SPP

Vuelta a España 1986  |  General Classification    

41st edition

General Classification

22 April 1986 - 13 May 1986

Rider Team Time
1.
Álvaro PINO
Zor - BH 98h16'04"
2.
Robert MILLAR
Panasonic 01'06"
3.
Sean KELLY
Kas 05'19"
4.
Reimund DIETZEN
Teka 05'58"
5.
Marino LEJARRETA
Seat - Orbea 07'12"
6.
Pello RUIZ CABESTANY
Seat - Orbea 07'26"
7.
Laurent FIGNON
Système U 07'29"
8.
Fabio PARRA
Café de Colombia - Varta 07'44"
9.
Anselmo FUERTE
Zor - BH 10'50"
10.
Pedro DELGADO
PDM - Ultima - Concorde 11'50"
11.
Lucien VAN IMPE
Dormilon - Campagnolo 14'26"
12.
Iñaki GASTÓN
Kas 14'51"
13.
Omar HERNANDEZ
Postobon - Manzana - RCN 21'47"
14.
Yvon MADIOT
Système U 24'07"
15.
Peter WINNEN
Panasonic 24'13"
16.
Jesús BLANCO VILLAR
Teka 25'14"
17.
Carlos Emirio GUTIERREZ
Kelme 27'26"
18.
Éric GUYOT
Kas 28'38"
19.
Stefan MUTTER
PDM - Ultima - Concorde 29'16"
20.
Enrique AJA
Teka 30'47"
21.
Juan Tomás MARTÍNEZ
Zahor Chocolates 33'43"
22.
Charly MOTTET
Système U 36'16"
23.
Néstor MORA
Postobon - Manzana - RCN 39'39"
24.
Eduardo CHOZAS
Teka 40'57"
25.
José Luis LAGUÍA
Reynolds - Reynolon 40'59"
26.
Felipe YÁÑEZ
Zahor Chocolates 52'43"
27.
Ivan IVANOV
Individual 53'41"
28.
José RECIO ARIZA
Kelme 56'26"
29.
Pablo WILCHES
Postobon - Manzana - RCN 56'28"
30.
Vicente BELDA
Kelme 57'09"
31.
Gerard VELDSCHOLTEN
PDM - Ultima - Concorde 57'36"
32.
José Patrocinio JIMÉNEZ
Café de Colombia - Varta 57'47"
33.
Jesús RODRÍGUEZ MAGRO
Zor - BH 59'06"
34.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana - RCN 1h03'04"
35.
Samuel CABRERA CASTAÑEDA
Reynolds - Reynolon 1h04'38"
36.
Federico ECHAVE
Teka 1h05'27"
37.
Edgar CORREDOR
Café de Colombia - Varta 1h08'08"
38.
Jose COLL
Colchon CR 1h08'30"
39.
Viktor DEMIDENKO
Individual 1h11'12"
40.
Éric BOYER
Système U 1h11'15"
41.
Erwin NIJBOER
Seat - Orbea 1h12'19"
42.
Dominique GARDE
Kas 1h13'23"
43.
Arsenio GONZALEZ
Kelme 1h13'36"
44.
Rafael Antonio ACEVEDO PORRAS
Café de Colombia - Varta 1h13'42"
45.
Mariano SÁNCHEZ MARTÍNEZ
Kelme 1h18'57"
46.
Ángel CAMARILLO
Zor - BH 1h19'17"
47.
Guido VAN CALSTER
Zor - BH 1h21'00"
48.
Guy NULENS
Panasonic 1h22'47"
49.
Guillermo DE LA PEÑA GARRIDO
Colchon CR 1h24'40"
50.
Imanol MURGA
Seat - Orbea 1h25'09"
51.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Reynolds - Reynolon 1h26'27"
52.
Abelardo RONDÓN
Café de Colombia - Varta 1h27'12"
53.
Segundo CHAPARRO
Postobon - Manzana - RCN 1h28'54"
54.
Jesus ARGUINTXONA
