2.HC

Bayern Rundfahrt 2013  |  General Classification    

17th edition

General Classification

22 May 2013 - 26 May 2013

Rider Team Time
1.
Adriano MALORI
Lampre - Merida 19h28'20"
2.
Geraint THOMAS
Sky Procycling 00'23"
3.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura 00'26"
4.
Jérémy ROY
FDJ.fr 00'33"
5.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
6.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 00'43"
7.
Marcel WYSS
IAM Cycling 00'48"
8.
Ian STANNARD
Sky Procycling 00'59"
9.
Martin ELMIGER
IAM Cycling 01'02"
10.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka 01'13"
11.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge 01'24"
12.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge 01'25"
13.
Bram TANKINK
Belkin Pro Cycling Team 01'27"
14.
Thibaut PINOT
FDJ.fr
15.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 01'50"
16.
Thomas LÖVKVIST
IAM Cycling 01'55"
17.
Pierre ROLLAND
Team Europcar 02'00"
18.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 02'05"
19.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano 02'08"
20.
Ben SWIFT
Sky Procycling 02'09"
21.
Stefan DENIFL
IAM Cycling 02'16"
22.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling 02'20"
23.
Cédric PINEAU
FDJ.fr 02'22"
24.
Dominic KLEMME
IAM Cycling 02'37"
25.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting 02'49"
26.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 03'02"
27.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura 03'16"
28.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi 03'18"
29.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 03'26"
30.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 04'30"
31.
Nikias ARNDT
Team Argos - Shimano 05'08"
32.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida
33.
Yannick TALABARDON
Sojasun 05'42"
34.
Cyril GAUTIER
Team Europcar 05'43"
35.
Matteo BONO
Lampre - Merida 06'01"
36.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 06'13"
37.
Jack BAUER
Garmin - Sharp 13'27"
38.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr 14'32"
39.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 14'42"
40.
Alexander WETTERHALL
Team NetAPP - Endura 14'44"
41.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge 15'11"
42.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka 15'14"
43.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka 15'34"
44.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr 15'55"
45.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel Euskadi 15'59"
46.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano 16'03"
47.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp 16'34"
48.
Laurent MANGEL
FDJ.fr 17'09"
49.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling 17'14"
50.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi 17'31"
51.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida 18'11"
52.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge 20'55"
53.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge 24'37"
54.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat 25'04"
55.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team 25'28"
56.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge 26'39"
57.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura 27'29"
58.
Grischa JANORSCHKE
Nutrixxion Abus 27'56"
59.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat 28'56"
60.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka 29'13"
61.
Christopher SUTTON
Sky Procycling 30'38"
62.
Jetse BOL
Belkin Pro Cycling Team 30'51"
63.
Russell DOWNING
Team NetAPP - Endura 31'01"
64.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale 31'37"
65.
Blaž JARC
Team NetAPP - Endura 32'02"
66.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk 32'17"
67.
Alexander GRAD
Team Heizomat 32'58"
68.
Alexander SCHMITT
Nutrixxion Abus 33'54"
69.
Benjamin SYDLIK
Nutrixxion Abus 35'27"
70.
Jean Marc MARINO
Sojasun 40'14"
71.
Maxime DANIEL
Sojasun 40'33"
72.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team 44'18"
73.
Alex FRAME
Thüringer Energie Team 47'17"