2.HC

Tour de l'Avenir 2007  |  General Classification    

45th edition

General Classification

6 September 2007 - 15 September 2007

Rider Team Time
1.
Bauke MOLLEMA
Rabobank DT 35h14'04"
2.
Tony MARTIN
Thüringer Energie Team 44"
3.
André STEENSEN
Glud & Marstrand Horsens 55"
4.
Simon ŠPILAK
Adria Mobil 1'09"
5.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Grupo Nicolas Mateos 1'32"
6.
Guillaume LEVARLET
Auber 93 2'58"
7.
Craig LEWIS
Team Slipstream 3'24"
8.
Kristof VANDEWALLE
AC Sparta Praha 3'45"
9.
Frederik WILMANN
Team Maxbo Bianchi 3'48"
10.
Dario CATALDO
Liquigas 4'37"
11.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu 5'02"
12.
Thomas Vedel KVIST
AC Sparta Praha 5'20"
13.
Michael RANDIN
Hadimec 7'38"
14.
Laurent BEURET
AC Sparta Praha 7'54"
15.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Maxbo Bianchi 8'17"
16.
Ignatas KONOVALOVAS
Crédit Agricole 8'30"
17.
Marcel WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei 8'43"
18.
Jelle VANENDERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9'10"
19.
José João Pimenta da Costa MENDES
AC Sparta Praha 9'53"
20.
Tejay VAN GARDEREN
AC Sparta Praha 10'47"
21.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Elite without contract 10'58"
22.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica 11'41"
23.
Maciej PATERSKI
AC Sparta Praha 11'46"
24.
Rafaâ CHTIOUI
AC Sparta Praha 12'31"
25.
Mickael LARPE
Roubaix Lille Metropole 13'01"
26.
Thomas PETERSON
Team Slipstream 13'14"
27.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank DT 13'29"
28.
Sebastien FOURNET FAYARD
Crédit Agricole 14'05"
29.
Peter STETINA
Team Slipstream 14'48"
30.
Alexey KUNSHIN
Premier 15'18"
31.
Adrian HONKISZ
Miche 15'39"
32.
Dmytro NOVOSAD
Ukraine Neri Sottoli Team 15'43"
33.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Orbea - Oreka S.D.A. 16'23"
34.
Anthony ROUX
AC Sparta Praha 16'30"
35.
Nelson Hugo Lobo ROCHA
Riberalves - Boavista 16'36"
36.
Adriano MALORI
AC Sparta Praha 17'09"
37.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
AC Sparta Praha 18'37"
38.
Jakob BERING
AC Sparta Praha 18'53"
39.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank DT 20'40"
40.
Łukasz MODZELEWSKI
Legia - TV4 20'47"
41.
Simon GESCHKE
Elite without contract 20'54"
42.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 21'19"
43.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha 25'14"
44.
Oleg OPRYSHKO
Ukraine Neri Sottoli Team 25'41"
45.
Abdelkader BELMOKHTAR
AC Sparta Praha 26'11"
46.
Fabio TABORRE
Elite without contract 26'25"
47.
Martin KOHLER
AC Sparta Praha 26'42"
48.
Ivan ROVNY
Tinkoff Credit Systems 28'40"
49.
Valerio AGNOLI
Aurum Hotels 29'00"
50.
Grega BOLE
Sava 29'05"
51.
Reto HOLLENSTEIN
AC Sparta Praha 29'31"
52.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
AC Sparta Praha 30'26"
53.
Mathias BELKA
AC Sparta Praha 30'39"
54.
Kristijan KOREN
Sava 30'45"
55.
Andriy SURALYOV
ISD - Sport - Donetsk 32'20"
56.
Lars BOOM
Rabobank DT 36'39"
57.
Tom LEEZER
Rabobank DT 36'48"
58.
Viesturs LUKŠEVICS
Rietumu Bank - Riga 37'54"
59.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos 39'45"
60.
Ryan ANDERSON
AC Sparta Praha 40'01"
61.
Andreas FRISCH
Team Designa Kokken 42'44"
62.
Cyril BESSY
Elite without contract 45'23"
63.
Marco COLEDAN
Elite without contract 45'32"
64.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe Lamonta 45'40"
65.
Heralds PUDANS
AC Sparta Praha 46'47"
66.
Sondre Gjerdevik SORTVEIT
Team Sparebanken Vest 46'55"
67.
Stian SOMMERSETH
Team Maxbo Bianchi 47'28"
68.
Jos VAN EMDEN
Rabobank DT 48'23"
69.
Jean Charles SENAC
Ag2r Prévoyance 49'08"
70.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux 49'09"
71.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Colombia Es Pasion Team 52'29"
72.
Andrey KLYUEV
T-Mobile Team 52'36"
73.
Sergey SHCHERBAKOV
Moscow Stars 55'22"
74.
Stijn NEIRYNCK
Quick Step - Innergetic 56'15"
75.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team GLS 1h00'56"
76.
Dominic KLEMME
Team 3C - Gruppe Lamonta 1h03'35"
77.
Blaž JARC
Adria Mobil 1h03'53"
78.
Alexander KRISTOFF
Team Maxbo Bianchi 1h05'56"
79.
Kristofers RĀCENĀJS
Rietumu Bank - Riga 1h07'07"
80.
Tomasz KRUPINSKI
Dynatek 1h12'27"
81.
Thomas BRIGAUD
1h17'28"
82.
Gediminas KAUPAS
AC Sparta Praha 1h21'40"
83.
David VEILLEUX
The Jittery Joe's Pro Cycling Team 1h25'54"
84.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha 1h26'17"
85.
Stefan SCHÄFER
AC Sparta Praha 1h28'00"
86.
Christer RAKE
Team Sparebanken Vest 1h36'02"
87.
Joze SENEKOVIC
Adria Mobil 1h52'01"