Zahor Chocolates 1h29'50"
55.
Luis Javier LUKIN
Kas 1h30'25"
56.
Yuri KASHIRIN
Individual 1h30'49"
57.
Roland LE CLERC
Seat - Orbea 1h31'13"
58.
Rubén GOROSPE
Reynolds - Reynolon 1h31'29"
59.
Gerrie KNETEMANN
PDM - Ultima - Concorde 1h34'30"
60.
Andrei VEDERNIKOV
Individual 1h39'09"
61.
Vladimirs MURAVSKIS
Individual 1h39'51"
62.
José Salvador SANCHIS TORMO
Seat - Orbea 1h39'53"
63.
Henk BOEVE
PDM - Ultima - Concorde 1h41'34"
64.
Marco Antonio LEON CASTRO
Café de Colombia - Varta 1h42'06"
65.
Juan MARTINEZ OLIVER
Dormilon - Campagnolo 1h44'08"
66.
Isidro JUÁREZ
Zahor Chocolates 1h46'09"
67.
Christophe LAVAINNE
Système U 1h48'16"
68.
Juan Alberto REIG
Dormilon - Campagnolo 1h50'30"
69.
Ricardo ZÚÑIGA
Colchon CR 1h51'10"
70.
Sergei SOUKHOROUTCHENKOV
Individual 1h53'58"
71.
Jesús SUÁREZ CUEVA
Zahor Chocolates 1h54'07"
72.
José DEL RAMO NÚÑEZ
Dormilon - Campagnolo 1h55'01"
73.
Alberto LEANIZBARRUTIA
Zahor Chocolates 1h57'13"
74.
Marc GOMEZ
Reynolds - Reynolon 1h57'20"
75.
Manuel Jorge DOMÍNGUEZ DÍAZ
Seat - Orbea 1h58'01"
76.
Jokin MÚJIKA
Seat - Orbea 1h58'51"
77.
Pascal JULES
Seat - Orbea 1h58'57"
78.
Jean Luc VANDENBROUCKE
Kas 2h01'52"
79.
Gert-Jan THEUNISSE
Panasonic 2h02'01"
80.
Jeronimo IBAÑEZ ESCRIBANO
Seat - Orbea 2h02'37"
81.
Bernardo ALFONSEL
Kelme 2h04'37"
82.
Miguel Ángel IGLESIAS
Kelme 2h07'07"
83.
Francisco ANTEQUERA
Zor - BH
84.
Sabino ANGOITIA GAZTELU
Zahor Chocolates 2h07'33"
85.
Santiago PORTILLO ROSADO
Zahor Chocolates
86.
Benny VAN BRABANT
Dormilon - Campagnolo 2h09'29"
87.
Manuel CARRERA PUNZON
Zahor Chocolates 2h10'31"
88.
Jesús GUZMÁN
Dormilon - Campagnolo 2h13'45"
89.
Theo DE ROOIJ
Panasonic 2h14'20"
90.
Ricardo MARTINEZ
Kelme 2h15'11"
91.
Juan María EGUIARTE
Zahor Chocolates 2h16'20"
92.
Miguel INDURÁIN
Reynolds - Reynolon 2h17'17"
93.
Pascal ROBERT
Système U 2h17'54"
94.
Peter HOONDERT
PDM - Ultima - Concorde 2h19'43"
95.
Francisco CAMBIL RUIZ
Colchon CR 2h22'16"
96.
Rene BEUKER
PDM - Ultima - Concorde 2h22'38"
97.
Dariusz KAJZER
Individual 2h22'53"
98.
José Rafael GARCIA
Dormilon - Campagnolo 2h24'37"
99.
Ángel José SARRAPIO
Teka 2h27'35"
100.
José Maria MORENO RAMÍREZ
Dormilon - Campagnolo 2h28'46"
101.
Andrzej PÓŁKOŚNIK
Individual 2h35'54"
102.
Alain BONDUE
Système U 2h37'34"
103.
Alfonso GUTIÉRREZ
Teka 2h38'08"
104.
Guy GALLOPIN
Kas 2h41'10"
105.
Philippe POISSONNIER
Kas 2h42'49"
106.
Fernando PACHECO
Teka 2h43'04"
107.
Hipolito VERDÚ
Colchon CR 2h43'14"