Volta Ciclista a Catalunya 2021  |  General classification    

100th edition

General classification

22 March 2021 - 28 March 2021

Rider Team Time
1.
Adam YATES
Ineos Grenadiers 26h16'41"
2.
Richie PORTE
Ineos Grenadiers 00'45"
3.
Geraint THOMAS
Ineos Grenadiers 00'49"
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 01'03"
5.
Wilco KELDERMAN
Bora - Hansgrohe
6.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Team BikeExchange 01'04"
7.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step 01'05"
8.
Hugh CARTHY
EF Education - Nippo 01'20"
9.
Simon YATES
Team BikeExchange 01'32"
10.
Lucas HAMILTON
Team BikeExchange 01'35"
11.
Michael WOODS
Israel Start - Up Nation 01'48"
12.
Sepp KUSS
Jumbo - Visma 01'50"
13.
Brandon MCNULTY
UAE Team Emirates 02'19"
14.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 03'49"
15.
Fausto MASNADA
Deceuninck - Quick Step 04'42"
16.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 05'14"
17.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskaltel - Euskadi 05'28"
18.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - Victourios 05'57"
19.
Enric MAS NICOLAU
Movistar Team 06'02"
20.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits 06'42"
21.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Ineos Grenadiers 07'27"
22.
Steven KRUIJSWIJK
Jumbo - Visma 08'14"
23.
Rúben GUERREIRO
EF Education - Nippo 10'46"
24.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Astana - Premier Tech 11'43"
25.
Daniel MARTIN
Israel Start - Up Nation 13'18"
26.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 13'39"
27.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana - Premier Tech 14'23"
28.
Simone PETILLI
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 17'06"
29.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
UAE Team Emirates 17'51"
30.
Elie GESBERT
Team Arkéa - Samsic 18'00"
31.
Lennard KÄMNA
Bora - Hansgrohe 18'45"
32.
Matteo BADILATTI
Groupama - FDJ 23'35"
33.
Tanel KANGERT
Team BikeExchange 24'03"
34.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 25'01"
35.
Ben ZWIEHOFF
Bora - Hansgrohe 26'27"
36.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Euskaltel - Euskadi 27'11"
37.
Antwan TOLHOEK
Jumbo - Visma 27'25"
38.
Attila VALTER
Groupama - FDJ 27'46"
39.
Callum SCOTSON
Team BikeExchange 29'13"
40.
Anthony DELAPLACE
Team Arkéa - Samsic 29'27"
41.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 29'51"
42.
Chris HAMILTON
Team DSM 30'07"
43.
Robert GESINK
Jumbo - Visma 31'06"
44.
Clément CHAMPOUSSIN
Ag2r Citroen Team 32'05"
45.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Victourios 32'15"
46.
Rohan DENNIS
Ineos Grenadiers 32'35"
47.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates 33'07"
48.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education - Nippo 34'06"
49.
Marc HIRSCHI
UAE Team Emirates 34'39"
50.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Victourios 34'49"
51.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Astana - Premier Tech 35'45"
52.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education - Nippo 35'48"
53.
Dion SMITH
Team BikeExchange 35'59"
54.
Stefan DE BOD
Astana - Premier Tech 36'32"
55.
Maxim VAN GILS
Lotto - Soudal 36'38"
56.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 37'36"
57.
Michael STORER
Team DSM 39'17"
58.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Trek - Segafredo 41'14"
59.
Bob JUNGELS
Ag2r Citroen Team 41'16"
60.
Chris HARPER
Jumbo - Visma 41'20"
61.
Gotzon MARTIN SANZ
Euskaltel - Euskadi 41'24"
62.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Astana - Premier Tech 42'12"
63.
Michel RIES
Trek - Segafredo 42'43"
64.
Dries DEVENYNS
Deceuninck - Quick Step 45'01"
65.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana - Premier Tech 45'08"
