Giro d'Italia 2018  |  General classification    

101st edition

General classification

4 May 2018 - 27 May 2018

Rider Team Time
1.
Christopher FROOME
Team Sky 89h02'39"
2.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb 46"
3.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team 04'57"
4.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 05'44"
5.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida 08'03"
6.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team 11'50"
7.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 13'01"
8.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo 13'17"
9.
Sam OOMEN
Team Sunweb 14'18"
10.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe 15'16"
11.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale 17'30"
12.
Wout POELS
Team Sky 17'40"
13.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky 29'41"
14.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin 34'29"
15.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team 41'48"
16.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 56'07"
17.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott 58'16"
18.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 1h00'30"
19.
Michael WOODS
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 1h01'24"
20.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 1h03'54"
21.
Simon YATES
Mitchelton - Scott 1h15'11"
22.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 1h15'18"
23.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo 1h19'49"
24.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 1h23'04"
25.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 1h23'11"
26.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 1h26'13"
27.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 1h28'47"
28.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 1h31'28"
29.
Georg PREIDLER
Groupama - FDJ 1h33'24"
30.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 1h40'18"
31.
Maximilian SCHACHMANN
Quick-Step Floors 1h41'36"
32.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 1h58'09"
33.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 2h00'17"
34.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo 2h02'15"
35.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb 2h02'53"
36.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott 2h03'06"
37.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 2h06'25"
38.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida 2h07'32"
39.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team 2h08'19"
40.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 2h08'55"
41.
Maurits LAMMERTINK
Team Katusha Alpecin 2h10'27"
42.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 2h17'10"
43.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team 2h20'10"
44.
Benjamin KING
Team Dimension Data 2h24'26"
45.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 2h25'01"
46.
Jan HIRT
Astana Pro Team 2h26'47"
47.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy 2h27'58"
48.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 2h29'16"
49.
Eros CAPECCHI
Quick-Step Floors 2h42'24"
50.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 2h42'38"
51.
Kenny ELISSONDE
Team Sky 2h42'39"
52.
Nathan BROWN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
53.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 2h45'41"
54.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo 2h48'11"
55.
Roman KREUZIGER
Mitchelton - Scott 2h51'50"
56.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky 2h52'42"
57.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 2h53'44"
58.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe 2h56'01"
59.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec 2h58'56"
60.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 3h00'57"
61.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates 3h04'48"
62.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 3h06'03"
63.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 3h09'17"
64.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 3h10'40"
65.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 3h11'06"
66.
Manuele MORI
UAE Team Emirates 3h12'32"
67.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 3h13'51"
68.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec 3h14'02"
69.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 3h19'46"
70.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 3h19'53"
71.
Chad HAGA
Team Sunweb 3h20'46"
72.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott 3h21'31"
73.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 3h28'13"
74.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott 3h28'31"
75.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida 3h30'05"
76.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ 3h39'48"
77.
Hugh CARTHY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 3h43'25"
78.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 3h43'55"
79.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ 3h45'10"
80.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors 3h50'40"
81.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin 3h53'07"
82.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 3h54'32"
83.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data 3h54'37"
84.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data 3h58'31"
85.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 3h59'36"
86.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia 4h02'56"
87.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 4h04'11"
88.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 4h05'44"
89.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
BMC Racing Team 4h06'01"
90.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec 4h06'38"
91.
Christian KNEES
Team Sky 4h07'02"
92.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 4h07'15"
93.
Niklas EG
Trek - Segafredo 4h08'20"
94.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 4h08'34"
95.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data 4h10'02"
96.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 4h10'17"
97.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 4h11'05"
98.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia 4h11'21"
99.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo 4h14'22"
100.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 4h14'30"
101.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 4h15'24"
102.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 4h17'23"
103.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 4h19'34"
104.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale 4h20'56"
105.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin 4h21'56"
106.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal 4h22'00"
107.
Michael MØRKØV
Quick-Step Floors 4h22'56"
108.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 4h23'41"
109.
Jérémy ROY
Groupama - FDJ 4h24'39"
110.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin 4h27'59"
111.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 4h28'29"
112.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 4h32'23"
113.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida 4h34'24"
114.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 4h36'23"
115.
Rémi CAVAGNA
Quick-Step Floors 4h36'25"
116.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin 4h39'44"
117.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 4h40'13"
118.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team 4h40'19"
119.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 4h41'35"
120.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin 4h41'53"
121.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo 4h43'41"
122.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo 4h44'25"
123.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec 4h45'51"
124.
Jürgen ROELANDTS
BMC Racing Team 4h45'53"
125.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF 4h46'51"
126.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 4h49'40"
127.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin 4h51'09"
128.
Roy CURVERS
Team Sunweb 4h55'00"
129.
Fabio SABATINI
Quick-Step Floors 4h55'09"
130.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott 4h55'48"
131.
Mitchell DOCKER
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 4h56'30"
132.
Elia VIVIANI
Quick-Step Floors 4h57'04"
133.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 4h57'56"
134.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo 4h59'12"
135.
Florian SÉNÉCHAL
Quick-Step Floors 4h59'31"
136.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal 5h03'39"
137.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 5h05'39"
138.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo 5h08'12"
139.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 5h08'33"
140.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 5h09'34"
141.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 5h15'42"
142.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 5h15'59"
143.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia 5h18'15"
144.
Lennard HOFSTEDE
Team Sunweb 5h18'53"
145.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 5h25'31"
146.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia 5h32'07"
147.
Svein TUFT
Mitchelton - Scott 5h32'52"
148.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 5h34'14"
149.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia 5h48'37"