2.HC

Bayern Rundfahrt 2009  |  Stage 5. Friedberg - Gunzenhausen   

13th edition

166.4 km, 31 May 2009

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC 4h00'33"
2.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
3.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
4.
Gerald CIOLEK
Team Milram
5.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
6.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
7.
Francisco José PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
8.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
9.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec
10.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
11.
Steven CAETHOVEN
Agritubel
12.
Eric BAUMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
13.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
14.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
15.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
16.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team
17.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team
18.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
19.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
20.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
21.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
22.
Jonathan BELLIS
Team Saxo Bank
23.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Indeland
24.
Theo ELTINK
Skil - Shimano
25.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
26.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream
27.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
28.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
29.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
30.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
31.
Jonas SCHMEISER
Heizomat Mapei
32.
Stefan GANSER
Team Kuota - Indeland
33.
Sven RENDERS
Topsport Vlaanderen - Mercator
34.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus
35.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
36.
Erik MOHS
Team Nutrixxion Sparkasse
37.
Peter WROLICH
Team Milram
38.
Felix RINKER
Heizomat Mapei
39.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
40.
Eloy TERUEL ROVIRA
Contentpolis - Ampo
41.
Christian KNEES
Team Milram
42.
Alexander GOTTFRIED
Team Kuota - Indeland
43.
Oleg CHUZHDA
Contentpolis - Ampo
44.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team
45.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
46.
Clemens FANKHAUSER
Elk Haus
47.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
48.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
49.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
50.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
51.
Martin SCHÖFFMANN
Elk Haus
52.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
53.
Linus GERDEMANN
Team Milram
54.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
55.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus
56.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
57.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
58.
Kilian PATOUR
Garmin - Slipstream
59.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
60.
Markus EIBEGGER
Elk Haus
61.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Contentpolis - Ampo
62.
Peter VELITS
Team Milram
63.
Fabian WEGMANN
Team Milram
64.
Andreas SCHILLINGER
Team Nutrixxion Sparkasse
65.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team
66.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec
67.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
68.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
69.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
70.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
71.
David HESSELBARTH
Heizomat Mapei
72.
Stefan DENIFL
Elk Haus
73.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse
74.
Florenz KNAUER
Team Kuota - Indeland
75.
Christophe MOREAU
Agritubel
76.
Florian FROHN
Heizomat Mapei
77.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
78.
Grischa JANORSCHKE
Team Nutrixxion Sparkasse
79.
Michael MØRKØV
Team Saxo Bank
80.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus
81.
David LELAY
Agritubel
82.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
83.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland
84.
Wim VAN HUFFEL
Vorarlberg - Corratec
85.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
86.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
87.
Tom CRIEL
Topsport Vlaanderen - Mercator
88.
André STEENSEN
Team Saxo Bank
89.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
90.
Sebastian HANS
Heizomat Mapei
91.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
92.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
93.
Lasse BØCHMAN LARSEN
Team Saxo Bank
94.
Sylvain CALZATI
Agritubel
95.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team
96.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo
97.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
98.
Florian HARBIG
Thüringer Energie Team
99.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator
100.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
101.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
102.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
103.
Michael FRANZL
Heizomat Mapei
104.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
105.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
106.
Florian VÖLK
Heizomat Mapei 00'26"
107.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec 00'27"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Friedberg - Gunzenhausen

Distance: 166.4 km

Date: 31 May 2009