2.HC

Bayern Rundfahrt 2007  |  Stage 4. Rothenburg ob der Tauber - Rothenburg ob der Tauber   

11th edition

24 km, 2 June 2007

Rider Team Time
1.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 30'44"
2.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team 00'03"
3.
Jens VOIGT
Team CSC 00'14"
4.
Fränk SCHLECK
Team CSC 00'19"
5.
Andreas KLÖDEN
Astana 00'24"
6.
Olaf POLLACK
Team Wiesenhof Felt 00'43"
7.
Nicki SØRENSEN
Team CSC 00'45"
8.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner 00'48"
9.
Peter VELITS
Team Wiesenhof Felt 00'51"
10.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 00'52"
11.
René WEISSINGER
Team Volksbank 00'54"
12.
Björn GLASNER
Team Regiostrom - Senges 00'55"
13.
Łukasz BODNAR
Intel - Action 00'59"
14.
Jörg LUDEWIG
Team Wiesenhof Felt
15.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Felt 01'00"
16.
Marcel SIEBERG
Team Milram 01'01"
17.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel 01'02"
18.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action 01'04"
19.
Stuart O'GRADY
Team CSC 01'06"
20.
Steffen WESEMANN
Team Wiesenhof Felt 01'07"
21.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon 01'17"
22.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team 01'26"
23.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon 01'29"
24.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner 01'30"
25.
Bart VANHEULE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
26.
Blazej JANIACZYK
Intel - Action 01'32"
27.
Erik ZABEL
Team Milram
28.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Volksbank 01'33"
29.
Corey SWEET
Team Regiostrom - Senges 01'34"
30.
Giairo ERMETI
Tenax 01'37"
31.
Alexey KOLESSOV
Astana 01'41"
32.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Regiostrom - Senges 01'42"
33.
Christian MURRO
Tenax 01'47"
34.
Karsten KROON
Team CSC 01'48"
35.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
36.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon 01'49"
37.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe Lamonta 01'51"
38.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel 01'52"
39.
Santo ANZÀ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
40.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica 01'53"
41.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Volksbank 01'54"
42.
Björn PAPSTEIN
Team 3C - Gruppe Lamonta 01'57"
43.
Malte URBAN
Heinz von Heiden Focus
44.
Jure GOLČER
Tenax 02'00"
45.
Elnathan HEIZMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta 02'02"
46.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 02'03"
47.
Renato SILVA
Benfica 02'04"
48.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel
49.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica 02'06"
50.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
51.
Gerrit GLOMSER
Team Volksbank 02'08"
52.
Anders LUND
Team CSC 02'09"
53.
Thomas FREI
Astana
54.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Felt
55.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges
56.
Erik HOFFMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta 02'13"
57.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 02'14"
58.
Matthias KESSLER
Astana 02'15"
59.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
60.
André KORFF
T-Mobile Team 02'18"
61.
Michael SCHÄR
Astana 02'19"
62.
Ralf GRABSCH
Team Milram
63.
David KOPP
Gerolsteiner 02'22"
64.
Gerald CIOLEK
T-Mobile Team
65.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 02'24"
66.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 02'31"
67.
Linas BALČIŪNAS
Agritubel
68.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Focus 02'32"
69.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 02'38"
70.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 02'42"
71.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 02'43"
72.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
73.
Helder MIRANDA
Benfica
74.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Benfica 02'44"
75.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica 02'46"
76.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram 02'50"
77.
Alessandro BERTUOLA
Tenax 02'51"
78.
Wolfgang MURER
Elk Haus - Simplon
79.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta 02'57"
80.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 03'01"
81.
Florian STALDER
Team Volksbank
82.
Wolfram WIESE
Team Regiostrom - Senges 03'02"
83.
Denis ROBIN
Agritubel 03'03"
84.
Tomáš KONEČNÝ
Elk Haus - Simplon
85.
Harald MORSCHER
Team Volksbank
86.
Holger SIEVERS
Team 3C - Gruppe Lamonta 03'08"
87.
Benoît SALMON
Agritubel 03'11"
88.
Sven RENDERS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
89.
Christoph VON KLEINSORGEN
Heinz von Heiden Focus 03'17"
90.
Philippe SCHNYDER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 03'21"
91.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe Lamonta 03'22"
92.
Ján VALACH
Elk Haus - Simplon 03'26"
93.
Martin HEBÍK
Heinz von Heiden Focus 03'30"
94.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 03'31"
95.
Konstantin SCHUBERT
Team Regiostrom - Senges 03'32"
96.
Luca SABATINO
Tenax 03'33"
97.
Felix GNIOT
Heinz von Heiden Focus 03'34"
98.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team 03'38"
99.
Claudio CUCINOTTA
Tenax 03'40"
100.
Emiliano DONADELLO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 03'43"
101.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
102.
Niklas AXELSSON
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 03'45"
103.
Hans DEKKERS
Agritubel 03'46"
104.
Kenny LISABETH
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 03'47"
105.
Honorio MACHADO PEREZ
Tenax 03'51"
106.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 03'55"
107.
Evgeniy SLADKOV
Astana 03'57"
108.
Hans Jürgen JURETZEK
Team Regiostrom - Senges 04'03"
109.
Mattia TURRINA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
110.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Focus 04'11"
111.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon 04'14"
112.
Andre SCHULZE
Team Wiesenhof Felt 04'45"
113.
Sebastian SKIBA
Intel - Action 04'49"
114.
Dariusz RUDNICKI
Intel - Action 05'13"
115.
Leonardo MOSER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia 05'17"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Rothenburg ob der Tauber - Rothenburg ob der Tauber

Race Type: Time Trial

Distance: 24 km

Date: 2 June 2007