Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2000  |  Stage 5. Luque - Granada   

46th edition

137 km, 17 February 2000

Rider Team Time
1.
Jo PLANCKAERT
Cofidis 3h12'25"
2.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
3.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
4.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
5.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
6.
Nicolay Bo LARSEN
Memory Card - Jack & Jones
7.
Peter VAN PETEGEM
Farm Frites
8.
Jakob Storm PIIL
Memory Card - Jack & Jones
9.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
10.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
11.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
12.
Fabien DE WAELE
Lotto - Adecco
13.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
14.
Jan BOVEN
Rabobank
15.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
16.
Servais KNAVEN
Farm Frites
17.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
18.
Aitor GARMENDIA
Banesto
19.
José Luis REBOLLO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
20.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
21.
Geert VAN BONDT
Farm Frites
22.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
23.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
24.
Stive VERMAUT
US Postal Service
25.
Peter FARAZIJN
Cofidis
26.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
O.N.C.E. - Deutsche Bank
27.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Kelme - Costa Blanca
28.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
29.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
30.
Steve DE WOLF
Cofidis
31.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
32.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Albacom
33.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
34.
Giuseppe DI GRANDE
Festina - Lotus
35.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
36.
Matthé PRONK
Rabobank
37.
Dave BRUYLANDTS
Palmans - Ideal
38.
Marc WAUTERS
Rabobank
39.
Dirk BALDINGER
Team Nürnberger
40.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
41.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
42.
Gines SALMERON
Jazztel - Costa de Almeria
43.
Chris PEERS
Cofidis
44.
Javier OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
45.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
46.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
47.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
48.
Michele COPPOLILLO
Mercatone Uno - Albacom
49.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
50.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Relax - Fuenlabrada
51.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
52.
David VAZQUEZ GARCIA
Relax - Fuenlabrada
53.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
54.
Jonathan HALL
Festina - Lotus 00'19"
55.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
56.
Arnaud PRÉTOT
Cofidis
57.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
58.
Patrick JONKER
US Postal Service
59.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step
60.
Martin RITTSEL
Memory Card - Jack & Jones 00'47"
61.
Ramon MEDINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'36"
62.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 03'08"
63.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
64.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
65.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
66.
Michel KLINGER
Festina - Lotus 12'13"
67.
René JØRGENSEN
Memory Card - Jack & Jones
68.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
69.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
70.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
71.
Nicolas JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
72.
Eligio REQUEJO
Kelme - Costa Blanca 21'54"
73.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 29'45"
74.
Sebastien DEMARBAIX
Lotto - Adecco 30'39"
75.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
76.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
77.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
78.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
79.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi
80.
Jamie BURROW
US Postal Service
81.
Kevin LIVINGSTON
US Postal Service
82.
Hendrik VAN DIJCK
Palmans - Ideal
83.
Jacky DURAND
Lotto - Adecco
84.
Nico MATTAN
Cofidis
85.
Geert VERHEYEN
Lotto - Adecco
86.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites
87.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
88.
Andy FLICKINGER
Festina - Lotus
89.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
90.
Robbie MCEWEN
Farm Frites
91.
Steven DE JONGH
Rabobank
92.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
93.
Alberto BENITO GUERREIRO
Banesto
94.
Christian Foget ANDERSEN
Memory Card - Jack & Jones
95.
Jesper SKIBBY
Memory Card - Jack & Jones
96.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom
97.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
98.
Bert DIETZ
Team Nürnberger
99.
Ivan SASTRE
Festina - Lotus
100.
Niko EECKHOUT
Palmans - Ideal
101.
Wim FEYS
Palmans - Ideal
102.
Scott SUNDERLAND
Palmans - Ideal
103.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
104.
Pedro Saúl MORALES
105.
Diego Luis PRIOR JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria
106.
Mathew HAYMAN
Rabobank
107.
Marcel DUIJN
Rabobank
108.
Hans DE CLERCQ
Palmans - Ideal
109.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
110.
Karl PAUWELS
Palmans - Ideal
111.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
112.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
113.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
114.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Albacom

Stage information

Start, finish: Stage 5. Luque - Granada

Distance: 137 km

Date: 17 February 2000