Tour de l'Avenir 2004  |  Stage 1. Fort-Mahon-Plage - Fort-Mahon-Plage   

42nd edition

12.2 km, 2 September 2004

Rider Team Time
1.
Thomas DEKKER
Rabobank 14'16"
2.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Relax - Bodysol 00'24"
3.
Christian MÜLLER
Team Wiesenhof 00'27"
4.
Tyler FARRAR
Health Net Pro Cycling Team p/b Maxxis 00'28"
5.
Eelke VAN DER WAL
Bankgiroloterij 00'29"
6.
Petter RENANG
Team Bianchi Nordic
7.
Thomas LÖVKVIST
Fdjeux.com 00'30"
8.
David BOUCHER
Oktos - Saint Quentin 00'37"
9.
Koen DE KORT
Rabobank DT 00'42"
10.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com 00'44"
11.
Mads CHRISTENSEN
Team PH
12.
Frank VAN DULMEN
Bankgiroloterij
13.
Émilien-Benoît BERGÈS
R.A.G.T. Semences - MG Rover 00'45"
14.
Fabien SANCHEZ
Fdjeux.com
15.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol
16.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère 00'47"
17.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
18.
Matija KVASINA
Perutnina Ptuj 00'49"
19.
Marc DE MAAR
Rabobank DT 00'50"
20.
Thomas ROHREGGER
Team Hervis Apo Sport
21.
Christophe KERN
Brioches La Boulangère 00'53"
22.
Bastiaan GILING
Rabobank DT 00'54"
23.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 00'55"
24.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
25.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole Espoirs 00'56"
26.
Tobias LERGARD
Team Bianchi Nordic 00'57"
27.
Jérémy ROY
Fdjeux.com
28.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team 00'58"
29.
Jonas HOLMKVIST
Team Bianchi Nordic 01'00"
30.
Christophe RIBLON
Ag2r
31.
Laurent MANGEL
Individual
32.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor 01'03"
33.
Gregor GAZVODA
Perutnina Ptuj
34.
Heinrich HAUSSLER
T-Mobile Team
35.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual
36.
Claude PAUWELS
Relax - Bodysol
37.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère 01'04"
38.
Eduard VORGANOV
Individual 01'05"
39.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover
40.
Lars Ytting BAK
Bankgiroloterij
41.
David BREARD
Auber 93
42.
Andreas SCHILLINGER
AC Sparta Praha
43.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Café Baqué 01'06"
44.
Timothy DUGGAN
Individual 01'07"
45.
Sébastien DURET
Individual
46.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole
47.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
48.
Ian MCLEOD
Team HSBC 01'09"
49.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover
50.
Jorge GARCIA MARIN
Café Baqué
51.
Sebastien CHAVANEL
Brioches La Boulangère
52.
Ivan TERENINE
Individual 01'10"
53.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère 01'11"
54.
Paul MARTENS
AC Sparta Praha 01'12"
55.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol
56.
Tom STUBBE
Relax - Bodysol 01'13"
57.
Pieter MERTENS
Vlaanderen - T-Interim
58.
Daniel SPENCE
Team HSBC
59.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
60.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol 01'14"
61.
Mark RENSHAW
Fdjeux.com 01'15"
62.
Marcel SIEBERG
Individual
63.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Café Baqué
64.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj 01'16"
65.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
66.
Theo ELTINK
Rabobank 01'18"
67.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 01'20"
68.
Assan BAZAYEV
Capec
69.
František RABOŇ
PSK Whirlpool 01'21"
70.
Roman LUHOVYY
R.A.G.T. Semences - MG Rover
71.
Jan BÁRTA
Individual 01'22"
72.
Yannick TALABARDON
Auber 93
73.
Camille BOUQUET
Individual
74.
Kevin BOUCHARD HALL
Individual
75.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère 01'24"
76.
Ashley HUMBERT
Fdjeux.com
77.
Maxim GOUROV
Oktos - Saint Quentin
78.
Harald BERGER
Volksbank - Ideal - Leingruber 01'25"
79.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
80.
Saul RAISIN
Crédit Agricole Espoirs 01'26"
81.
Kimmo KANANEN
Team Bianchi Nordic
82.
Mickael BUFFAZ
R.A.G.T. Semences - MG Rover 01'27"
83.
Alain VAN KATWIJK
Bankgiroloterij
84.
Matti BRESCHEL
Team PH 01'28"
85.
Maxime MÉDEREL
Individual
86.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole 01'29"
87.
Steven CAETHOVEN
Vlaanderen - T-Interim
88.
Benny DE SCHROODER
Vlaanderen - T-Interim 01'30"
89.
Darby THOMAS
Individual
90.
Rasmus Fjordside LEHRMANN
Team PH 01'31"
91.
Jamie BALL
Team HSBC
92.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole Espoirs 01'33"
93.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 01'34"
94.
Bernhard KOHL
Rabobank DT 01'35"
95.
Viktor SHESTAKOV
Capec 01'36"
96.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj 01'37"
97.
Jeff HOWES
Team HSBC
98.
Cedric COUTOULY
Individual
99.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
100.
Christopher ESCH
Team HSBC 01'39"
101.
Glenn BAK
Team Bianchi Nordic 01'41"
102.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué 01'43"
103.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim 01'44"
104.
Niels BROUZES
Auber 93 01'45"
105.
Nicolas DULAC
R.A.G.T. Semences - MG Rover 01'46"
106.
Sergei POLUKHIN
Individual
107.
Anders LUND
Team PH
108.
Kamil VRÁNA
PSK Whirlpool 01'47"
109.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 01'49"
110.
Aldo INO ILEŠIČ
Perutnina Ptuj
111.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim 01'50"
112.
Petr LECHNER
Individual
113.
Andrey PCHELKIN
Individual
114.
Josef BENETSEDER
Individual
115.
Laurens TEN DAM
Bankgiroloterij 01'51"
116.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Crédit Agricole Espoirs 01'52"
117.
Martin PEDERSEN
Team PH 01'53"
118.
Alexander PAVLOV
Team HSBC 01'55"
119.
Kristoffer NIELSEN
Team PH
120.
Tristan VALENTIN
Auber 93
121.
Jan BEJLEK
ASC Dukla Praha 01'56"
122.
Johan SVENSSON
Team Bianchi Nordic 01'58"
123.
Michael PICHLER
Radclub - Resch & Frisch Eybl Wels 01'59"
124.
Vincent VAN DER KOOY
Bankgiroloterij 02'06"
125.
Wesley VAN DER LINDEN
Vlaanderen - T-Interim 02'09"
126.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec
127.
Maxim KARPATCHEV
Individual 02'10"
128.
Alexandr DYMOVSKIKH
Capec 02'12"
129.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj 02'13"
130.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool 02'25"
131.
Andrey MEDYANNIKOV
Capec 03'21"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Fort-Mahon-Plage - Fort-Mahon-Plage

Race Type: Time Trial

Distance: 12.2 km

Date: 2 September 2004