Tour de l'Avenir 2004  |  Stage 6. Yutz Haute - Metz   

42nd edition

142 km, 7 September 2004

Rider Team Time
1.
Christophe KERN
Brioches La Boulangère 3h27'08"
2.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol 01'04"
3.
Theo ELTINK
Rabobank 01'09"
4.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
5.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
6.
Thomas LÖVKVIST
Fdjeux.com
7.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
8.
Yannick TALABARDON
Auber 93
9.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 01'12"
10.
Sebastien CHAVANEL
Brioches La Boulangère 01'19"
11.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Café Baqué
12.
Martin PEDERSEN
Team PH
13.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole
14.
Alain VAN KATWIJK
Bankgiroloterij
15.
Benny DE SCHROODER
Vlaanderen - T-Interim
16.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
17.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team
18.
Bastiaan GILING
Rabobank DT
19.
Maxim KARPATCHEV
Individual
20.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj
21.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
22.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère
23.
Ian MCLEOD
Team HSBC
24.
Matija KVASINA
Perutnina Ptuj
25.
Anders LUND
Team PH
26.
Heinrich HAUSSLER
T-Mobile Team
27.
Assan BAZAYEV
Capec
28.
Lars Ytting BAK
Bankgiroloterij
29.
Maxime MÉDEREL
Individual
30.
Ashley HUMBERT
Fdjeux.com
31.
Pieter MERTENS
Vlaanderen - T-Interim
32.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
33.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Relax - Bodysol
34.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
35.
Matti BRESCHEL
Team PH
36.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover
37.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual
38.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim
39.
Marc DE MAAR
Rabobank DT
40.
Bernhard KOHL
Rabobank DT
41.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec
42.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole
43.
Laurens TEN DAM
Bankgiroloterij
44.
Koen DE KORT
Rabobank DT
45.
Mads CHRISTENSEN
Team PH
46.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim
47.
Petter RENANG
Team Bianchi Nordic
48.
Sébastien DURET
Individual
49.
Kamil VRÁNA
PSK Whirlpool
50.
Mickael BUFFAZ
R.A.G.T. Semences - MG Rover
51.
Cedric COUTOULY
Individual
52.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
53.
David BREARD
Auber 93
54.
Camille BOUQUET
Individual
55.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
56.
Saul RAISIN
Crédit Agricole Espoirs
57.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool
58.
Sergei POLUKHIN
Individual
59.
Thomas ROHREGGER
Team Hervis Apo Sport
60.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué
61.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor
62.
Eduard VORGANOV
Individual
63.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
64.
Paul MARTENS
AC Sparta Praha
65.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover
66.
Timothy DUGGAN
Individual 01'31"
67.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com 01'33"
68.
David BOUCHER
Oktos - Saint Quentin 01'39"
69.
Rasmus Fjordside LEHRMANN
Team PH
70.
Andrey PCHELKIN
Individual
71.
Maxim GOUROV
Oktos - Saint Quentin
72.
Jérémy ROY
Fdjeux.com
73.
Michael PICHLER
Radclub - Resch & Frisch Eybl Wels 01'49"
74.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 01'57"
75.
Jan BÁRTA
Individual 02'16"
76.
Tyler FARRAR
Health Net Pro Cycling Team p/b Maxxis
77.
Jan BEJLEK
ASC Dukla Praha
78.
Ivan TERENINE
Individual
79.
Jonas HOLMKVIST
Team Bianchi Nordic
80.
Laurent MANGEL
Individual
81.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Café Baqué
82.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole Espoirs
83.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole Espoirs
84.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Crédit Agricole Espoirs
85.
Gregor GAZVODA
Perutnina Ptuj
86.
Jorge GARCIA MARIN
Café Baqué
87.
Tobias LERGARD
Team Bianchi Nordic
88.
Johan SVENSSON
Team Bianchi Nordic
89.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère
90.
Niels BROUZES
Auber 93
91.
Kevin BOUCHARD HALL
Individual
92.
Jeff HOWES
Team HSBC 02'40"
93.
Christopher ESCH
Team HSBC
94.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
95.
Darby THOMAS
Individual
96.
Viktor SHESTAKOV
Capec 02'59"
97.
Kimmo KANANEN
Team Bianchi Nordic 03'12"
98.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj
99.
Andrey MEDYANNIKOV
Capec
100.
Alexandr DYMOVSKIKH
Capec
101.
Glenn BAK
Team Bianchi Nordic
102.
Petr LECHNER
Individual
103.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj
104.
Wesley VAN DER LINDEN
Vlaanderen - T-Interim 03'15"
105.
Christian MÜLLER
Team Wiesenhof 03'42"
106.
Daniel SPENCE
Team HSBC 04'28"
107.
František RABOŇ
PSK Whirlpool
108.
Kristoffer NIELSEN
Team PH 05'48"
109.
Fabien SANCHEZ
Fdjeux.com 05'51"
110.
Émilien-Benoît BERGÈS
R.A.G.T. Semences - MG Rover
111.
Roman LUHOVYY
R.A.G.T. Semences - MG Rover 05'57"
112.
Eelke VAN DER WAL
Bankgiroloterij 06'32"
113.
Claude PAUWELS
Relax - Bodysol
114.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol
115.
Mark RENSHAW
Fdjeux.com 07'29"
116.
Tom STUBBE
Relax - Bodysol
117.
Harald BERGER
Volksbank - Ideal - Leingruber
118.
Marcel SIEBERG
Individual
119.
Andreas SCHILLINGER
AC Sparta Praha
120.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol
121.
Frank VAN DULMEN
Bankgiroloterij 11'08"
122.
Nicolas DULAC
R.A.G.T. Semences - MG Rover
123.
Aldo INO ILEŠIČ
Perutnina Ptuj 13'48"
124.
Alexander PAVLOV
Team HSBC 24'40"
125.
Josef BENETSEDER
Individual
126.
Jamie BALL
Team HSBC

Stage information

Start, finish: Stage 6. Yutz Haute - Metz

Distance: 142 km

Date: 7 September 2004