Giro d'Italia 1999  |  Stage 11. Sansepolcro - Cesenatico   

82nd edition

122 km, 25 May 1999

Rider Team Time
1.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Northwave 2h53'41"
2.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Cannondale
3.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
4.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
5.
Endrio LEONI
Liquigas
6.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio
7.
Dario PIERI
Navigare - Gaerne
8.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Northwave
9.
Luca CEI
Navigare - Gaerne
10.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
11.
Fabrizio GUIDI
Team Polti
12.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
13.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec
14.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil
15.
Andrea FERRIGATO
Ballan - Alessio
16.
Nicola MINALI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
17.
Fabio BALDATO
Ballan - Alessio
18.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Bianchi
19.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - Quick Step
20.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne
21.
Biagio CONTE
Liquigas
22.
Francesco ARAZZI
Amica Chips - Costa de Almeria
23.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
24.
Vladimir DUMA
Navigare - Gaerne
25.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
26.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Cannondale
27.
Pavel PADRNOS
Lampre - Daikin
28.
Nicola MICELI
Liquigas
29.
Prudencio INDURAIN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
30.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Cannondale
31.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
32.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
33.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
34.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
35.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
36.
Niklas AXELSSON
Navigare - Gaerne
37.
Oscar MASON
Liquigas
38.
Serhiy GONCHAR
Vini Caldirola - Sidermec
39.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
40.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
41.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
42.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Bianchi
43.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
44.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale
45.
Marco VELO
Mercatone Uno - Bianchi
46.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto
47.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
48.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
49.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
50.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
51.
Bo HAMBURGER
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
52.
Ivan GOTTI
Team Polti
53.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
54.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
55.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
56.
Gilberto SIMONI
Ballan - Alessio
57.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
58.
Andrea BROGNARA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
59.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
60.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
61.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
62.
Alexandre GONTCHENKOV
Ballan - Alessio
63.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
64.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
65.
Cristiano FRATTINI
Liquigas
66.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
67.
Francisco Javier CEREZO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
68.
Davide REBELLIN
Team Polti
69.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
70.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
71.
Andrei TETERYUK
Liquigas
72.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
73.
Gerrit GLOMSER
Navigare - Gaerne
74.
Mario SCIREA
Saeco - Cannondale
75.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Bianchi
76.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Sidermec
77.
Ruslan IVANOV
Liquigas
78.
Enrico CASSANI
Team Polti
79.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
80.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
81.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
82.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
83.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - Sidermec
84.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
85.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
86.
Roberto PETITO
Saeco - Cannondale
87.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Kelme - Costa Blanca
88.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
89.
Gorazd ŠTANGELJ
Mobilvetta - Northwave
90.
Mirko CELESTINO
Team Polti
91.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
92.
Alex ZÜLLE
Banesto
93.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
94.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Kelme - Costa Blanca
95.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
96.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
97.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Bianchi
98.
Andrea PERON
O.N.C.E. - Deutsche Bank
99.
Amilcare TRONCA
Amica Chips - Costa de Almeria
100.
Richard VIRENQUE
Team Polti
101.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
102.
Dirk MÜLLER
Mapei - Quick Step
103.
Fausto DOTTI
Liquigas
104.
Felice PUTTINI
Amica Chips - Costa de Almeria
105.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
106.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step 13"
107.
Martin HVASTIJA
Ballan - Alessio 15"
108.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Bianchi 17"
109.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 20"
110.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 24"
111.
Evgueni BERZIN
Amica Chips - Costa de Almeria
112.
David NAVAS
Banesto
113.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Banesto
114.
Mauro RADAELLI
Vini Caldirola - Sidermec
115.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Cannondale
116.
Denis ZANETTE
Team Polti
117.
Filippo BALDO
Ballan - Alessio
118.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
119.
Ginés SALMERÓN MARTÍNEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
120.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - Sidermec
121.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Kelme - Costa Blanca
122.
Alessandro SPEZIALETTI
Mobilvetta - Northwave
123.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
124.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Bianchi
125.
Diego FERRARI
Riso Scotti - Vinavil
126.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
127.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
128.
Carlo Marino BIANCHI
Riso Scotti - Vinavil
129.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
130.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
131.
Carlos SASTRE
O.N.C.E. - Deutsche Bank
132.
Davide CASAROTTO
TVM - Farm Frites
133.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
134.
Pieter VRIES
TVM - Farm Frites
135.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave
136.
Rodolfo ONGARATO
Liquigas
137.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Bianchi 39"
138.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites 45"
139.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites 48"
140.
Hendrik VAN DIJCK
TVM - Farm Frites
141.
Alessio GALLETTI
Saeco - Cannondale 51"
142.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Cannondale 01'10"
143.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Bianchi 01'19"
144.
Pascal RICHARD
Mobilvetta - Northwave 01'46"
145.
Stefano PANETTA
Navigare - Gaerne
146.
Stefano FAUSTINI
Mobilvetta - Northwave
147.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
148.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil
149.
Olivier ASMAKER
TVM - Farm Frites 02'10"
150.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
151.
Gabriele BALDUCCI
Navigare - Gaerne 02'51"
152.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 03'44"
153.
Marco MAGNANI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 03'51"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 11. Sansepolcro - Cesenatico

Race Type: Sprint stage

Distance: 122 km

Date: 25 May 1999