2.HC

Tour de Langkawi 2015  |  Stage 2. Alor Setar - Sungai Petani   

17th edition

185 km, 9 March 2015

Rider Team Time
1.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team 4h30'36"
2.
Caleb EWAN
Orica - GreenEdge
3.
Jakub MARECZKO
Southeast
4.
Muhammad Harrif SALEH
Terengganu Cycling Team
5.
Ahmet ÖRKEN
Torku Sekerspor
6.
Shimpei FUKUDA
Aisan Racing Team
7.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff - Saxo
8.
Ken HANSON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
9.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Colombia
10.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
11.
Oleksandr SURUTKOVYCH
Synergy Baku Cycling Project
12.
Romain FEILLU
Bretagne - Seche Environnement
13.
Youcef REGUIGUI
MTN - Qhubeka
14.
Leonardo Fabio DUQUE
Colombia
15.
Mohamed Zamri SALEH
Terengganu Cycling Team
16.
Joon yong SEO
KSPO
17.
Zheng ZHANG
Hengxiang Cycling Team
18.
Wenlong ZHANG
Giant - Champion System Pro Cycling
19.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
20.
Christopher SUTTON
Team Sky
21.
Alessandro PETACCHI
Southeast
22.
Sung Baek PARK
KSPO
23.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
Terengganu Cycling Team
24.
Sofian Nabil MOHAMMED BAKRI
National Sport Council of Malaysia Cycling Team
25.
Arin ISWANNA
Pegasus Continental Cycling Team
26.
Vladimir GUSEV
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
27.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
28.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
29.
Sergiy GRETCHYN
Torku Sekerspor
30.
Jamalidin NOVARDIANTO
Pegasus Continental Cycling Team
31.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
32.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
MTN - Qhubeka
33.
Anuar MANAN
Terengganu Cycling Team
34.
Mirac KAL
Torku Sekerspor
35.
Jesper HANSEN
Tinkoff - Saxo
36.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
MTN - Qhubeka
37.
Adam BLYTHE
Orica - GreenEdge
38.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Colombia
39.
Robin MANULLANG
Pegasus Continental Cycling Team
40.
Muhamad Zawawi AZMAN
National Sport Council of Malaysia Cycling Team
41.
Tomohiro HAYAKAWA
Aisan Racing Team
42.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
MTN - Qhubeka
43.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
44.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
45.
Hyeon seok KIM
KSPO
46.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
MTN - Qhubeka
47.
Yasuharu NAKAJIMA
Aisan Racing Team
48.
Enver ASANOV
Synergy Baku Cycling Project
49.
Rafaâ CHTIOUI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
50.
Ryohei KOMORI
Aisan Racing Team
51.
Daniel Felipe MARTÍNEZ POVEDA
Colombia
52.
Xiaolong SUN
Giant - Champion System Pro Cycling
53.
Soufiane HADDI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
54.
Michal KOLÁŘ
Tinkoff - Saxo
55.
Maher HASNAOUI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
56.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec
57.
Lucas EUSER
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
58.
Lijun BAI
Giant - Champion System Pro Cycling
59.
Pierre-Luc PÉRICHON
Bretagne - Seche Environnement
60.
Cheng XUE
Giant - Champion System Pro Cycling
61.
Maxime CAM
Bretagne - Seche Environnement
62.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
63.
Muhammad Ameer AHMAD KAMAL
Terengganu Cycling Team
64.
Francisco MANCEBO
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
65.
Frédéric BRUN
Bretagne - Seche Environnement
66.
Yeon Je SUNG
KSPO
67.
Andrea DAL COL
Southeast
68.
Ian BOSWELL
Team Sky
69.
Dadi SURYADI
Pegasus Continental Cycling Team
70.
Pieter WEENING
Orica - GreenEdge
71.
Bruno PIRES
Tinkoff - Saxo
72.
Carlos Johan GALVIZ GARCIA
Androni Giocattoli - Sidermec
73.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
74.
Isaac BOLIVAR HERNANDEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
75.
Elchin ASADOV
Synergy Baku Cycling Project
76.
Rafael Mattos ANDRIATO
Southeast
77.
Kevin SEELDRAYERS
Torku Sekerspor
78.
Yingchuan GU
Giant - Champion System Pro Cycling
79.
Aziz MOHD SAIFUL ANUAR
Terengganu Cycling Team
80.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
81.
Mohammed AL MURAWWI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
82.
John Kronborg EBSEN
Androni Giocattoli - Sidermec
83.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
84.
Jean Marc BIDEAU
Bretagne - Seche Environnement
85.
Hideto NAKANE
Aisan Racing Team
86.
Maxat AYAZBAYEV
Astana Pro Team
87.
Jianpeng LIU
Hengxiang Cycling Team
88.
Muhammad Afiq Husainie OTHMAN
National Sport Council of Malaysia Cycling Team
89.
Bo WANG
Hengxiang Cycling Team
90.
Daniele RATTO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
91.
Nik Mohamad Azwan ZULKIFLE
National Sport Council of Malaysia Cycling Team
92.
Pavel BRUTT
Tinkoff - Saxo
93.
Fairet RUSLI
National Sport Council of Malaysia Cycling Team
94.
Elgun ALIZADA
Synergy Baku Cycling Project 01'27"
95.
Patria RASTRA
Pegasus Continental Cycling Team 00'00"
96.
Takeaki AYABE
Aisan Racing Team 01'32"
97.
Leigh HOWARD
Orica - GreenEdge 01'42"
98.
Nick DOUGALL
MTN - Qhubeka 01'56"
99.
Muhamad Adiq Husainie OTHMAN
Terengganu Cycling Team 00'00"
100.
Choon Huat GOH
Terengganu Cycling Team
101.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge 02'26"
102.
Luca STERBINI
Bardiani CSF 02'30"
103.
Damien HOWSON
Orica - GreenEdge 00'00"
104.
Tomasz MARCZYŃSKI
Torku Sekerspor
105.
Danny PATE
Team Sky
106.
Philip DEIGNAN
Team Sky
107.
Kiel REIJNEN
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
108.
Chelly ARISTYA
Pegasus Continental Cycling Team
109.
Izzat Hilmi ABDEL HALIL
110.
Edward Fabian DIAZ CARDENAS
Colombia
111.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
112.
Soon young KWON
KSPO
113.
Muhammad Faruq DAWOOD
Malaysia
114.
Amir Mustafa RUSLI
National Sport Council of Malaysia Cycling Team
115.
Liam BERTAZZO
Southeast 03'53"
116.
Hyo suk GONG
KSPO 00'00"
117.
Darwin Ferney PANTOJA TOBAR
Colombia
118.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Tinkoff - Saxo
119.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 04'29"
120.
Nathan EARLE
Team Sky 00'00"
121.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF 04'29"
122.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
123.
Suhardi HASSAN
00'00"
124.
Sea Keong LOH
SEG Racing 04'47"
125.
František PAĎOUR
Androni Giocattoli - Sidermec 00'00"
126.
Xinyang LIU
127.
Ramon CARRETERO
Southeast
128.
Meiyin WANG
Hengxiang Cycling Team
129.
Guangtong MA
Hengxiang Cycling Team
130.
Florian GUILLOU
Bretagne - Seche Environnement
131.
Zhikang GAO
Hengxiang Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 2. Alor Setar - Sungai Petani

Race Type: Sprint stage

Distance: 185 km

Date: 9 March 2015