Giro d'Italia 1999  |  Stage 8. Pescara - L'Aquila (Gran Sasso)   

82nd edition

253 km, 22 May 1999

Rider Team Time
1.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Bianchi 7h09'00"
2.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 23"
3.
Alex ZÜLLE
Banesto 26"
4.
Ivan GOTTI
Team Polti 33"
5.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 42"
6.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
7.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale
8.
Serhiy GONCHAR
Vini Caldirola - Sidermec 58"
9.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 01'00"
10.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
11.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
12.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
13.
Niklas AXELSSON
Navigare - Gaerne
14.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'05"
15.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 01'08"
16.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'14"
17.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'25"
18.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
19.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
20.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Cannondale
21.
Gilberto SIMONI
Ballan - Alessio
22.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 01'33"
23.
Richard VIRENQUE
Team Polti 01'39"
24.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
25.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Kelme - Costa Blanca
26.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
27.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - Quick Step 01'50"
28.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
29.
Oscar MASON
Liquigas 02'05"
30.
Andrei TETERYUK
Liquigas
31.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
32.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Kelme - Costa Blanca
33.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites 02'12"
34.
Davide REBELLIN
Team Polti 02'27"
35.
Nicola MICELI
Liquigas 02'30"
36.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step 02'55"
37.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Cannondale
38.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
39.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec 03'16"
40.
Marco VELO
Mercatone Uno - Bianchi 03'18"
41.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 03'21"
42.
Pavel PADRNOS
Lampre - Daikin
43.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 04'36"
44.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 04'37"
45.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Bianchi 05'53"
46.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Bianchi 08'12"
47.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Bianchi
48.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Bianchi
49.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Bianchi
50.
Gorazd ŠTANGELJ
Mobilvetta - Northwave 08'17"
51.
Vladimir DUMA
Navigare - Gaerne
52.
Bo HAMBURGER
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
53.
Pascal RICHARD
Mobilvetta - Northwave 08'26"
54.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 08'43"
55.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
56.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec 09'00"
57.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
58.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 09'08"
59.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria 09'51"
60.
Amilcare TRONCA
Amica Chips - Costa de Almeria 10'27"
61.
Felice PUTTINI
Amica Chips - Costa de Almeria
62.
Marco MAGNANI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 11'06"
63.
Evgueni BERZIN
Amica Chips - Costa de Almeria 13'43"
64.
Andrea FERRIGATO
Ballan - Alessio 13'55"
65.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio
66.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 17'10"
67.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
68.
Prudencio INDURAIN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
69.
Fausto DOTTI
Liquigas
70.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
71.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
72.
Cristiano FRATTINI
Liquigas
73.
Ruslan IVANOV
Liquigas
74.
Francisco Javier CEREZO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
75.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Sidermec
76.
David NAVAS
Banesto
77.
Gerrit GLOMSER
Navigare - Gaerne
78.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Banesto
79.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
80.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
81.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Bianchi
82.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Bianchi
83.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil
84.
Mario SCIREA
Saeco - Cannondale 17'19"
85.
Enrico CASSANI
Team Polti
86.
Alessandro SPEZIALETTI
Mobilvetta - Northwave
87.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Kelme - Costa Blanca
88.
Stefano PANETTA
Navigare - Gaerne 18'37"
89.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti 18'49"
90.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 20'24"
91.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 21'04"
92.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 21'54"
93.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 22'21"
94.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
95.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
96.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Cannondale
97.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
98.
Pieter VRIES
TVM - Farm Frites
99.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto
100.
Dario PIERI
Navigare - Gaerne
101.
Gabriele BALDUCCI
Navigare - Gaerne
102.
Roberto PETITO
Saeco - Cannondale
103.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil
104.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
105.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave
106.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
107.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
108.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - Sidermec
109.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
110.
Fabrizio GUIDI
Team Polti
111.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
112.
Andrea BROGNARA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
113.
Nicola MINALI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
114.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
115.
Endrio LEONI
Liquigas
116.
Carlo Marino BIANCHI
Riso Scotti - Vinavil
117.
Diego FERRARI
Riso Scotti - Vinavil
118.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
119.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - Sidermec
120.
Alessio GALLETTI
Saeco - Cannondale
121.
Mirko CELESTINO
Team Polti
122.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Cannondale
123.
Martin HVASTIJA
Ballan - Alessio
124.
Hendrik VAN DIJCK
TVM - Farm Frites
125.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne
126.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Cannondale
127.
Denis ZANETTE
Team Polti 22'39"
128.
Stefano FAUSTINI
Mobilvetta - Northwave 22'43"
129.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites 22'49"
130.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step 23'05"
131.
Andrea PERON
O.N.C.E. - Deutsche Bank 23'11"
132.
Ginés SALMERÓN MARTÍNEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 23'37"
133.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 23'59"
134.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
135.
Mauro RADAELLI
Vini Caldirola - Sidermec
136.
Olivier ASMAKER
TVM - Farm Frites 24'11"
137.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Northwave
138.
Biagio CONTE
Liquigas
139.
Fabio BALDATO
Ballan - Alessio
140.
Rodolfo ONGARATO
Liquigas
141.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil 24'30"
142.
Davide CASAROTTO
TVM - Farm Frites 24'34"
143.
Alexandre GONTCHENKOV
Ballan - Alessio
144.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Northwave 24'41"
145.
Francesco ARAZZI
Amica Chips - Costa de Almeria 25'13"
146.
Luca CEI
Navigare - Gaerne 29'15"
147.
Filippo BALDO
Ballan - Alessio 30'07"
148.
Carlos SASTRE
O.N.C.E. - Deutsche Bank 30'11"
149.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
150.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
151.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 31'32"
152.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 31'41"
153.
Dirk MