2.HC

Tour de l'Avenir 2007  |  Stage 1. Belle-Île-en-Mer - Belle-Île-en-Mer   

45th edition

148 km, 6 September 2007

Rider Team Time
1.
Stéphane POULHIES
Ag2r Prévoyance 3h40'17"
2.
Alexey KUNSHIN
Premier
3.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank DT
4.
Marcel WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei
5.
Gatis SMUKULIS
Elite without contract
6.
Dario CATALDO
Liquigas 58"
7.
Nikolas MAES
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
8.
Rafaâ CHTIOUI
AC Sparta Praha
9.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team GLS
10.
Bauke MOLLEMA
Rabobank DT
11.
Andrius BUIVIDAS
AC Sparta Praha
12.
Dominic KLEMME
Team 3C - Gruppe Lamonta
13.
Kevin LACOMBE
Team Volkswagen - Trek
14.
Pawel WACHNIK
AC Sparta Praha
15.
Nelson Hugo Lobo ROCHA
Riberalves - Boavista
16.
José João Pimenta da Costa MENDES
AC Sparta Praha
17.
Lars BOOM
Rabobank DT
18.
Jos VAN EMDEN
Rabobank DT
19.
Ignatas KONOVALOVAS
Crédit Agricole
20.
Tom LEEZER
Rabobank DT
21.
Christian MEIER
Symmetrics Cycling Team
22.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank DT
23.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe Lamonta
24.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Maxbo Bianchi
25.
Guillaume LEVARLET
Auber 93
26.
Dries VAN DER GINST
Elite without contract
27.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias
28.
Thomas Vedel KVIST
AC Sparta Praha
29.
Ivan ROVNY
Tinkoff Credit Systems
30.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
31.
Kristof VANDEWALLE
AC Sparta Praha
32.
Fabio TABORRE
Elite without contract
33.
Craig LEWIS
Team Slipstream
34.
Jelle VANENDERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
35.
Laurent BEURET
AC Sparta Praha
36.
Florian MORIZOT
Auber 93
37.
Michael RANDIN
Hadimec
38.
André STEENSEN
Glud & Marstrand Horsens
39.
Haijun MA
AC Sparta Praha
40.
Jakob BERING
AC Sparta Praha
41.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
42.
Peter STETINA
Team Slipstream
43.
Alexandr KILIBAEV
AC Sparta Praha
44.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Orbea - Oreka S.D.A.
45.
Bradley FAIRALL
AC Sparta Praha
46.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Grupo Nicolas Mateos
47.
Frederik WILMANN
Team Maxbo Bianchi
48.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Elite without contract
49.
Adrian HONKISZ
Miche
50.
Maciej PATERSKI
AC Sparta Praha
51.
Stijn NEIRYNCK
Quick Step - Innergetic
52.
Marius KUKTA
AC Sparta Praha
53.
Mickael LARPE
Roubaix Lille Metropole
54.
Simon ŠPILAK
Adria Mobil
55.
Grega BOLE
Sava
56.
Abdelkader BELMOKHTAR
AC Sparta Praha
57.
Jérôme COPPEL
Elite without contract
58.
Anthony ROUX
AC Sparta Praha
59.
Thomas PETERSON
Team Slipstream
60.
Tony MARTIN
Thüringer Energie Team
61.
Simon GESCHKE
Elite without contract
62.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
63.
Dmytro NOVOSAD
Ukraine Neri Sottoli Team
64.
Martin KOHLER
AC Sparta Praha
65.
Gašper ŠVAB
Sava
66.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
67.
Jean Charles SENAC
Ag2r Prévoyance
68.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
69.
Sondre Gjerdevik SORTVEIT
Team Sparebanken Vest
70.
Viesturs LUKŠEVICS
Rietumu Bank - Riga
71.
Andreas FRISCH
Team Designa Kokken
72.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica
73.
Vítor Hugo Rocha RODRIGUES
Liberty Seguros
74.
Tejay VAN GARDEREN
AC Sparta Praha
75.
Stian SOMMERSETH
Team Maxbo Bianchi
76.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Colombia Es Pasion Team
77.
Alexander KRISTOFF
Team Maxbo Bianchi
78.
Pieter VANSPEYBROUCK
AC Sparta Praha
79.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Elite without contract
80.
Sebastien FOURNET FAYARD
Crédit Agricole
81.
Mathias BELKA
AC Sparta Praha
82.
Ildar ZAKIROV
Moscow Stars
83.
Thomas BRIGAUD
AC Sparta Praha
84.
Cyril BESSY
Elite without contract
85.
Ryan ANDERSON
AC Sparta Praha
86.
Oleg OPRYSHKO
Ukraine Neri Sottoli Team
87.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
AC Sparta Praha
88.
Valerio AGNOLI
Aurum Hotels
89.
Heralds PUDANS
AC Sparta Praha
90.
Sergey SHCHERBAKOV
Moscow Stars
91.
Łukasz MODZELEWSKI
Legia - TV4
92.
David VEILLEUX
The Jittery Joe's Pro Cycling Team
93.
Andrey KLYUEV
T-Mobile Team
94.
Adriano MALORI
AC Sparta Praha
95.
Tomasz KRUPINSKI
Dynatek
96.
Normunds LASIS
Rietumu Bank - Riga
97.
Stefan SCHÄFER
AC Sparta Praha
98.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
AC Sparta Praha
99.
Reto HOLLENSTEIN
AC Sparta Praha
100.
Berik KUPESHOV
Storez Ledecq Materiaux
101.
Marco COLEDAN
Elite without contract
102.
Chris BARTON
AC Sparta Praha
103.
Christer RAKE
Team Sparebanken Vest
104.
Paweł CIEŚLIK
AC Sparta Praha
105.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
106.
Volodymyr LANDYREV
AC Sparta Praha
107.
Kasper JEBJERG
Team Designa Kokken
108.
Mathieu DESCHENAUX
AC Sparta Praha
109.
Kristofers RĀCENĀJS
Rietumu Bank - Riga
110.
Joze SENEKOVIC
Adria Mobil
111.
Blaž JARC
Adria Mobil
112.
Andriy SURALYOV
ISD - Sport - Donetsk
113.
Martins TRAUTMANIS
Rietumu Bank - Riga
114.
Gediminas KAUPAS
AC Sparta Praha
115.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
116.
Peter SALON
AC Sparta Praha
117.
Kristijan KOREN
Sava
118.
Claudio Filipe Pedro APOLO
Duja - Tavira
119.
Eric BOILY
Equipe Valee de L'aluminium de Vinci
120.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha

Stage information

Start, finish: Stage 1. Belle-Île-en-Mer - Belle-Île-en-Mer

Distance: 148 km

Date: 6 September 2007