2.HC

Bayern Rundfahrt 2008  |  Stage 3. Donauwörth - Würzburg   

12th edition

190 km, 30 May 2008

Rider Team Time
1.
Gerald CIOLEK
Team Columbia 4h29'40"
2.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe
3.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
4.
Christian KNEES
Team Milram
5.
Robert RETSCHKE
Team Mapei Heizomat
6.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
7.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
8.
Kim KIRCHEN
Team Columbia
9.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus - Simplon
10.
Florian STALDER
Volksbank - Corratec
11.
Andreas DIETZIKER
Volksbank - Corratec
12.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
13.
Mikhaylo KHALILOV
Ceramica Flaminia Bossini Docce
14.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom
15.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
16.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
17.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank
18.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
19.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
20.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
21.
Niki TERPSTRA
Team Milram
22.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges
23.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
24.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
25.
José João Pimenta da Costa MENDES
Benfica -4h29'40"
26.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia Bossini Docce 00'00"
27.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
28.
Bert GRABSCH
Team Columbia
29.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
30.
Antonio D'ANIELLO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
31.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
32.
Frederik VEUCHELEN
Topsport Vlaanderen
33.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
34.
Éric BERTHOU
Crédit Agricole
35.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team
36.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
37.
Serge PAUWELS
Topsport Vlaanderen
38.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen
39.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
40.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC Saxo Bank
41.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
42.
Björn GLASNER
Team Kuota - Senges
43.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
44.
Ralf GRABSCH
Team Milram
45.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen
46.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
47.
Björn THURAU
Elk Haus - Simplon
48.
Daniel MUSIOL
Volksbank - Corratec 00'12"
49.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Benfica 00'15"
50.
Gerrit GLOMSER
Volksbank - Corratec 00'16"
51.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool - Author 00'17"
52.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author
53.
Christian LEBEN
Team 3C - Gruppe
54.
Simon GERRANS
Crédit Agricole 00'19"
55.
Leonardo GIORDANI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
56.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom 00'22"
57.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author
58.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen
59.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Senges 00'24"
60.
Helder MIRANDA
Benfica
61.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Mapei Heizomat 00'31"
62.
Giovanni BERNAUDEAU
Bouygues Telecom 00'34"
63.
Markus EIBEGGER
Elk Haus - Simplon 00'37"
64.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
65.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
66.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
67.
Dainius KAIRELIS
Ceramica Flaminia Bossini Docce
68.
Julien BELGY
Bouygues Telecom
70.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team 00'46"
71.
Stefan GANSER
Team Kuota - Senges
72.
Jakub DANACIK
PSK Whirlpool - Author
73.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 01'35"
74.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
75.
Bruno Matos SANCHO
Benfica
76.
Sebastian HANS
Team Mapei Heizomat 02'02"
77.
Koen BARBÉ
Topsport Vlaanderen
78.
Felix SCHÄFERMEIER
Team 3C - Gruppe 02'45"
79.
Harald MORSCHER
Volksbank - Corratec
80.
Stefan DENIFL
Elk Haus - Simplon
81.
Florian VÖLK
Team Mapei Heizomat
82.
Daniel SCHORN
Elk Haus - Simplon 02'59"
83.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
84.
Adriano ANGELONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
85.
Thom VAN DULMEN
Team Kuota - Senges
86.
Olaf POLLACK
Volksbank - Corratec 04'01"
87.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia
88.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe 04'42"
89.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool - Author 05'14"
90.
André KORFF
Volksbank - Corratec 06'30"
91.
Daniel BECKE
Thüringer Energie Team 09'08"
92.
Martin MÜLLER
Team Milram
93.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe
94.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
95.
Kim LACHMANN
Team Mapei Heizomat
96.
Artur GAJEK
Team Milram
97.
Leopold KÖNIG
PSK Whirlpool - Author 10'06"
98.
Mathias JELITTO
Team Kuota - Senges 11'59"
99.
Christoph SCHWERDT
Team Mapei Heizomat
100.
Michael FRANZL
Team Mapei Heizomat 12'38"
101.
Karsten HESS
Thüringer Energie Team
102.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team
103.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe
104.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author
105.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus - Simplon
106.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team
107.
Marcel KITTEL
Thüringer Energie Team
108.
Moritz MAINZER
Team Kuota - Senges
109.
Frank SCHERZINGER
Team 3C - Gruppe
110.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia Bossini Docce
111.
Andreas KLIER
Team Columbia
112.
Scott DAVIS
Team Columbia
113.
Nick INGELS
Topsport Vlaanderen

Stage information

Start, finish: Stage 3. Donauwörth - Würzburg

Distance: 190 km

Date: 30 May 2008