2.HC

Bayern Rundfahrt 2008  |  Stage 4. Bad Neustadt - Bad Neustadt   

12th edition

26 km, 31 May 2008

Rider Team Time
1.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
2.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
3.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole
4.
Christian KNEES
Team Milram
5.
Andreas DIETZIKER
Volksbank - Corratec
6.
Niki TERPSTRA
Team Milram
7.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team
8.
Kim KIRCHEN
Team Columbia
9.
Bert GRABSCH
Team Columbia
10.
Adriano ANGELONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
11.
Dainius KAIRELIS
Ceramica Flaminia Bossini Docce
12.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
13.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
14.
Björn GLASNER
Team Kuota - Senges
15.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
16.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
17.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges
18.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
19.
Gerald CIOLEK
Team Columbia
20.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen
21.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus - Simplon
22.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
23.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Mapei Heizomat
24.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen
25.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Senges
26.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe
27.
Frederik VEUCHELEN
Topsport Vlaanderen
28.
Olaf POLLACK
Volksbank - Corratec
29.
Leonardo GIORDANI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
30.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
31.
Marcel KITTEL
Thüringer Energie Team
32.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
33.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author
34.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia Bossini Docce
35.
José João Pimenta da Costa MENDES
Benfica
36.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank
37.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom
38.
Serge PAUWELS
Topsport Vlaanderen
39.
Helder MIRANDA
Benfica
40.
Florian STALDER
Volksbank - Corratec
41.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen
42.
Daniel SCHORN
Elk Haus - Simplon
43.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool - Author
44.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Benfica
45.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
46.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team
47.
Robert RETSCHKE
Team Mapei Heizomat
48.
Christian LEBEN
Team 3C - Gruppe
49.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom
50.
Thom VAN DULMEN
Team Kuota - Senges
51.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
52.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe
53.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
54.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
55.
Martin MÜLLER
Team Milram
56.
Leopold KÖNIG
PSK Whirlpool - Author
57.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
58.
Julien BELGY
Bouygues Telecom
59.
Éric BERTHOU
Crédit Agricole
60.
Daniel MUSIOL
Volksbank - Corratec
61.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC Saxo Bank
62.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
63.
Björn THURAU
Elk Haus - Simplon
64.
Sebastian HANS
Team Mapei Heizomat
65.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia
66.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
67.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
68.
Antonio D'ANIELLO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
69.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
70.
Ralf GRABSCH
Team Milram
71.
Moritz MAINZER
Team Kuota - Senges
72.
Artur GAJEK
Team Milram
73.
Markus EIBEGGER
Elk Haus - Simplon
74.
Giovanni BERNAUDEAU
Bouygues Telecom
75.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
76.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
77.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
78.
Koen BARBÉ
Topsport Vlaanderen
79.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe
80.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team
81.
Felix SCHÄFERMEIER
Team 3C - Gruppe
82.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
83.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author
84.
Mikhaylo KHALILOV
Ceramica Flaminia Bossini Docce
85.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe
86.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team
87.
Christoph SCHWERDT
Team Mapei Heizomat
88.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
89.
André KORFF
Volksbank - Corratec
90.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
91.
Gerrit GLOMSER
Volksbank - Corratec
92.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
93.
Harald MORSCHER
Volksbank - Corratec
94.
Michael FRANZL
Team Mapei Heizomat
95.
Frank SCHERZINGER
Team 3C - Gruppe
96.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool - Author
97.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
98.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author
99.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
100.
Kim LACHMANN
Team Mapei Heizomat
101.
Mathias JELITTO
Team Kuota - Senges
102.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus - Simplon
103.
Andreas KLIER
Team Columbia
104.
Jakub DANACIK
PSK Whirlpool - Author
105.
Florian VÖLK
Team Mapei Heizomat
106.
Nick INGELS
Topsport Vlaanderen
107.
Bruno Matos SANCHO
Benfica
108.
Karsten HESS
Thüringer Energie Team
109.
Stefan GANSER
Team Kuota - Senges
110.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
111.
Daniel BECKE
Thüringer Energie Team
112.
Scott DAVIS
Team Columbia

Stage information

Start, finish: Stage 4. Bad Neustadt - Bad Neustadt

Race Type: Time Trial

Distance: 26 km

Date: 31 May 2008