2.HC

Tour de l'Avenir 2007  |  Stage 3. Pipriac - Chôlet   

45th edition

138 km, 8 September 2007

Rider Team Time
1.
Kristof VANDEWALLE
AC Sparta Praha 3h04'50"
2.
Bauke MOLLEMA
Rabobank DT
3.
André STEENSEN
Glud & Marstrand Horsens 2"
4.
Tom LEEZER
Rabobank DT
5.
Florian MORIZOT
Auber 93
6.
Thomas Vedel KVIST
AC Sparta Praha
7.
Craig LEWIS
Team Slipstream
8.
Guillaume LEVARLET
Auber 93
9.
Frederik WILMANN
Team Maxbo Bianchi
10.
Tony MARTIN
Thüringer Energie Team
11.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
12.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Grupo Nicolas Mateos
13.
Andriy SURALYOV
ISD - Sport - Donetsk
14.
Laurent BEURET
AC Sparta Praha
15.
Heralds PUDANS
AC Sparta Praha
16.
Michael RANDIN
Hadimec
17.
Christian MEIER
Symmetrics Cycling Team
18.
Simon ŠPILAK
Adria Mobil
19.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Colombia Es Pasion Team
20.
Sergey SHCHERBAKOV
Moscow Stars
21.
Andreas FRISCH
Team Designa Kokken
22.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
23.
Maciej PATERSKI
AC Sparta Praha
24.
Andrey KLYUEV
T-Mobile Team
25.
Joze SENEKOVIC
Adria Mobil
26.
Martin KOHLER
AC Sparta Praha
27.
Haijun MA
AC Sparta Praha
28.
Normunds LASIS
Rietumu Bank - Riga
29.
Alexandr KILIBAEV
30.
Marius KUKTA
AC Sparta Praha
31.
Chris BARTON
AC Sparta Praha
32.
Abdelkader BELMOKHTAR
AC Sparta Praha
33.
Bradley FAIRALL
AC Sparta Praha
34.
Ryan ANDERSON
AC Sparta Praha
35.
Christer RAKE
Team Sparebanken Vest
36.
Blaž JARC
Adria Mobil
37.
Pawel WACHNIK
Elite without contract
38.
Martins TRAUTMANIS
Rietumu Bank - Riga
39.
Stijn NEIRYNCK
Quick Step - Innergetic
40.
Alexey KUNSHIN
Premier
41.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias
42.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank DT
43.
Kristofers RĀCENĀJS
Rietumu Bank - Riga
44.
Paweł CIEŚLIK
AC Sparta Praha
45.
Viesturs LUKŠEVICS
Rietumu Bank - Riga
46.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
AC Sparta Praha
47.
Rafaâ CHTIOUI
AC Sparta Praha
48.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
49.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
AC Sparta Praha
50.
Jos VAN EMDEN
Rabobank DT
51.
Mathias BELKA
AC Sparta Praha
52.
Lars BOOM
Rabobank DT
53.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe Lamonta
54.
Gediminas KAUPAS
AC Sparta Praha
55.
Gatis SMUKULIS
Elite without contract
56.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica
57.
Sondre Gjerdevik SORTVEIT
Team Sparebanken Vest
58.
Pieter VANSPEYBROUCK
AC Sparta Praha
59.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank DT
60.
Ivan ROVNY
Tinkoff Credit Systems
61.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Maxbo Bianchi
62.
Reto HOLLENSTEIN
AC Sparta Praha
63.
Dominic KLEMME
Team 3C - Gruppe Lamonta
64.
Vítor Hugo Rocha RODRIGUES
Liberty Seguros
65.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team GLS
66.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Orbea - Oreka S.D.A.
67.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Elite without contract
68.
José João Pimenta da Costa MENDES
AC Sparta Praha
69.
Jérôme COPPEL
Elite without contract
70.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
71.
Dario CATALDO
Liquigas
72.
Alexander KRISTOFF
Team Maxbo Bianchi
73.
Simon GESCHKE
Elite without contract
74.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
75.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Elite without contract
76.
Adrian HONKISZ
Miche
77.
Valerio AGNOLI
Aurum Hotels
78.
Kasper JEBJERG
Team Designa Kokken
79.
Nelson Hugo Lobo ROCHA
Riberalves - Boavista
80.
Oleg OPRYSHKO
Ukraine Neri Sottoli Team
81.
Ildar ZAKIROV
Moscow Stars
82.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
83.
Berik KUPESHOV
Storez Ledecq Materiaux
84.
David VEILLEUX
The Jittery Joe's Pro Cycling Team
85.
Marcel WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei
86.
Łukasz MODZELEWSKI
Legia - TV4
87.
Andrius BUIVIDAS
AC Sparta Praha
88.
Mickael LARPE
Roubaix Lille Metropole
89.
Jean Charles SENAC
Ag2r Prévoyance
90.
Jelle VANENDERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
91.
Sebastien FOURNET FAYARD
Crédit Agricole
92.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
93.
Tejay VAN GARDEREN
AC Sparta Praha
94.
Claudio Filipe Pedro APOLO
Duja - Tavira
95.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha
96.
Stefan SCHÄFER
AC Sparta Praha
97.
Tomasz KRUPINSKI
Dynatek
98.
Nikolas MAES
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
99.
Peter SALON
100.
Volodymyr LANDYREV
101.
Stian SOMMERSETH
Team Maxbo Bianchi
102.
Kristijan KOREN
Sava
103.
Gašper ŠVAB
Sava
104.
Peter STETINA
Team Slipstream
105.
Jakob BERING
AC Sparta Praha
106.
Thomas PETERSON
Team Slipstream
107.
Thomas BRIGAUD
108.
Mathieu DESCHENAUX
AC Sparta Praha
109.
Marco COLEDAN
Elite without contract
110.
Adriano MALORI
AC Sparta Praha
111.
Ignatas KONOVALOVAS
Crédit Agricole
112.
Dmytro NOVOSAD
Ukraine Neri Sottoli Team
113.
Dries VAN DER GINST
Elite without contract
114.
Fabio TABORRE
Elite without contract
115.
Cyril BESSY
Elite without contract
116.
Anthony ROUX
AC Sparta Praha
117.
Stéphane POULHIES
Ag2r Prévoyance
118.
Grega BOLE
Sava
119.
Kevin LACOMBE
Team Volkswagen - Trek
120.
Eric BOILY
Equipe Valee de L'aluminium de Vinci

Stage information

Start, finish: Stage 3. Pipriac - Chôlet

Distance: 138 km

Date: 8 September 2007