2.HC

Bayern Rundfahrt 2007  |  Stage 5. Rothenburg ob der Tauber - Fürth   

11th edition

160.7 km, 3 June 2007

Rider Team Time
1.
Sebastian SIEDLER
Team Milram 3h47'21"
2.
Erik ZABEL
Team Milram
3.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
4.
Gerald CIOLEK
T-Mobile Team
5.
Hans DEKKERS
Agritubel
6.
David KOPP
Gerolsteiner
7.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
8.
René WEISSINGER
Team Volksbank
9.
Emiliano DONADELLO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
10.
Martin HEBÍK
Heinz von Heiden Focus
11.
Andre SCHULZE
Team Wiesenhof Felt
12.
Michael SCHÄR
Astana
13.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Regiostrom - Senges
14.
Blazej JANIACZYK
Intel - Action
15.
Kenny LISABETH
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
16.
Stuart O'GRADY
Team CSC
17.
Philippe SCHNYDER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
18.
Renato SILVA
Benfica
19.
Sven RENDERS
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
20.
André KORFF
T-Mobile Team
21.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
22.
Linas BALČIŪNAS
Agritubel
23.
Steven CAETHOVEN
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
24.
Jochen SUMMER
Elk Haus - Simplon
25.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe Lamonta
26.
Olaf POLLACK
Team Wiesenhof Felt
27.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
28.
Alexey KOLESSOV
Astana
29.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus - Simplon
30.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
31.
Andreas KLÖDEN
Astana
32.
Honorio MACHADO PEREZ
Tenax
33.
Evgeniy SLADKOV
Astana
34.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
35.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Volksbank
36.
Harald MORSCHER
Team Volksbank
37.
Tomáš KONEČNÝ
Elk Haus - Simplon
38.
Peter VELITS
Team Wiesenhof Felt
39.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
40.
Marcel SIEBERG
Team Milram
41.
Samuel PLOUHINEC
Agritubel
42.
Elnathan HEIZMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
43.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
44.
Christian MURRO
Tenax
45.
Thomas FREI
Astana
46.
Santo ANZÀ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
47.
Denis ROBIN
Agritubel
48.
Serge HERZ
Heinz von Heiden Focus
49.
Robert RETSCHKE
Team Wiesenhof Felt
50.
Émilien-Benoît BERGÈS
Agritubel
51.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
52.
Ján VALACH
Elk Haus - Simplon
53.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
54.
Claudio CUCINOTTA
Tenax
55.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
56.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
57.
Bart VANHEULE
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
58.
Luca SABATINO
Tenax
59.
Wolfram WIESE
Team Regiostrom - Senges
60.
Jens VOIGT
Team CSC
61.
Steffen WESEMANN
Team Wiesenhof Felt
62.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
63.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
64.
Alessandro BERTUOLA
Tenax
65.
Niklas AXELSSON
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
66.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
Benfica
67.
Florian STALDER
Team Volksbank
68.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica
69.
Giairo ERMETI
Tenax
70.
Benoît SALMON
Agritubel
71.
Ralf GRABSCH
Team Milram
72.
Patrik SINKEWITZ
T-Mobile Team
73.
Björn PAPSTEIN
Team 3C - Gruppe Lamonta
74.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
75.
Sebastian SKIBA
Intel - Action
76.
Fränk SCHLECK
Team CSC
77.
Björn GLASNER
Team Regiostrom - Senges
78.
Karsten KROON
Team CSC
79.
Leonardo MOSER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
80.
Mattia TURRINA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Selle Italia
81.
Malte URBAN
Heinz von Heiden Focus
82.
Helder MIRANDA
Benfica
83.
Jason PHILLIPS
Heinz von Heiden Focus
84.
Benny DE SCHROODER
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
85.
Pascal HUNGERBÜHLER
Team Volksbank
86.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
87.
Matthias KESSLER
Astana
88.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
89.
Jure GOLČER
Tenax
90.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
91.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
92.
Holger SIEVERS
Team 3C - Gruppe Lamonta
93.
Torsten SCHMIDT
Team Wiesenhof Felt
94.
Jörg LUDEWIG
Team Wiesenhof Felt
95.
Maint BERKENBOSCH
Team Regiostrom - Senges
96.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
97.
Konstantin SCHUBERT
Team Regiostrom - Senges
98.
Corey SWEET
Team Regiostrom - Senges
99.
Wolfgang MURER
Elk Haus - Simplon
100.
Erik HOFFMANN
Team 3C - Gruppe Lamonta
101.
Anders LUND
Team CSC
102.
Christoph VON KLEINSORGEN
Heinz von Heiden Focus
103.
Felix GNIOT
Heinz von Heiden Focus
104.
Koen BARBÉ
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
105.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
106.
Hans Jürgen JURETZEK
Team Regiostrom - Senges
107.
Aivaras BARANAUSKAS
Agritubel
108.
Pieter GHYLLEBERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
109.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
110.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner 00'20"
111.
Łukasz BODNAR
Intel - Action
112.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe Lamonta
113.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon 03'48"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Rothenburg ob der Tauber - Fürth

Distance: 160.7 km

Date: 3 June 2007