Giro d'Italia 1999  |  Stage 6. Lauria - Foggia   

82nd edition

245 km, 20 May 1999

Rider Team Time
1.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec 5h55'43"
2.
Fabrizio GUIDI
Team Polti
3.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
4.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio
5.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
6.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
7.
Marco MAGNANI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
8.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne
9.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
10.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
11.
Gabriele BALDUCCI
Navigare - Gaerne
12.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil
13.
Prudencio INDURAIN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
14.
Amilcare TRONCA
Amica Chips - Costa de Almeria
15.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
16.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Cannondale
17.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
18.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
19.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto
20.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
21.
Pavel PADRNOS
Lampre - Daikin
22.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Bianchi
23.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
24.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
25.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale
26.
Ivan GOTTI
Team Polti
27.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
28.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
29.
Oscar MASON
Liquigas
30.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
31.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Cannondale
32.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
33.
Marco VELO
Mercatone Uno - Bianchi
34.
Davide REBELLIN
Team Polti
35.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
36.
Biagio CONTE
Liquigas
37.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
38.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
39.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
40.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
41.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Bianchi
42.
Serhiy GONCHAR
Vini Caldirola - Sidermec
43.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
44.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
45.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - Quick Step
46.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Bianchi
47.
Niklas AXELSSON
Navigare - Gaerne
48.
Evgueni BERZIN
Amica Chips - Costa de Almeria
49.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
50.
Gorazd ŠTANGELJ
Mobilvetta - Northwave
51.
Alessandro SPEZIALETTI
Mobilvetta - Northwave
52.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
53.
Felice PUTTINI
Amica Chips - Costa de Almeria
54.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
55.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
56.
Alex ZÜLLE
Banesto
57.
Piotr UGRUMOV
Ballan - Alessio
58.
Gilberto SIMONI
Ballan - Alessio
59.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
60.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
61.
Enrico CASSANI
Team Polti
62.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Bianchi
63.
Denis ZANETTE
Team Polti
64.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Bianchi
65.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Bianchi
66.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Bianchi
67.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
68.
Mario SCIREA
Saeco - Cannondale
69.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave
70.
Roberto PETITO
Saeco - Cannondale
71.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Bianchi 12"
72.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 20"
73.
Nicola MINALI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 27"
74.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 32"
75.
Endrio LEONI
Liquigas 51"
76.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Kelme - Costa Blanca 02'39"
77.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
78.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
79.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Kelme - Costa Blanca
80.
Carlo Marino BIANCHI
Riso Scotti - Vinavil
81.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
82.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
83.
Francisco Javier CEREZO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
84.
Ruslan IVANOV
Liquigas
85.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
86.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
87.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
88.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
89.
Andrea FERRIGATO
Ballan - Alessio
90.
Dario PIERI
Navigare - Gaerne
91.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
92.
Francesco ARAZZI
Amica Chips - Costa de Almeria
93.
Martin HVASTIJA
Ballan - Alessio
94.
Bo HAMBURGER
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
95.
Dirk MÜLLER
Mapei - Quick Step
96.
Diego FERRARI
Riso Scotti - Vinavil
97.
Andrea BROGNARA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
98.
Nicola MICELI
Liquigas
99.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
100.
Stefano PANETTA
Navigare - Gaerne
101.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
102.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
103.
Fausto DOTTI
Liquigas
104.
Pieter VRIES
TVM - Farm Frites
105.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
106.
Alexandre GONTCHENKOV
Ballan - Alessio
107.
Vladimir DUMA
Navigare - Gaerne
108.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
109.
Andrei TETERYUK
Liquigas
110.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
111.
Gerrit GLOMSER
Navigare - Gaerne
112.
Filippo BALDO
Ballan - Alessio
113.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Cannondale 02'55"
114.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca 03'20"
115.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 04'47"
116.
Andrea PERON
O.N.C.E. - Deutsche Bank
117.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Sidermec
118.
David NAVAS
Banesto
119.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Northwave
120.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Banesto
121.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step
122.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
123.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - Sidermec
124.
Mauro RADAELLI
Vini Caldirola - Sidermec
125.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Cannondale
126.
Cristiano FRATTINI
Liquigas
127.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
128.
Ivan BASSO
Riso Scotti - Vinavil
129.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil
130.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - Sidermec
131.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Northwave
132.
Alessio GALLETTI
Saeco - Cannondale
133.
Luca CEI
Navigare - Gaerne
134.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
135.
Davide CASAROTTO
TVM - Farm Frites
136.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
137.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Cannondale
138.
Guido TROMBETTA
Mobilvetta - Northwave
139.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
140.
Aldo ZANETTI
Navigare - Gaerne
141.
Rodolfo ONGARATO
Liquigas
142.
Mirko CELESTINO
Team Polti
143.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
144.
Richard VIRENQUE
Team Polti
145.
Fabio BALDATO
Ballan - Alessio
146.
Ginés SALMERÓN MARTÍNEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
147.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
148.
Stefano FAUSTINI
Mobilvetta - Northwave
149.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
150.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites
151.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
152.
Carlos SASTRE
O.N.C.E. - Deutsche Bank
153.
Pascal RICHARD
Mobilvetta - Northwave 07'36"
154.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Kelme - Costa Blanca
155.
Hendrik VAN DIJCK
TVM - Farm Frites
156.
Olivier ASMAKER
TVM - Farm Frites
157.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 09'27"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 6. Lauria - Foggia

Race Type: Sprint stage

Distance: 245 km

Date: 20 May 1999