Tour de l'Avenir 2004  |  Stage 9. Morteau - Bellegarde-sur-Valserine   

42nd edition

174 km, 10 September 2004

Rider Team Time
1.
Theo ELTINK
Rabobank 4h14'57"
2.
Wim VAN HUFFEL
Vlaanderen - T-Interim 00'02"
3.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère 00'05"
4.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
5.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
6.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol 00'08"
7.
Frederik WILLEMS
Vlaanderen - T-Interim
8.
Alain VAN KATWIJK
Bankgiroloterij
9.
Yannick TALABARDON
Auber 93
10.
Preben VAN HECKE
Relax - Bodysol 00'12"
11.
Thomas LÖVKVIST
Fdjeux.com
12.
Maxim IGLINSKIY
T-Mobile Team 00'14"
13.
Michael PICHLER
Radclub - Resch & Frisch Eybl Wels
14.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
15.
Matija KVASINA
Perutnina Ptuj
16.
Lars Ytting BAK
Bankgiroloterij
17.
Pieter MERTENS
Vlaanderen - T-Interim
18.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
19.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team
20.
Glenn BAK
Team Bianchi Nordic
21.
Saul RAISIN
Crédit Agricole Espoirs
22.
Matthieu SPRICK
Brioches La Boulangère
23.
Petter RENANG
Team Bianchi Nordic
24.
Ian MCLEOD
Team HSBC
25.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
26.
Sylvain CALZATI
R.A.G.T. Semences - MG Rover
27.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
28.
Martin PEDERSEN
Team PH
29.
Tomislav DANČULOVIĆ
Perutnina Ptuj 00'20"
30.
Ivan SHCHEGOLEV
Individual
31.
Jonathan Patrick MCCARTY
US Postal Service p/b Berry Floor
32.
Marc DE MAAR
Rabobank DT
33.
Paul MARTENS
AC Sparta Praha
34.
Maxime MÉDEREL
Individual
35.
Andrey PCHELKIN
Individual
36.
Benny DE SCHROODER
Vlaanderen - T-Interim 00'28"
37.
Mads CHRISTENSEN
Team PH
38.
Laurens TEN DAM
Bankgiroloterij 00'30"
39.
Heinrich HAUSSLER
T-Mobile Team 00'33"
40.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole 00'38"
41.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Relax - Bodysol
42.
Maxim KARPATCHEV
Individual
43.
Tyler FARRAR
Health Net Pro Cycling Team p/b Maxxis 00'41"
44.
Jérémy ROY
Fdjeux.com 00'49"
45.
Christophe KERN
Brioches La Boulangère 00'51"
46.
Éric BERTHOU
R.A.G.T. Semences - MG Rover
47.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 00'54"
48.
David BREARD
Auber 93
49.
Daniel SPENCE
Team HSBC 01'07"
50.
Geoffroy LEQUATRE
Crédit Agricole 01'17"
51.
Rasmus Fjordside LEHRMANN
Team PH 01'25"
52.
Sébastien DURET
Individual 04'38"
53.
Bastiaan GILING
Rabobank DT
54.
Koen DE KORT
Rabobank DT
55.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole Espoirs
56.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Café Baqué
57.
Timothy DUGGAN
Individual 07'28"
58.
Tom STUBBE
Relax - Bodysol 11'11"
59.
Claude PAUWELS
Relax - Bodysol
60.
Ivan TERENINE
Individual 11'56"
61.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère 12'06"
62.
Johan SVENSSON
Team Bianchi Nordic
63.
Jan BÁRTA
Individual
64.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi
65.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué
66.
Kimmo KANANEN
Team Bianchi Nordic
67.
Jan BEJLEK
ASC Dukla Praha
68.
Matej MARIN
Perutnina Ptuj
69.
Gregor GAZVODA
Perutnina Ptuj
70.
Assan BAZAYEV
Capec
71.
Sergei POLUKHIN
Individual
72.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
73.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool
74.
Nicolas DULAC
R.A.G.T. Semences - MG Rover
75.
Kamil VRÁNA
PSK Whirlpool
76.
Camille BOUQUET
Individual 12'12"
77.
Massimo DEMARIN
Perutnina Ptuj 12'25"
78.
Tobias LERGARD
Team Bianchi Nordic 13'50"
79.
Mickael BUFFAZ
R.A.G.T. Semences - MG Rover 17'26"
80.
David BOUCHER
Oktos - Saint Quentin
81.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Crédit Agricole Espoirs
82.
Kilian PATOUR
Crédit Agricole Espoirs
83.
Eelke VAN DER WAL
Bankgiroloterij
84.
Frank VAN DULMEN
Bankgiroloterij
85.
Francisco GUTIÉRREZ ÁLVAREZ
Café Baqué
86.
Maxim GOUROV
Oktos - Saint Quentin
87.
Anders LUND
Team PH
88.
Matti BRESCHEL
Team PH
89.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué
90.
Christopher ESCH
Team HSBC
91.
Eduard VORGANOV
Individual
92.
Jeff HOWES
Team HSBC
93.
Ashley HUMBERT
Fdjeux.com
94.
Cedric COUTOULY
Individual
95.
Benoît VAUGRENARD
Fdjeux.com
96.
Kevin BOUCHARD HALL
Individual 21'41"
97.
Petr LECHNER
Individual
98.
Rony MARTIAS
Brioches La Boulangère
99.
Marcel SIEBERG
Individual
100.
Andreas SCHILLINGER
AC Sparta Praha
101.
Harald BERGER
Volksbank - Ideal - Leingruber
102.
Andrey MEDYANNIKOV
Capec
103.
Bakhtiyar MAMYROV
Capec
104.
Darby THOMAS
Individual
105.
Josef BENETSEDER
Individual
106.
Thomas ROHREGGER
Team Hervis Apo Sport
107.
Bernhard KOHL
Rabobank DT
108.
Alexandr DYMOVSKIKH
Capec
109.
Laurent MANGEL
Individual
110.
Jonas HOLMKVIST
Team Bianchi Nordic
111.
Mark RENSHAW
Fdjeux.com
112.
Kristoffer NIELSEN
Team PH
113.
František RABOŇ
PSK Whirlpool
114.
Sebastien CHAVANEL
Brioches La Boulangère
115.
Bart DOCKX
Relax - Bodysol
116.
Wesley VAN DER LINDEN
Vlaanderen - T-Interim
117.
Fabien SANCHEZ
Fdjeux.com 22'03"
118.
Émilien-Benoît BERGÈS
R.A.G.T. Semences - MG Rover

Stage information

Start, finish: Stage 9. Morteau - Bellegarde-sur-Valserine

Distance: 174 km

Date: 10 September 2004