2.HC

Bayern Rundfahrt 2008  |  Stage 5. Bad Neustadt an der Saale - Erlangen   

12th edition

161 km, 1 June 2008

Rider Team Time
1.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 3h33'54"
2.
Giovanni BERNAUDEAU
Bouygues Telecom
3.
Mikhaylo KHALILOV
Ceramica Flaminia Bossini Docce
4.
Andreas DIETZIKER
Volksbank - Corratec
5.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
6.
Javier BENITEZ POMARES
Benfica
7.
Luca PAOLINI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
8.
Stefan GANSER
Team Kuota - Senges
9.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen
10.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe
11.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus - Simplon
12.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author
13.
Serge PAUWELS
Topsport Vlaanderen
14.
Christian LEBEN
Team 3C - Gruppe
15.
Christian KNEES
Team Milram
16.
Bruno Matos SANCHO
Benfica
17.
Jakub DANACIK
PSK Whirlpool - Author
18.
Daniel MUSIOL
Volksbank - Corratec
19.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges
20.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
21.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
22.
Koen BARBÉ
Topsport Vlaanderen
23.
Robert RETSCHKE
Team Mapei Heizomat
24.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
25.
Gerald CIOLEK
Team Columbia
26.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia
27.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team
28.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
29.
Leopold KÖNIG
PSK Whirlpool - Author
30.
Marcel SIEBERG
Team Columbia
31.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom
32.
Julien BELGY
Bouygues Telecom
33.
Frederik VEUCHELEN
Topsport Vlaanderen
34.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus - Simplon
35.
Florian STALDER
Volksbank - Corratec
36.
José João Pimenta da Costa MENDES
Benfica
37.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
38.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
39.
Kim KIRCHEN
Team Columbia
40.
Antonio D'ANIELLO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
41.
Niki TERPSTRA
Team Milram
42.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
43.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
44.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
45.
Leonardo GIORDANI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
46.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
47.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Benfica
48.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen
49.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
50.
Karsten KROON
Team CSC Saxo Bank
51.
Rene OBST
Team 3C - Gruppe
52.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
53.
Éric BERTHOU
Crédit Agricole
54.
Dainius KAIRELIS
Ceramica Flaminia Bossini Docce
55.
Björn GLASNER
Team Kuota - Senges
56.
Markus EIBEGGER
Elk Haus - Simplon
57.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole
58.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
59.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
60.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
61.
Scott DAVIS
Team Columbia
62.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
63.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC Saxo Bank 00'14"
64.
Simon GERRANS
Crédit Agricole 00'25"
65.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool - Author 00'27"
66.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool - Author
67.
Helder MIRANDA
Benfica 00'49"
68.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen 01'41"
69.
Mathias JELITTO
Team Kuota - Senges
70.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team
71.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Benfica
72.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team
73.
Stanislav KOZUBEK
PSK Whirlpool - Author
74.
Nick INGELS
Topsport Vlaanderen 03'50"
75.
Daniel SCHORN
Elk Haus - Simplon
76.
Thom VAN DULMEN
Team Kuota - Senges 05'34"
77.
Björn THURAU
Elk Haus - Simplon
78.
André KORFF
Volksbank - Corratec
79.
Andreas KLIER
Team Columbia
80.
Malaya VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Senges
81.
Sebastian HANS
Team Mapei Heizomat
82.
Ralf GRABSCH
Team Milram
83.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author
84.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia Bossini Docce
85.
Adriano ANGELONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
86.
Tobias ERLER
Team 3C - Gruppe
87.
Bert GRABSCH
Team Columbia
88.
Olaf POLLACK
Volksbank - Corratec
89.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
90.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Benfica
91.
Christoph SCHWERDT
Team Mapei Heizomat 06'41"
92.
Moritz MAINZER
Team Kuota - Senges
93.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team
94.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom
95.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Mapei Heizomat
96.
Artur GAJEK
Team Milram
97.
Florian VÖLK
Team Mapei Heizomat
98.
Daniel BECKE
Thüringer Energie Team
99.
Harald MORSCHER
Volksbank - Corratec
100.
Kim LACHMANN
Team Mapei Heizomat
101.
Matthias FRIEDEMANN
Team 3C - Gruppe
102.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram 10'15"
103.
Martin MÜLLER
Team Milram
104.
Felix SCHÄFERMEIER
Team 3C - Gruppe 11'36"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Bad Neustadt an der Saale - Erlangen

Distance: 161 km

Date: 1 June 2008