Vuelta a España 2000  |  Stage 16. Oviedo - Alto de L'Angliru   

55th edition

168 km, 12 September 2000

Rider Team Time
1.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 4h37'34"
2.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 02'19"
3.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 02'58"
4.
Tomasz BROŻYNA
Banesto 03'11"
5.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 04'27"
6.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
7.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour 04'44"
8.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo 05'16"
9.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
10.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca 05'46"
11.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
12.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 05'48"
13.
Richard VIRENQUE
Team Polti 06'39"
14.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
15.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 06'52"
16.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain
17.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 07'12"
18.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
19.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
20.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank 07'24"
21.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 07'30"
22.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 07'32"
23.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
24.
Nicola MICELI
Alessio 07'36"
25.
Marco MAGNANI
Alessio 07'42"
26.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 08'29"
27.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 08'44"
28.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 08'58"
29.
Rolf HUSER
Festina - Lotus 10'01"
30.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 11'20"
31.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
32.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 11'22"
33.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto 11'50"
34.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
35.
Pascal HERVÉ
Team Polti
36.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
37.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 12'35"
38.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
39.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 12'37"
40.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 13'04"
41.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 13'07"
42.
Jose Manuel URIA
Team Polti 13'33"
43.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
44.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain 13'38"
45.
Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 14'06"
46.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 14'19"
47.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 14'38"
48.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
49.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 14'41"
50.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 15'01"
51.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 15'18"
52.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
53.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 15'45"
54.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain 16'37"
55.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites 16'59"
56.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 18'35"
57.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto 18'45"
58.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli 19'41"
59.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 19'45"
60.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 20'09"
61.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto 20'17"
62.
Alex ZÜLLE
Banesto 20'38"
63.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
64.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
65.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 20'52"
66.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
67.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 20'55"
68.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
69.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 21'15"
70.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
71.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain 21'20"
72.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 21'21"
73.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 21'38"
74.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
75.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 22'04"
76.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata 22'13"
77.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
78.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 22'16"
79.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
80.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 22'24"
81.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
82.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 22'35"
83.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 22'44"
84.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
85.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 22'52"
86.
Daniel CLAVERO
Team Polti
87.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
88.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
89.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 23'06"
90.
David CLINGER
Festina - Lotus 23'09"
91.
Carlo FINCO
Alessio 23'10"
92.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 23'28"
93.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
94.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 23'36"
95.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
96.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
97.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
98.
Cyril DESSEL
Jean Delatour
99.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
100.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites 23'50"
101.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 23'53"
102.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain 23'57"
103.
Alexandr SHEFER
Alessio 24'03"
104.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata 24'28"
105.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti 24'31"
106.
Leonardo GUIDI
Alessio
107.
Martin HVASTIJA
Alessio 24'34"
108.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 24'36"
109.
Gerben LÖWIK
Farm Frites 24'37"
110.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 24'40"
111.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria
112.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 24'45"
113.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria 24'52"
114.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
115.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada 25'07"
116.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 25'10"
117.
Michele COLLEONI
Team Polti 25'12"
118.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 25'29"
119.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
120.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
121.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 25'39"
122.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain
123.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 25'45"
124.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 25'46"
125.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria 25'57"
126.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites 26'11"
127.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
128.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 26'16"
129.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria 26'38"
130.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 26'52"

Stage information

Start, finish: Stage 16. Oviedo - Alto de L'Angliru

Race Type: Mountain stage

Distance: 168 km

Date: 12 September 2000