Vuelta a España 2000  |  Stage 20. Avila - Alto de Abantos   

55th edition

128 km, 16 September 2000

Rider Team Time
1.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 3h16'42"
2.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
3.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 03"
4.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 45"
5.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
6.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
7.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
8.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo 47"
9.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain 48"
10.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
11.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
12.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
13.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'03"
14.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 01'04"
15.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'08"
16.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'29"
17.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 01'38"
18.
Richard VIRENQUE
Team Polti 02'21"
19.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
20.
Pascal HERVÉ
Team Polti
21.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
22.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
23.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto 02'37"
24.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
25.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 02'50"
26.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step 02'57"
27.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 02'59"
28.
Marco MAGNANI
Alessio 03'00"
29.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain
30.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
31.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 03'08"
32.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour 03'35"
33.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto 03'37"
34.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 05'09"
35.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
36.
Carlo FINCO
Alessio
37.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
38.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
39.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
40.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
41.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
42.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 05'13"
43.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites 05'50"
44.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites 06'22"
45.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 07'51"
46.
Daniel CLAVERO
Team Polti
47.
Jose Manuel URIA
Team Polti
48.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
49.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
50.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
51.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
52.
Steven KLEYNEN
Farm Frites 08'08"
53.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 08'48"
54.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
55.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
56.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
57.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
58.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
59.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
60.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
61.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
62.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
63.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria 09'05"
64.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 09'36"
65.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 09'55"
66.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata 10'00"
67.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
68.
Rolf HUSER
Festina - Lotus 10'03"
69.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 10'24"
70.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 10'26"
71.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain 14'14"
72.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
73.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
74.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
75.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
76.
Cyril DESSEL
Jean Delatour
77.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
78.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
79.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
80.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
81.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
82.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
83.
Alex ZÜLLE
Banesto
84.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
85.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain
86.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
87.
David CLINGER
Festina - Lotus 14'23"
88.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada 14'32"
89.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 15'03"
90.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
91.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
92.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
93.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria
94.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
95.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 15'33"
96.
Alexandr SHEFER
Alessio
97.
Martin HVASTIJA
Alessio 15'41"
98.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
99.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 17'40"
100.
Andrea PERON
Fassa Bortolo 18'30"
101.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites 18'58"
102.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
103.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
104.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
105.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
106.
Leonardo GUIDI
Alessio
107.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
108.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
109.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
110.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
111.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain
112.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria
113.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
114.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
115.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
116.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
117.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
118.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada 19'03"
119.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites
120.
Gerben LÖWIK
Farm Frites
121.
Michele COLLEONI
Team Polti
122.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 19'16"
123.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo 19'17"
124.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 19'35"
125.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada

Stage information

Start, finish: Stage 20. Avila - Alto de Abantos

Race Type: Mountain stage

Distance: 128 km

Date: 16 September 2000