2.1

Delta Tour Zeeland 2011  |  Prologue. Vlissingen   

14th edition

3.8 km, 10 June 2011

Rider Team Time
1.
Jos VAN EMDEN
Rabobank Cycling Team 04'37"
2.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
3.
Roger KLUGE
Skil - Shimano 00'01"
4.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek 00'03"
5.
Michael MATTHEWS
Rabobank Cycling Team
6.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team 00'04"
7.
Bram SCHMITZ
Veranda's Willems - Accent 00'06"
8.
Rick FLENS
Rabobank Cycling Team
9.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
10.
Yoann OFFREDO
FDJ
11.
Rob GORIS
Veranda's Willems - Accent 00'07"
12.
Dieter CAPPELLE
Veranda's Willems - Accent
13.
Jenning HUIZENGA
14.
Christoph PFINGSTEN
Cyclingteam de Rijke 00'08"
15.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
16.
Niels ALBERT
BKCP - Powerplus
17.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team
18.
Ronan VAN ZANDBEEK
Skil - Shimano 00'09"
19.
Brett LANCASTER
Team Garmin - Cervélo
20.
Sander OOSTLANDER
Cyclingteam de Rijke 00'10"
21.
Kenny DE KETELE
Topsport Vlaanderen - Mercator
22.
Jens MOURIS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
23.
René HOOGHIEMSTER
24.
Robert WAGNER
Leopard Trek
25.
Jonathan BREYNE
Landbouwkrediet 00'11"
26.
Wouter WIPPERT
Elite without contract
27.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
28.
Joeri STALLAERT
Landbouwkrediet
29.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
MTN Qhubeka
30.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank Cycling Team 00'12"
31.
Cédric PINEAU
FDJ
32.
Murilo Antonio FISCHER
Team Garmin - Cervélo
33.
Arno VAN DER ZWET
34.
Ingmar DE POORTERE
Donckers Koffie - Jelly Belly
35.
Stefan VAN DIJK
Veranda's Willems - Accent 00'13"
36.
Aidis KRUOPIS
Landbouwkrediet
37.
Remco TE BRAKE
Cyclingteam de Rijke 00'14"
38.
Wouter HAAN
Elite without contract
39.
Philipp WALSLEBEN
BKCP - Powerplus
40.
Arnaud GÉRARD
FDJ
41.
Matti HELMINEN
Landbouwkrediet
42.
Martin MORTENSEN
Leopard Trek
43.
Nicky COCQUYT
Donckers Koffie - Jelly Belly 00'15"
44.
Davide VIGANO
Leopard Trek
45.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
46.
Kenneth VANBILSEN
Donckers Koffie - Jelly Belly
47.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
48.
Sierk DE HAAN
Cyclingteam Jo Piels 00'16"
49.
Luc HAGENAARS
Team Eddy Merckx - Indeland
50.
Jesper SCHIPPER
Cyclingteam de Rijke
51.
Jelle POSTHUMA
Cyclingteam Jo Piels
52.
Frédéric GUESDON
FDJ
53.
Martijn KEIZER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 00'17"
54.
Evert VERBIST
Veranda's Willems - Accent
55.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ
56.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Andalucia Caja Granada 00'18"
57.
Bas KRAUWEL
Cyclingteam de Rijke
58.
Andrea GUARDINI
Farnese Vini - Neri Sottoli
59.
Gregory JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator
60.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada
61.
Dieter VANTHOURENHOUT
BKCP - Powerplus
62.
Pablo LECHUGA RODRIGUEZ
Andalucia Caja Granada 00'19"
63.
Martin REIMER
Skil - Shimano
64.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
65.
Martin WESEMANN
MTN Qhubeka
66.
Radomír ŠIMŮNEK
BKCP - Powerplus
67.
Tim MERTENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
68.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
69.
Michel KREDER
Team Garmin - Cervélo 00'20"
70.
Jarl SALOMEIN
