2.HC

Bayern Rundfahrt 2007  |  Stage 2. Gundelfingen - Eichstätt   

11th edition

187.8 km, 31 May 2007

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Milram 4h31'07"
2.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
3.
Stuart O'GRADY
Team CSC
4.
Gerald CIOLEK
T-Mobile Team
5.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
6.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
7.
Alessandro BERTUOLA
Tenax
8.
Blazej JANIACZYK
Intel - Action
9.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
10.
Sven RENDERS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
12.
Santo ANZÀ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
13.
Christian MURRO
Tenax
14.
René WEISSINGER
Team Volksbank
15.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Volksbank
16.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
17.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
18.
Marcel SIEBERG
Team Milram
19.
Malte URBAN
Heinz von Heiden Focus
20.
Fränk SCHLECK
Team CSC
21.
Peter VELITS
Team Wiesenhof Felt
22.
Jens VOIGT
Team CSC
23.
Wolfram WIESE
Team Regiostrom - Senges
24.
Elnathan HEIZMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
25.
Erik HOFFMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
26.
Karsten KROON
Team CSC
27.
Andreas KLÖDEN
Astana
28.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
29.
Florian STALDER
Team Volksbank
30.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
31.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
32.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Regiostrom - Senges
33.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
34.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Felt
35.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
36.
Renato SILVA
Benfica
37.
Ralf GRABSCH
Team Milram
38.
Jure GOLČER
Tenax
39.
Andreas MATZBACHER
Team Volksbank
40.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
41.
Benoît SALMON
Agritubel
42.
Mattia TURRINA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
43.
Bart VANHEULE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
44.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
45.
Helder MIRANDA
Benfica
46.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
47.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
48.
Matthias KESSLER
Astana
49.
Steffen WESEMANN
Team Wiesenhof Felt
50.
Björn GLASNER
Team Regiostrom - Senges
51.
Corey SWEET
Team Regiostrom - Senges
52.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
53.
Björn PAPSTEIN
Team 3C - Gruppe Lamonta
54.
Holger SIEVERS
Team 3C - Gruppe Lamonta
55.
Michael SCHÄR
Astana 38'00"
56.
Alexey KOLESSOV
Astana
57.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
58.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
59.
David KOPP
Gerolsteiner
60.
Ján VALACH
Elk Haus - Simplon
61.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica
62.
Leonardo MOSER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
63.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe Lamonta
64.
Felix GNIOT
Heinz von Heiden Focus
65.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
66.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
67.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Volksbank
68.
Harald MORSCHER
Team Volksbank
69.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
70.
Claudio CUCINOTTA
Tenax
71.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel
72.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges
73.
Tomáš KONEČNÝ
Elk Haus - Simplon
74.
Thomas FREI
Astana
75.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76.
Evgeniy SLADKOV
Astana 1h56'00"
77.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel
78.
Denis ROBIN
Agritubel
79.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
80.
Philippe SCHNYDER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
81.
Jörg LUDEWIG
Team Wiesenhof Felt
82.
Konstantin SCHUBERT
Team Regiostrom - Senges
83.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
84.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon 3h11'00"
85.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
86.
Christoph VON KLEINSORGEN
Heinz von Heiden Focus
87.
Niklas AXELSSON
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
88.
André KORFF
T-Mobile Team
89.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
90.
Honorio MACHADO PEREZ
Tenax
91.
Anders LUND
Team CSC
92.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
93.
Hans Jürgen JURETZEK
Team Regiostrom - Senges 59'53"
94.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Benfica
95.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Focus
96.
Luca SABATINO
Tenax
97.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel
98.
Gerrit GLOMSER
Team Volksbank
99.
Martin HEBÍK
Heinz von Heiden Focus
100.
Giairo ERMETI
Tenax
101.
Emiliano DONADELLO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 1h17'53"
102.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Felt 1h49'53"
103.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
104.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
105.
Andre SCHULZE
Team Wiesenhof Felt
106.
Alberto LODDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 4h39'53"
107.
Linas BALČIŪNAS
Agritubel
108.
Olaf POLLACK
Team Wiesenhof Felt
109.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
110.
Dariusz RUDNICKI
Intel - Action
111.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe Lamonta
112.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Focus
113.
Hans DEKKERS
Agritubel
114.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
115.
Kenny LISABETH
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4h50'53"
116.
Wolfgang MURER
Elk Haus - Simplon 4h52'53"
117.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon

Stage information

Start, finish: Stage 2. Gundelfingen - Eichstätt

Distance: 187.8 km

Date: 31 May 2007