Vuelta a España 1999  |  Stage 19. El Escorial - Avila   

54th edition

190 km, 24 September 1999

Rider Team Time
1.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 4h54'18"
2.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 13"
3.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 20"
4.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
5.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
6.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
7.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
8.
Leonardo PIEPOLI
Banesto 24"
9.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 01'55"
10.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca
11.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar
12.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
13.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
14.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Euskaltel - Euskadi
15.
Txema DEL OLMO ZENDEGI
Euskaltel - Euskadi
16.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Kelme - Costa Blanca
17.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
18.
Ivan Ramiro PARRA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
19.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
20.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 02'28"
21.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
22.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria 04'48"
23.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
24.
Markus ZBERG
Rabobank
25.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
26.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
27.
Jon ODRIOZOLA
Banesto
28.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
29.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale
30.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
31.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
32.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
33.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
34.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
35.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
36.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
37.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
38.
Grischa NIERMANN
Rabobank
39.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
40.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
41.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
42.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
43.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
44.
César SOLAUN SOLANA
Banesto
45.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
46.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus
47.
Roberto LAISEKA JAIO
Euskaltel - Euskadi
48.
Cristian MORENI
Liquigas
49.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
50.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Banesto 07'18"
51.
Stefano CATTAI
Team Polti
52.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
53.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
54.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 11'26"
55.
José Ramón URIARTE ZUBERO
Festina - Lotus 12'01"
56.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
57.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
58.
Igor FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
59.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar
60.
David GARCÍA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
61.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
62.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service
63.
Alex ZÜLLE
Banesto
64.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
65.
Melcior MAURI
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
66.
Bram DE GROOT
Rabobank
67.
Jan BOVEN
Rabobank
68.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
69.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
70.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
71.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
72.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
73.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 15'52"
74.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
75.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale 16'19"
76.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
77.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
78.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
79.
Massimiliano LELLI
Cofidis
80.
Nicola MICELI
Liquigas
81.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 18'27"
82.
Ángel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
83.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 18'52"
84.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
85.
Cristian SALVATO
Team Polti
86.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
87.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
88.
Rossano BRASI
Team Polti
89.
Andrei TETERYUK
Liquigas
90.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom
91.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
92.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
93.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas
94.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale
95.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 19'25"
96.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria 19'48"
97.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
98.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria
99.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar
100.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
101.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
102.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
103.
Julian DEAN
US Postal Service
104.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
105.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi
106.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
107.
Carlos Ramón GOLBANO GARCÍA
Amica Chips - Costa de Almeria
108.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
109.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
110.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
111.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale
112.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil
113.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
114.
Frankie ANDREU
US Postal Service
115.
Frank HØJ
US Postal Service 22'03"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 19. El Escorial - Avila

Race Type: Mountain stage

Distance: 190 km

Date: 24 September 1999