2.HC

Bayern Rundfahrt 2012  |  General Classification    

16th edition

General Classification

23 May 2012 - 27 May 2012

Rider Team Time
1.
Michael ROGERS
Sky Procycling 19h26'20"
2.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun 00'25"
3.
Vladimir GUSEV
Katusha Team 00'30"
4.
Richie PORTE
Sky Procycling 00'41"
5.
Kanstantsin SIUTSOU
Sky Procycling 00'47"
6.
Tony GALLOPIN
RadioShack - Nissan 01'13"
7.
Christian KNEES
Sky Procycling 01'17"
8.
Joost POSTHUMA
RadioShack - Nissan 01'22"
9.
Jérémy ROY
FDJ - Big Mat 01'30"
10.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
RadioShack - Nissan 01'33"
11.
Patrick GRETSCH
Team Argos - Shimano 01'38"
12.
David MILLAR
Team Garmin - Sharp 01'42"
13.
Thomas DEKKER
Team Garmin - Sharp 01'45"
14.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 01'52"
15.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling 01'56"
16.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun 02'00"
17.
Laurent DIDIER
RadioShack - Nissan 02'05"
18.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP
19.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano 02'07"
20.
Paul POUX
Saur - Sojasun
21.
Rafaâ CHTIOUI
Team Europcar 02'11"
22.
Christophe KERN
Team Europcar 02'12"
23.
Christopher JUUL JENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'13"
24.
Yaroslav POPOVYCH
RadioShack - Nissan 02'18"
25.
David LELAY
Saur - Sojasun 02'22"
26.
Allan DAVIS
Orica - GreenEdge 02'23"
27.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi 02'25"
28.
Jakob STEIGMILLER
Thüringer Energie Team 02'26"
29.
Gijs VAN HOECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'31"
30.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'34"
31.
Sander ARMEE
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'37"
32.
Blaž JARC
Team NetAPP 02'41"
33.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'44"
34.
Ricardo GARCIA AMBROA
Euskaltel - Euskadi 02'49"
35.
David TANNER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 02'51"
36.
Anthony CHARTEAU
Team Europcar 02'55"
37.
Fabrice JEANDESBOZ
Saur - Sojasun 03'01"
38.
Cédric PINEAU
FDJ - Big Mat 03'05"
39.
Danilo HONDO
Lampre - ISD 03'11"
40.
Alexandre PICHOT
Team Europcar 03'13"
41.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Sharp 03'19"
42.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD 3'21"
43.
Davide MALACARNE
Team Europcar 03'25"
44.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 03'27"
45.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'32"
46.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano 03'34"
47.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team 3'42"
48.
Johan VAN SUMMEREN
Team Garmin - Sharp 03'44"
49.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP 03'45"
50.
Manuele MORI
Lampre - ISD 03'46"
51.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun 03'48"
52.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
53.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi 03'54"
54.
Kenny ELISSONDE
FDJ - Big Mat 04'14"
55.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi 04'28"
56.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge 04'31"
57.
Alexander KRIEGER
Team Heizomat 04'32"
58.
Marco HALLER
Katusha Team 05'05"
59.
Grega BOLE
Lampre - ISD 05'23"
60.
Karsten KROON
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 05'28"
61.
Thibaut PINOT
FDJ - Big Mat 06'09"
62.
Davide VIGANO
Lampre - ISD 06'18"
63.
Jérôme BAUGNIES
Team NetAPP 06'41"
64.
Fabian WEGMANN
Team Garmin - Sharp 07'13"
65.
Björn THURAU
Team Europcar 07'31"
66.
Michael ALBASINI
Orica - GreenEdge 08'26"
67.
Yuriy KRIVTSOV
Lampre - ISD 08'42"
68.
Fabian THIEL
Thüringer Energie Team 08'48"
69.
Jens MOURIS
Orica - GreenEdge 08'59"
70.
Anthony ROUX
FDJ - Big Mat 09'11"
71.
Markus FOTHEN
Team NSP - Ghost 09'18"
72.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 09'24"
73.
Troels Rønning VINTHER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 09'35"
74.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling 09'36"
75.
Ralf MATZKA
Thüringer Energie Team 09'40"
76.
Raphael FREIENSTEIN
Team Heizomat 09'43"
77.
Sven VANDOUSSELAERE
Topsport Vlaanderen - Mercator 09'47"
78.
Arthur VAN OVERBERGHE
Topsport Vlaanderen - Mercator 09'58"
79.
Andreas KLIER
Team Garmin - Sharp 10'08"
80.
Stéphane POULHIES
Saur - Sojasun 10'23"
81.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ - Big Mat 10'50"
82.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 11'06"
83.
Rüdiger SELIG
Katusha Team 11'07"
84.
Davide CIMOLAI
Lampre - ISD 11'11"
85.
Christian MAGER
Team Heizomat 11'23"
86.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge 11'28"
87.
Stefan GANSER
Team Eddy Merckx - Indeland 11'44"
88.
Thomas VOECKLER
Team Europcar 12'08"
89.
Baden COOKE
Orica - GreenEdge 12'18"
90.
Alexander NORDHOFF
Team Eddy Merckx - Indeland 12'33"
91.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 12'34"
92.
Dirk MÜLLER
Nutrixxion Abus 12'42"
93.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team 12'53"
94.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Team Garmin - Sharp 13'33"
95.
Alexander PORSEV
Katusha Team 13'40"
96.
Sven JODTS
Topsport Vlaanderen - Mercator 13'55"
97.
Steffen RADOCHLA
Team NSP - Ghost 14'25"
98.
Matthieu SPRICK
Team Argos - Shimano 14'26"
99.
Jacob FIEDLER
Team NSP - Ghost 15'12"
100.
Robert RETSCHKE
Team Eddy Merckx - Indeland 15'40"
101.
Andreas STAUFF
Team Eddy Merckx - Indeland 15'54"
102.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Eddy Merckx - Indeland 16'05"
103.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge 16'47"
104.
David BOUCHER
FDJ - Big Mat 16'58"
105.
Marius JESSENBERGER
Team Heizomat 17'16"
106.
Danny PATE
Sky Procycling 17'53"
107.
Maximilian WERDA
Thüringer Energie Team 20'09"
108.
Holger BURKHARDT
Nutrixxion Abus
109.
Markus EICHLER
Team NetAPP 20'29"
110.
Bastian BURGEL
Thüringer Energie Team 21'35"
111.
Alexander SCHMITT
Nutrixxion Abus 23'24"
112.
Tino THÖMEL
Team NSP - Ghost 23'27"
113.
Thomas BONNIN
Team Argos - Shimano 24'10"
114.
Michael SCHWEIZER
Nutrixxion Abus 24'31"
115.
Dominic KLEMME
Team Argos - Shimano 24'35"
116.
Andre SCHULZE
Team NetAPP 25'14"
117.
Michael KURTH
Team Eddy Merckx - Indeland 25'39"
118.
René HOOGHIEMSTER
Team NSP - Ghost 25'51"
119.
Jonas SCHMEISER
Team NSP - Ghost 26'38"
120.
Fabian BRUNO
Team Heizomat 27'30"
121.
Jannick GEISLER
Team Heizomat 27'40"
122.
Ran MARGALIOT
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 28'11"
123.
Benjamin DIETRICH
Thüringer Energie Team 31'24"
124.
André BENOIT
Team Heizomat 32'36"
125.
Sebastian KÖRBER
Nutrixxion Abus 34'21"
126.
Florian MONREAL
Team Eddy Merckx - Indeland 42'46"