2.HC

Bayern Rundfahrt 2014  |  General Classification    

18th edition

General Classification

28 May 2014 - 1 June 2014

Rider Team Time
1.
Geraint THOMAS
Team Sky 19h17'42"
2.
Mathias FRANK
IAM Cycling 00'19"
3.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 00'35"
4.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura 00'43"
5.
Thibaut PINOT
FDJ.fr 01'10"
6.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura 01'35"
7.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge 01'38"
8.
Johann TSCHOPP
IAM Cycling 01'58"
9.
Marcel WYSS
IAM Cycling 02'00"
10.
Peter KENNAUGH
Team Sky 02'04"
11.
Brice FEILLU
Bretagne - Seche Environnement 02'12"
12.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 02'19"
13.
Jack BAUER
Garmin - Sharp 02'22"
14.
Christian KNEES
Team Sky 02'23"
15.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 02'30"
16.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 02'35"
17.
Eduardo SEPULVEDA
Bretagne - Seche Environnement
18.
Branislau SAMOILAU
CCC Polsat Polkowice 02'55"
19.
Warren BARGUIL
Team Giant - Shimano 02'56"
20.
Pavel BRUTT
Team Katusha 03'01"
21.
Linus GERDEMANN
MTN - Qhubeka 03'08"
22.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting 03'14"
23.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice 03'27"
24.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr
25.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka 03'33"
26.
Mirco SAGGIORATO
Team Stölting 03'34"
27.
Lawson CRADDOCK
Team Giant - Shimano 03'35"
28.
Emanuel BUCHMANN
Rad-Net Rose Team 03'38"
29.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice 03'57"
30.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA 03'59"
31.
Maximilian WERDA
Team Stölting 04'15"
32.
Anthony DELAPLACE
Bretagne - Seche Environnement 04'19"
33.
Florian GUILLOU
Bretagne - Seche Environnement 04'20"
34.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice 04'40"
35.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing 04'58"
36.
Jacobus VENTER
MTN - Qhubeka 05'00"
37.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 05'30"
38.
Mario VOGT
Rad-Net Rose Team 05'41"
39.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Giant - Shimano 06'00"
40.
Juriy VASYLIV
Team Stölting 06'40"
41.
Christian MEIER
Orica - GreenEdge 06'47"
42.
Johannes WEBER
Team Heizomat 07'01"
43.
Thomas DAMUSEAU
Team Giant - Shimano 07'15"
44.
Gregory RAST
Trek Factory Racing 07'45"
45.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat 07'57"
46.
Julien ESSERS
Team Heizomat 08'17"
47.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 08'56"
48.
Jérémy ROY
FDJ.fr 09'09"
49.
Nikias ARNDT
Team Giant - Shimano 09'34"
50.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
Caja Rural - Seguros RGA 10'15"
51.
Arthur VICHOT
FDJ.fr 10'23"
52.
Fabian CANCELLARA
Trek Factory Racing 10'25"
53.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA 10'30"
54.
Florian VACHON
Bretagne - Seche Environnement 10'53"
55.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge 11'00"
56.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka 11'09"
57.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha 11'14"
58.
Jens VOIGT
Trek Factory Racing 11'23"
59.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka 11'45"
60.
Alexander KRIEGER
Team Stuttgart 11'53"
61.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg 11'56"
62.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA 12'48"
63.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp 12'49"
64.
Yaroslav POPOVYCH
Trek Factory Racing 12'54"
65.
Arnaud GÉRARD
Bretagne - Seche Environnement 12'58"
66.
Alexander PORSEV
Team Katusha 13'05"
67.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr 13'25"
68.
Luke ROWE
Team Sky 13'46"
69.
Cédric PINEAU
FDJ.fr 13'49"
70.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 15'00"
71.
Jan DIETEREN
Team Stölting 15'07"
72.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura 15'30"
73.
Fernando GRIJALBA PÉREZ
Caja Rural - Seguros RGA 16'01"
74.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 16'54"
75.
Nikodemus HOLLER
Team Stuttgart 17'09"
76.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 17'11"
77.
Anton VOROBYEV
Team Katusha 17'20"
78.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing 17'41"
79.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat 17'50"
80.
Benoît JARRIER
Bretagne - Seche Environnement 19'02"
81.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura 19'28"
82.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing 19'29"
83.
Jarosław MARYCZ
CCC Polsat Polkowice 19'30"
84.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha 19'47"
85.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha 20'01"
86.
Sebastian LANGEVELD
Garmin - Sharp 20'05"
87.
Steele VON HOFF
Garmin - Sharp 20'30"
88.
Roger KLUGE
IAM Cycling 20'57"
89.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale 21'08"
90.
Davide VIGANO
Caja Rural - Seguros RGA 21'16"
91.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice 21'17"
92.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale 21'23"
93.
Willy WILLWOHL
LKT Team Brandenburg 21'53"
94.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 21'57"
95.
Markus EICHLER
Team Stölting 22'20"
96.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha 22'39"
97.
Marco MATHIS
Rad-Net Rose Team 22'45"
98.
Alexander GRAD
Team Heizomat 23'14"
99.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura 23'17"
100.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka 23'29"
101.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg 23'49"
102.
Julian SCHULZE
LKT Team Brandenburg 23'56"
103.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge 25'16"
104.
Phil BAUHAUS
Team Stölting 25'27"
105.
Marcel WEBER
Team Stuttgart 25'28"
106.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge 25'35"
107.
Jens MOURIS
Orica - GreenEdge 26'06"
108.
Kai KAUTZ
Team Stuttgart 26'57"
109.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team 27'23"
110.
Thomas PETERSON
Team Giant - Shimano 27'49"
111.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg 27'55"
112.
Sam BENNETT
Team NetAPP - Endura 29'35"
113.
Florenz KNAUER
Team Heizomat 29'39"
114.
Max WALSLEBEN
Team Stuttgart 30'20"
115.
Lasse Norman HANSEN
Garmin - Sharp 30'37"
116.
Tino THÖMEL
Team Stuttgart 30'52"
117.
Jack CUMMINGS
Team Stuttgart 32'24"
118.
Dominic KLEMME
IAM Cycling 33'02"
119.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg 33'22"
120.
Moritz SCHAFFNER
Rad-Net Rose Team 37'03"
121.
Fabian BRINTRUP
Rad-Net Rose Team 39'25"