66.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 46'04"
67.
Andres Camilo ARDILA ORDOÑEZ
UAE Team Emirates 46'47"
68.
Antonio PEDRERO LÓPEZ
Movistar Team 46'49"
69.
Daryl IMPEY
Israel Start - Up Nation 46'59"
70.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education - Nippo 47'03"
71.
Dmitry STRAKHOV
Gazprom - RusVelo 47'33"
72.
Michael VALGREN ANDERSEN
EF Education - Nippo 48'07"
73.
Kilian FRANKINY
Team Qhubeka Assos 49'40"
74.
Koen BOUWMAN
Jumbo - Visma 49'48"
75.
Ben GASTAUER
Ag2r Citroen Team 49'57"
76.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team 50'09"
77.
François BIDARD
Ag2r Citroen Team 51'15"
78.
Roman KREUZIGER
Gazprom - RusVelo 51'27"
79.
Wout POELS
Bahrain - Victourios 52'36"
80.
Jaakko HÄNNINEN
Ag2r Citroen Team 52'43"
81.
Christopher FROOME
Israel Start - Up Nation 53'50"
82.
Jan HIRT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 54'48"
83.
Mattias SKJELMOSE JENSEN
Trek - Segafredo 55'12"
84.
Rein TAARAMÄE
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 55'52"
85.
Clément VENTURINI
Ag2r Citroen Team 57'27"
86.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic 58'10"
87.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Movistar Team 58'53"
88.
Chad HAGA
Team DSM 1h02'12"
89.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step 1h02'17"
90.
Sean BENNETT
Team Qhubeka Assos 1h02'47"
91.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Ineos Grenadiers 1h03'11"
92.
Brent BOOKWALTER
Team BikeExchange 1h03'52"
93.
Ide SCHELLING
Bora - Hansgrohe 1h04'21"
94.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic 1h05'55"
95.
Alexander KAMP
Trek - Segafredo 1h06'00"
96.
Rémy ROCHAS
Cofidis, Solutions Crédits 1h06'01"
97.
Stephen WILLIAMS
Bahrain - Victourios 1h06'13"
98.
Reto HOLLENSTEIN
Israel Start - Up Nation 1h06'15"
99.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Cofidis, Solutions Crédits 1h07'05"
100.
Dario CATALDO
Movistar Team 1h07'25"
101.
Thymen ARENSMAN
Team DSM 1h08'05"
102.
Thomas CHAMPION
Cofidis, Solutions Crédits 1h08'09"
103.
Rob BRITTON
Rally Cycling 1h09'13"
104.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Cofidis, Solutions Crédits 1h09'22"
105.
Artem NYCH
Gazprom - RusVelo 1h09'30"
106.
Sergei CHERNETSKI
Gazprom - RusVelo 1h09'35"
107.
Pavel KOCHETKOV
Gazprom - RusVelo 1h11'07"
108.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation 1h11'42"
109.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 1h11'44"
110.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskaltel - Euskadi 1h12'02"
111.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 1h12'27"
112.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Qhubeka Assos 1h12'43"
113.
Diego Andres CAMARGO PIÑEDA
EF Education - Nippo 1h14'05"
114.
Vadim PRONSKIY
Astana - Premier Tech 1h19'28"
115.
Joey ROSSKOPF
Rally Cycling 1h19'37"
116.
Sander ARMEE
Team Qhubeka Assos 1h20'00"
117.
Josef ČERNÝ
Deceuninck - Quick Step 1h20'40"
118.
Gavin MANNION
Rally Cycling 1h22'23"
119.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 1h22'33"
120.
Matis LOUVEL
Team Arkéa - Samsic 1h23'29"
121.
Connor BROWN
Team Qhubeka Assos 1h23'55"
122.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Euskaltel - Euskadi 1h24'12"
123.
Benjamin KING
Rally Cycling 1h24'13"
124.
Colin JOYCE
Rally Cycling 1h25'11"
125.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ 1h25'53"
126.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 1h27'21"
127.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 1h27'34"
128.
Max KANTER
Team DSM 1h32'31"
129.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel - Euskadi 1h36'29"
130.
Alain RIOU
Team Arkéa - Samsic 1h44'26"
131.
Frederik WANDAHL
Bora - Hansgrohe 1h55'09"