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
108.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
109.
Holger SIEVERS
Team 3C - Gruppe Lamonta
110.
Andreas KLÖDEN
Astana
111.
Corey SWEET
Team Regiostrom - Senges
112.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
113.
Mattia TURRINA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
114.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
115.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
116.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
117.
Björn SCHRÖDER
Team Milram

Stage information

Start, finish: Stage 1. Garmisch Partenkirchen - Gundelfingen

Distance: 211.1 km

Date: 30 May 2007