Tour Down Under 2000  |  Stage 5. Gawler - Tanunda   

2nd edition

156 km, 22 January 2000

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 3h41'43"
2.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli 00'02"
3.
Jacob Moe RASMUSSEN
Memory Card - Jack & Jones 00'03"
4.
Emmanuel MAGNIEN
La Francaise des Jeux
5.
Allan DAVIS
Individual
6.
Robbie MCEWEN
Farm Frites
7.
Scott SUNDERLAND
Palmans - Ideal
8.
Allan JOHANSEN
Memory Card - Jack & Jones
9.
Christopher JENNER
Crédit Agricole
10.
Franck PENCOLE
Crédit Agricole
11.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
12.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team
13.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites 00'35"
14.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti 02'56"
15.
Nic BROWN
16.
Christophe BRANDT
Saeco - Valli & Valli
17.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
18.
Magnus BÄCKSTEDT
Crédit Agricole
19.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole 11'00"
20.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
21.
Dominique RAULT
BigMat - Auber 93
22.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux
23.
Ludovic TURPIN
Ag2r - Décathlon
24.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli
25.
Gilles MAIGNAN
Ag2r - Décathlon
26.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
27.
Nicolas FRITSCH
La Francaise des Jeux
28.
Brad DAVIDSON
Saeco - Valli & Valli
29.
René JØRGENSEN
Memory Card - Jack & Jones
30.
Cadel EVANS
31.
Pascal HERVÉ
Team Polti
32.
Bart VOSKAMP
Team Polti
33.
Andrei KIVILEV
Ag2r - Décathlon
34.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux
35.
Marcel GONO
Crédit Agricole
36.
Jamie DREW
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 11'13"
37.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team 13'22"
38.
Fabio SACCHI
Team Polti
39.
Thorsten NITSCHE
Saeco - Valli & Valli
40.
Mikael Holst KYNEB
Memory Card - Jack & Jones
41.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
42.
Sean SULLIVAN
De Nardi - Pasta Montegrappa
43.
Philippe BORDENAVE
Ag2r - Décathlon 16'03"
44.
Alexandre CHOUFFE
BigMat - Auber 93
45.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 23'38"
46.
Yvon LEDANOIS
La Francaise des Jeux
47.
Benjamin BROOKS
Linda McCartney Racing Team 25'18"
48.
Michael ROGERS
Mapei - Quick Step
49.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux
50.
Laurent ESTADIEU
Ag2r - Décathlon
51.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
52.
Andrey MIZOUROV
Team Deutsche Telekom
53.
Martin VAN STEEN
Farm Frites
54.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites
55.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon
56.
Innar MANDOJA
Ag2r - Décathlon
57.
Cyril SAUGRAIN
La Francaise des Jeux
58.
Stephane BERGES
BigMat - Auber 93
59.
Baden COOKE
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
60.
Carlos DA CRUZ
BigMat - Auber 93
61.
Thierry BOURGUIGNON
BigMat - Auber 93
62.
Pascal RICHARD
Linda McCartney Racing Team
63.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
64.
Tristan HOFFMAN
Memory Card - Jack & Jones
65.
Jesper SKIBBY
Memory Card - Jack & Jones
66.
Bjarke NIELSEN
Memory Card - Jack & Jones
67.
Nick GATES
Team Hohenfelder - Concorde
68.
Jay SWEET
BigMat - Auber 93
69.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team
70.
Corey SWEET
Team Hohenfelder - Concorde
71.
Jerome NEUVILLE
Crédit Agricole
72.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole
73.
Frédéric FINOT
Crédit Agricole
74.
Gerben LÖWIK
Farm Frites
75.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
76.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team
77.
Michele COLLEONI
Team Polti
78.
Rossano BRASI
Team Polti
79.
Mirko CREPALDI
Team Polti
80.
Scott DAVIS
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
81.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
82.
Brett AITKEN
83.
Luke ROBERTS
84.
Alessandro GUERRA
Saeco - Valli & Valli
85.
Brett LANCASTER
86.
Graeme BROWN
87.
Gian Matteo FAGNINI
Team Deutsche Telekom
88.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Valli & Valli

Stage information

Start, finish: Stage 5. Gawler - Tanunda

Distance: 156 km

Date: 22 January 2000