1.PT

Clasica San Sebastian 2010

30th edition

234 km

31 July 2010

Rider Team Time
1.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 5h47'13"
2.
Alexandre VINOKOUROV
Astana
3.
Carlos SASTRE CANDIL
Cervelo Test Team
4.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team RadioShack 34"
5.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 37"
6.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
7.
Robert GESINK
Rabobank
8.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
9.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
10.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
11.
Greg VAN AVERMAET
Omega Pharma - Lotto 02'14"
12.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step
13.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
14.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
15.
Eros CAPECCHI
Footon - Servetto 03'43"
16.
Christian KNEES
Team Milram
17.
Rubén PLAZA MOLINA
Caisse d'Epargne
18.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
19.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
20.
André STEENSEN
Team Saxo Bank
21.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
22.
Christophe LE MÉVEL
FDJ
23.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
24.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
25.
Damiano CUNEGO
Lampre - Farnese Vini
26.
Morris POSSONI
Sky Professional Cycling Team
27.
Dries DEVENYNS
Quick Step
28.
Giampaolo CARUSO
Team Katusha
29.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Omega Pharma - Lotto
30.
Laurent DIDIER
Team Saxo Bank
31.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne
32.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
33.
Robert KIŠERLOVSKI
Liquigas - Doimo
34.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
35.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
36.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
37.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
38.
Levi LEIPHEIMER
Team RadioShack
39.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
40.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto 07'28"
41.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
42.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
43.
Philippe GILBERT
Omega Pharma - Lotto
44.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
45.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
46.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha
47.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
48.
Antonio FLECHA
Sky Professional Cycling Team
49.
David DE LA FUENTE RASILLA
Astana
50.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
51.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
52.
Anthony ROUX
FDJ 09'01"
53.
Niki TERPSTRA
Team Milram 09'44"
54.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank
55.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo
56.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank
57.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur
58.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
59.
Gorazd ŠTANGELJ
Astana
60.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
61.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
62.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
63.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team RadioShack
64.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
65.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto
66.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
67.
Mickaël DELAGE
Omega Pharma - Lotto 09'47"
68.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia 11'59"
69.
José Luis RUBIERA VIGIL
Team RadioShack
70.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
71.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
72.
Maxim IGLINSKIY
Astana
73.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cervelo Test Team
74.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
75.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
76.
Vincenzo NIBALI
Liquigas - Doimo
77.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
78.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini
79.
Thibaut PINOT
FDJ
80.
Arthur VICHOT
FDJ
81.
John Lee AUGUSTYN
Sky Professional Cycling Team
82.
Francesco BELLOTTI
Liquigas - Doimo
83.
Pedro MERINO CRIADO
Footon - Servetto
84.
Francesco REDA
Quick Step
85.
Laurens TEN DAM
Rabobank
86.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur 17'18"
87.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
88.
Fabio FELLINE
Footon - Servetto
89.
Josep JUFRÉ POU
Astana
90.
Gert DOCKX
Team HTC - Columbia
91.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
92.
Andrey KASHECHKIN
Lampre - Farnese Vini
93.
Steven COZZA
Garmin - Transitions
94.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur

Race information

Distance: 234 km

Date: 31 July 2010