2.HC

Bayern Rundfahrt 2009  |  Stage 4. Friedberg - Friedberg   

13th edition

26 km, 30 May 2009

Rider Team Time
1.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
2.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
3.
Linus GERDEMANN
Team Milram
4.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
5.
David LELAY
Agritubel
6.
Eloy TERUEL ROVIRA
Contentpolis - Ampo
7.
Patrick GRETSCH
Thüringer Energie Team
8.
Heinrich HAUSSLER
Cervelo Test Team
9.
Christophe MOREAU
Agritubel
10.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
11.
Kilian PATOUR
Garmin - Slipstream
12.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
13.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
14.
Lasse BØCHMAN LARSEN
Team Saxo Bank
15.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
16.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
17.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
18.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
19.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
20.
Christian KNEES
Team Milram
21.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
22.
Bart VANHEULE
Topsport Vlaanderen - Mercator
23.
Oleg CHUZHDA
Contentpolis - Ampo
24.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
25.
Cyril LEMOINE
Skil - Shimano
26.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
27.
André STEENSEN
Team Saxo Bank
28.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Indeland
29.
Francisco José PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
30.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
31.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec
32.
Peter VELITS
Team Milram
33.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
34.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
35.
Fabian WEGMANN
Team Milram
36.
Sylvain CALZATI
Agritubel
37.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream
38.
Stefan DENIFL
Elk Haus
39.
Michael MØRKØV
Team Saxo Bank
40.
Andreas SCHILLINGER
Team Nutrixxion Sparkasse
41.
Markus EIBEGGER
Elk Haus
42.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec
43.
Pascal HUNGERBÜHLER
Vorarlberg - Corratec
44.
Maarten NEYENS
Topsport Vlaanderen - Mercator
45.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
46.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
47.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
48.
Geoffroy LEQUATRE
Agritubel
49.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
50.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
51.
Thomas PETERSON
Garmin - Slipstream
52.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano
53.
Jonathan BELLIS
Team Saxo Bank
54.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
55.
William FRISCHKORN
Garmin - Slipstream
56.
Martin SCHÖFFMANN
Elk Haus
57.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
58.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
59.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse
60.
Sebastian HANS
Heizomat Mapei
61.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
62.
Marcel BARTH
Thüringer Energie Team
63.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo
64.
Eric BAUMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
65.
Daniel MUSIOL
Vorarlberg - Corratec
66.
Alexander GOTTFRIED
Team Kuota - Indeland
67.
Harald TOTSCHNIG
Elk Haus
68.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
69.
Florian VÖLK
Heizomat Mapei
70.
Grischa JANORSCHKE
Team Nutrixxion Sparkasse
71.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
72.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus
73.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
74.
Erik MOHS
Team Nutrixxion Sparkasse
75.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
76.
Wim VAN HUFFEL
Vorarlberg - Corratec
77.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
78.
Theo ELTINK
Skil - Shimano
79.
Lucas SCHADLICH
Thüringer Energie Team
80.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
81.
Florenz KNAUER
Team Kuota - Indeland
82.
Florian FROHN
Heizomat Mapei
83.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
84.
Philipp KLEIN
Thüringer Energie Team
85.
Clemens FANKHAUSER
Elk Haus
86.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland
87.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus
88.
Hans DEKKERS
Garmin - Slipstream
89.
Gerald CIOLEK
Team Milram
90.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
91.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
92.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
93.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Contentpolis - Ampo
94.
Jonas SCHMEISER
Heizomat Mapei
95.
Steven CAETHOVEN
Agritubel
96.
Tom CRIEL
Topsport Vlaanderen - Mercator
97.
Sven RENDERS
Topsport Vlaanderen - Mercator
98.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
99.
David HESSELBARTH
Heizomat Mapei
100.
Stefan GANSER
Team Kuota - Indeland
101.
Maximilian MAY
Thüringer Energie Team
102.
Eduardo GONZALO RAMIREZ
Agritubel
103.
Felix RINKER
Heizomat Mapei
104.
Peter WROLICH
Team Milram
105.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
106.
Michael FRANZL
Heizomat Mapei
107.
Florian HARBIG
Thüringer Energie Team

Stage information

Start, finish: Stage 4. Friedberg - Friedberg

Race Type: Time Trial

Distance: 26 km

Date: 30 May 2009