Volta a la Comunitat Valenciana 2002  |  Stage 4. Tavernes - Alto Campello (Vallada)   

26th edition

148 km, 1 March 2002

Rider Team Time
1.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 3h55'48"
2.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
3.
Alex ZÜLLE
Team Coast
4.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada 8"
5.
Michael BOOGERD
Rabobank 18"
6.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
7.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 20"
8.
Erik DEKKER
Rabobank 34"
9.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
10.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 40"
11.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
12.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
13.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites
14.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
15.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
16.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
17.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com
18.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
19.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
20.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
21.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step
22.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
23.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
24.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
25.
Massimiliano LELLI
Cofidis
26.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
27.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
28.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
29.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
30.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
31.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
32.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca
33.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
34.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
35.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
36.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
37.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
38.
David CLINGER
US Postal Service
39.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
40.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
41.
Bobby JULICH
Team Telekom
42.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
43.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
44.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
45.
Cédric FRAGNIÈRE
Phonak
46.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo
47.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites
48.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
49.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
50.
Matthias BUXHOFER
Phonak
51.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
52.
Iván HERRERO ATIENZE
Relax - Fuenlabrada
53.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
54.
Gustavo Mario TOLEDO
Jazztel - Costa de Almeria
55.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites
56.
Matthias KESSLER
Team Telekom
57.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
58.
Udo BÖLTS
Team Telekom
59.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
60.
Beat ZBERG
Rabobank
61.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
62.
Floyd LANDIS
US Postal Service
63.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
64.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
65.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
66.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
67.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
68.
Iñigo CUESTA
Cofidis
69.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
70.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
71.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
72.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
73.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
74.
Thierry LODER
Ag2r
75.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
76.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
77.
Bert GRABSCH
Phonak
78.
Guido TRENTIN
Cofidis
79.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
80.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
81.
Bram DE GROOT
Rabobank
82.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
83.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
84.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
85.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
86.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
87.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Longoni Sport
88.
Sebastien DEMARBAIX
Ag2r
89.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
90.
Marco VELO
Fassa Bortolo
91.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
92.
William Chann MCRAE
US Postal Service
93.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
94.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
95.
Martin ELMIGER
Phonak
96.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
97.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
98.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski
99.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
100.
Alexandre MOOS
Phonak
101.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites
102.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
103.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
104.
David LATASA
iBanesto.com
105.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
106.
Rubén PLAZA MOLINA
iBanesto.com
107.
Andrei KIVILEV
Cofidis
108.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca
109.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
110.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
111.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
112.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites
113.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
114.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
115.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
116.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
117.
David MONCOUTIÉ
Cofidis
118.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
119.
Antonio CRUZ
US Postal Service
120.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi
121.
Thorsten NITSCHE
Saeco - Longoni Sport
122.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
123.
David ZABRISKIE
US Postal Service
124.
Christophe ORIOL
Ag2r

Stage information

Start, finish: Stage 4. Tavernes - Alto Campello (Vallada)

Distance: 148 km

Date: 1 March 2002