2.HC

Tour de l'Avenir 2007  |  Stage 5. Sassay - Sassay   

45th edition

24 km, 10 September 2007

Rider Team Time
1.
Rafaâ CHTIOUI
AC Sparta Praha 29'40"
2.
Adriano MALORI
AC Sparta Praha 4"
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Maxbo Bianchi
4.
Tony MARTIN
Thüringer Energie Team 10"
5.
Jos VAN EMDEN
Rabobank DT 11"
6.
Blaž JARC
Adria Mobil 19"
7.
Lars BOOM
Rabobank DT 23"
8.
Ignatas KONOVALOVAS
Crédit Agricole 24"
9.
Kristijan KOREN
Sava 25"
10.
Jérôme COPPEL
Elite without contract 27"
11.
André STEENSEN
Glud & Marstrand Horsens ?
12.
Anthony ROUX
AC Sparta Praha
13.
Marco COLEDAN
Elite without contract
14.
Ivan ROVNY
Tinkoff Credit Systems
15.
Bauke MOLLEMA
Rabobank DT
16.
Simon ŠPILAK
Adria Mobil
17.
José HERRADA LÓPEZ
Viña Magna - Cropu
18.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Grupo Nicolas Mateos
19.
Florian MORIZOT
Auber 93
20.
Gatis SMUKULIS
Elite without contract
21.
Grega BOLE
Sava
22.
Dmitriy GRUZDEV
AC Sparta Praha
23.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
AC Sparta Praha
24.
José João Pimenta da Costa MENDES
AC Sparta Praha
25.
Dario CATALDO
Liquigas
26.
Tejay VAN GARDEREN
AC Sparta Praha
27.
Mathieu DESCHENAUX
AC Sparta Praha
28.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
29.
Craig LEWIS
Team Slipstream
30.
Paweł CIEŚLIK
AC Sparta Praha
31.
Oleg CHUZHDA
Fuerteventura - Canarias
32.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank DT
33.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank DT
34.
Haijun MA
AC Sparta Praha
35.
Kristof VANDEWALLE
AC Sparta Praha
36.
Marcel WYSS
Atlas - Romer's Hausbäckerei
37.
Simon GESCHKE
Elite without contract
38.
Andriy SURALYOV
ISD - Sport - Donetsk
39.
Frederik WILMANN
Team Maxbo Bianchi
40.
Berik KUPESHOV
Storez Ledecq Materiaux
41.
Dalivier OSPINA NAVARRO
Elite without contract
42.
Thomas Vedel KVIST
AC Sparta Praha
43.
Tom LEEZER
Rabobank DT
44.
Martin KOHLER
AC Sparta Praha
45.
Andrius BUIVIDAS
AC Sparta Praha
46.
Andreas FRISCH
Team Designa Kokken
47.
Thomas PETERSON
Team Slipstream
48.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
49.
Heralds PUDANS
AC Sparta Praha
50.
Maciej PATERSKI
AC Sparta Praha
51.
Christian MEIER
Symmetrics Cycling Team
52.
Jelle VANENDERT
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
53.
Cyril BESSY
Elite without contract
54.
Abdelkader BELMOKHTAR
AC Sparta Praha
55.
Claudio Filipe Pedro APOLO
Duja - Tavira
56.
Michael RANDIN
Hadimec
57.
Reto HOLLENSTEIN
AC Sparta Praha
58.
Pawel WACHNIK
AC Sparta Praha
59.
Martins TRAUTMANIS
Rietumu Bank - Riga
60.
Alexey KUNSHIN
Premier
61.
Rui Alberto Faria da COSTA
Benfica
62.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Colombia Es Pasion Team
63.
Mickael LARPE
Roubaix Lille Metropole
64.
Jean Charles SENAC
Ag2r Prévoyance
65.
Sebastien FOURNET FAYARD
Crédit Agricole
66.
Ryan ANDERSON
AC Sparta Praha
67.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Elite without contract
68.
Volodymyr LANDYREV
69.
Sondre Gjerdevik SORTVEIT
Team Sparebanken Vest
70.
Guillaume LEVARLET
Auber 93
71.
Gediminas KAUPAS
AC Sparta Praha
72.
Andrey KLYUEV
T-Mobile Team
73.
David VEILLEUX
The Jittery Joe's Pro Cycling Team
74.
Gašper ŠVAB
Sava
75.
Pieter VANSPEYBROUCK
AC Sparta Praha
76.
Stefan SCHÄFER
AC Sparta Praha
77.
Nikolas MAES
Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
78.
Peter STETINA
Team Slipstream
79.
Mathias BELKA
AC Sparta Praha
80.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
AC Sparta Praha
81.
Nazar JUMABEKOV
AC Sparta Praha
82.
Nelson Hugo Lobo ROCHA
Riberalves - Boavista
83.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Orbea - Oreka S.D.A.
84.
Kasper JEBJERG
Team Designa Kokken
85.
Stijn NEIRYNCK
Quick Step - Innergetic
86.
Valerio AGNOLI
Aurum Hotels
87.
Alexandr KILIBAEV
88.
Laurent BEURET
AC Sparta Praha
89.
Marius KUKTA
AC Sparta Praha
90.
Thomas BRIGAUD
91.
Joze SENEKOVIC
Adria Mobil
92.
Kristofers RĀCENĀJS
Rietumu Bank - Riga
93.
Łukasz MODZELEWSKI
Legia - TV4
94.
Vítor Hugo Rocha RODRIGUES
Liberty Seguros
95.
Peter SALON
96.
Normunds LASIS
Rietumu Bank - Riga
97.
Bradley FAIRALL
AC Sparta Praha
98.
Fabio TABORRE
Elite without contract
99.
Viesturs LUKŠEVICS
Rietumu Bank - Riga
100.
Dominic KLEMME
Team 3C - Gruppe Lamonta
101.
Dmytro NOVOSAD
Ukraine Neri Sottoli Team
102.
Chris BARTON
AC Sparta Praha
103.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Grupo Nicolas Mateos
104.
Paul VOSS
Team 3C - Gruppe Lamonta
105.
Jakob BERING
AC Sparta Praha
106.
Christer RAKE
Team Sparebanken Vest
107.
Alexander KRISTOFF
Team Maxbo Bianchi
108.
Oleg OPRYSHKO
Ukraine Neri Sottoli Team
109.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team GLS
110.
Tomasz KRUPINSKI
Dynatek
111.
Stian SOMMERSETH
Team Maxbo Bianchi
112.
Adrian HONKISZ
Miche
113.
Sergey SHCHERBAKOV
Moscow Stars
114.
Alexandr SHUSHEMOIN
AC Sparta Praha
115.
Dries VAN DER GINST
Elite without contract
116.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
AC Sparta Praha
117.
Kevin LACOMBE
Team Volkswagen - Trek
118.
Ildar ZAKIROV
Moscow Stars
119.
Eric BOILY
Equipe Valee de L'aluminium de Vinci

Stage information

Start, finish: Stage 5. Sassay - Sassay

Race Type: Time Trial

Distance: 24 km

Date: 10 September 2007