Tour de l'Avenir 2004  |  Stage 5. Stenay - Yutz Haute   

42nd edition

141 km, 6 September 2004

Rider Team Time
1.
Sebastien CHAVANEL
Brioches La Boulangère 3h34'30"
2.
Mark RENSHAW
Fdjeux.com
3.
Roman LUHOVYY
R.A.G.T. Semences - MG Rover
4.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole
5.
Aldo INO ILEŠIČ
Perutnina Ptuj
6.
Laurent MANGEL
Individual
7.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Café Baqué
8.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
9.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec
10.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
11.
Matti BRESCHEL
Team PH
12.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
13.
Petr LECHNER
Individual
14.
Michael PICHLER
Radclub - Resch & Frisch Eybl Wels
15.
Alexandr DYMOVSKIKH
Capec
16.
Heinrich HAUSSLER
T-Mobile Team
17.
Pieter MERTENS
Vlaanderen - T-Interim
18.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj
19.
Benny DE SCHROODER
Vlaanderen - T-Interim
20.
David BOUCHER
Oktos - Saint Quentin
21.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Relax - Bodysol
22.
Assan BAZAYEV
Capec
23.
Lars Ytting BAK
Bankgiroloterij
24.
Bastiaan GILING
Rabobank DT
25.
Laurens TEN DAM
Bankgiroloterij
26.
Marcel SIEBERG
Individual
27.
Niels BROUZES
Auber 93
28.
Bernhard KOHL
Rabobank DT
29.
Theo ELTINK
Rabobank
30.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual
31.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole
32.
Jérémy ROY
Fdjeux.com
33.
Matija KVASINA
Perutnina Ptuj
34.
Camille BOUQUET
Individual
35.
Ian MCLEOD
Team HSBC
36.
Petter RENANG
Team Bianchi Nordic
37.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
38.
Thomas LÖVKVIST
Fdjeux.com
39.
František RABOŇ
PSK Whirlpool
40.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
41.
Kimmo KANANEN
Team Bianchi Nordic
42.
Tyler FARRAR
Health Net Pro Cycling Team p/b Maxxis
43.
Glenn BAK
Team Bianchi Nordic
44.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol
45.
Gregor GAZVODA
Perutnina Ptuj
46.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère
47.
Andreas SCHILLINGER
AC Sparta Praha
48.
Rasmus Fjordside LEHRMANN
Team PH
49.
Koen DE KORT
Rabobank DT
50.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover
51.
Marc DE MAAR
Rabobank DT
52.
Eduard VORGANOV
Individual
53.
Jan BÁRTA
Individual
54.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim
55.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
56.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole Espoirs
57.
Jonas HOLMKVIST
Team Bianchi Nordic
58.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
59.
Sébastien DURET
Individual
60.
Maxime MÉDEREL
Individual
61.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol
62.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj
63.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team
64.
Kristoffer NIELSEN
Team PH
65.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
66.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover
67.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Crédit Agricole Espoirs
68.
Timothy DUGGAN
Individual
69.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com
70.
Saul RAISIN
Crédit Agricole Espoirs
71.
Maxim GOUROV
Oktos - Saint Quentin
72.
Mads CHRISTENSEN
Team PH
73.
Yannick TALABARDON
Auber 93
74.
Thomas ROHREGGER
Team Hervis Apo Sport
75.
Jorge GARCIA MARIN
Café Baqué
76.
Sergei POLUKHIN
Individual
77.
Andrey PCHELKIN
Individual
78.
Christopher ESCH
Team HSBC
79.
Jan BEJLEK
ASC Dukla Praha
80.
Fabien SANCHEZ
Fdjeux.com
81.
Johan SVENSSON
Team Bianchi Nordic
82.
Mickael BUFFAZ
R.A.G.T. Semences - MG Rover
83.
Ashley HUMBERT
Fdjeux.com
84.
Paul MARTENS
AC Sparta Praha
85.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
86.
Harald BERGER
Volksbank - Ideal - Leingruber
87.
David BREARD
Auber 93
88.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
89.
Josef BENETSEDER
Individual
90.
Kevin BOUCHARD HALL
Individual
91.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool
92.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim
93.
Frank VAN DULMEN
Bankgiroloterij
94.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Café Baqué
95.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor
96.
Daniel SPENCE
Team HSBC
97.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué
98.
Jeff HOWES
Team HSBC
99.
Jamie BALL
Team HSBC
100.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj
101.
Tobias LERGARD
Team Bianchi Nordic
102.
Cedric COUTOULY
Individual
103.
Martin PEDERSEN
Team PH
104.
Nicolas DULAC
R.A.G.T. Semences - MG Rover
105.
Émilien-Benoît BERGÈS
R.A.G.T. Semences - MG Rover
106.
Maxim KARPATCHEV
Individual
107.
Kamil VRÁNA
PSK Whirlpool
108.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère 00'15"
109.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 00'19"
110.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
111.
Anders LUND
Team PH 01'45"
112.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole Espoirs 02'40"
113.
Andrey MEDYANNIKOV
Capec
114.
Viktor SHESTAKOV
Capec 03'01"
115.
Wesley VAN DER LINDEN
Vlaanderen - T-Interim
116.
Vincent VAN DER KOOY
Bankgiroloterij
117.
Ivan TERENINE
Individual
118.
Alain VAN KATWIJK
Bankgiroloterij
119.
Alexander PAVLOV
Team HSBC 06'34"
120.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol 07'16"
121.
Steven CAETHOVEN
Vlaanderen - T-Interim
122.
Christophe KERN
Brioches La Boulangère
123.
Christian MÜLLER
Team Wiesenhof 07'27"
124.
Darby THOMAS
Individual 09'33"
125.
Eelke VAN DER WAL
Bankgiroloterij
126.
Claude PAUWELS
Relax - Bodysol 10'20"
127.
Tom STUBBE
Relax - Bodysol
128.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 5. Stenay - Yutz Haute

Distance: 141 km

Date: 6 September 2004