Vuelta a España 2000  |  Stage 18. Bejar - Ciudad Rodrigo   

55th edition

159 km, 14 September 2000

Rider Team Time
1.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 3h52'54"
2.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
3.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
4.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata 01'01"
5.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain
6.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo
7.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
8.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
9.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
10.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
11.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
12.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
13.
Pascal HERVÉ
Team Polti
14.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
15.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
16.
Richard VIRENQUE
Team Polti
17.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
18.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
19.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
20.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
21.
Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
22.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
23.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
24.
Marco MAGNANI
Alessio
25.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank
26.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
27.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
28.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
29.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
30.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
31.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
32.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
33.
Jose Manuel URIA
Team Polti
34.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli 02'17"
35.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
36.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
37.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
38.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
39.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
40.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
41.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
42.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
43.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
44.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
45.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
46.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain
47.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
48.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 06'45"
49.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 06'58"
50.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
51.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 08'25"
52.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
53.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
54.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
55.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
56.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
57.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
58.
Daniel CLAVERO
Team Polti
59.
Rolf HUSER
Festina - Lotus
60.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
61.
Alexandr SHEFER
Alessio
62.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
63.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
64.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites
65.
David CLINGER
Festina - Lotus
66.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
67.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
68.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
69.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
70.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria 09'59"
71.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 12'18"
72.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
73.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
74.
Alex ZÜLLE
Banesto
75.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
76.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
77.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
78.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
79.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 14'20"
80.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
81.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites
82.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria
83.
Gerben LÖWIK
Farm Frites
84.
Cyril DESSEL
Jean Delatour
85.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
86.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
87.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
88.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
89.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
90.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli
91.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
92.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
93.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
94.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria
95.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
96.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
97.
Leonardo GUIDI
Alessio
98.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
99.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
100.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain
101.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
102.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
103.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
104.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
105.
Carlo FINCO
Alessio
106.
Nicola MICELI
Alessio
107.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
108.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
109.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
110.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
111.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
112.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
113.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain
114.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
115.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
116.
Michele COLLEONI
Team Polti
117.
Martin HVASTIJA
Alessio
118.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
119.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 19'43"
120.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada
121.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
122.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
123.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
124.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites
125.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
126.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
127.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria
128.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
129.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali

Stage information

Start, finish: Stage 18. Bejar - Ciudad Rodrigo

Race Type: Mountain stage

Distance: 159 km

Date: 14 September 2000