Topsport Vlaanderen - Mercator
71.
Steve SCHETS
Donckers Koffie - Jelly Belly 00'21"
72.
Stef CLEMENT
Rabobank Cycling Team
73.
Kevin HULSMANS
Donckers Koffie - Jelly Belly
74.
Ricardo VAN DER VELDE
Donckers Koffie - Jelly Belly
75.
Stefan VREUGDENHIL
Cyclingteam de Rijke
76.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
77.
Arran BROWN
MTN Qhubeka
78.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Caja Granada 00'22"
79.
Pier Paolo DE NEGRI
Farnese Vini - Neri Sottoli
80.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Eddy Merckx - Indeland
81.
Olivier BONNAIRE
FDJ 00'23"
82.
Johim ARIESEN
Cyclingteam Jo Piels
83.
Wietse BOSMANS
BKCP - Powerplus
84.
Kris BOECKMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
85.
Bradley POTGIETER
MTN Qhubeka
86.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Cyclingteam de Rijke
87.
Hans DEKKERS
Landbouwkrediet 00'24"
88.
Sven JODTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
89.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia Caja Granada
90.
Wim DE VOCHT
Veranda's Willems - Accent
91.
Martijn MAASKANT
Team Garmin - Cervélo
92.
Wim STROETINGA
00'25"
93.
William CLARKE
Leopard Trek
94.
Dylan GIRDLESTONE
MTN Qhubeka
95.
Stijn NEIRYNCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
96.
Martin PEDERSEN
Leopard Trek 00'26"
97.
Pim DE BEER
Cyclingteam Jo Piels
98.
Stijn JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator
99.
Wouter MOL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
100.
Arnoud VAN GROEN
Veranda's Willems - Accent
101.
Diego CACCIA
Farnese Vini - Neri Sottoli 00'27"
102.
Raymond KREDER
Chipotle Development Team
103.
Roger HAMMOND
Team Garmin - Cervélo 00'28"
104.
Wesley SULZBERGER
FDJ
105.
Vincent BAESTAENS
Landbouwkrediet 00'29"
106.
Johannes Christoffel NEL
MTN Qhubeka
107.
Dominic KLEMME
Leopard Trek 00'30"
108.
Kevin PEETERS
Landbouwkrediet
109.
Steven CAETHOVEN
Veranda's Willems - Accent
110.
Michael KURTH
Team Eddy Merckx - Indeland 00'32"
111.
Michael VANDERAERDEN
Donckers Koffie - Jelly Belly
112.
Peter SCHEP
Elite without contract
113.
Christian PATRON
Team Eddy Merckx - Indeland 00'33"
114.
Emanuel VONA
Farnese Vini - Neri Sottoli
115.
Wilfried CRETSKENS
Donckers Koffie - Jelly Belly 00'34"
116.
Takashi MIYAZAWA
Farnese Vini - Neri Sottoli 00'35"
117.
Alberto ONGARATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
118.
Matthias BERTLING
Team Eddy Merckx - Indeland
119.
Otavio Didier BULGARELLI
Farnese Vini - Neri Sottoli
120.
Marcello PAVARIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 00'36"
121.
José Vicente TORIBIO ALCOLEA
Andalucia Caja Granada
122.
Dennis VAN NIEKERK
MTN Qhubeka 00'39"
123.
Lotto PETRUS
MTN Qhubeka 00'40"
124.
Roberto DE PATRE
Farnese Vini - Neri Sottoli
125.
Luboš PELÁNEK
Farnese Vini - Neri Sottoli 00'43"
126.
Cornelius VAN OOIJEN
Cyclingteam Jo Piels 00'45"
127.
Joop DE GANS
Team Eddy Merckx - Indeland 00'49"
128.
David VAN DER POEL
BKCP - Powerplus 00'50"
129.
Jose Luis CANO LOSA
Andalucia Caja Granada 01'00"
130.
Mitchell HUENDERS
Cyclingteam Jo Piels 01'05"
131.
Jan BOS
Cyclingteam Jo Piels 01'11"
132.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Caja Granada 01'16"
133.
Egidijus JUODVALKIS
Landbouwkrediet
134.
Coen VERMELTFOORT
Rabobank Cycling Team

Stage information

Start, finish: Prologue. Vlissingen

Race Type: Prologue

Distance: 3.8 km

Date: 10 June 2011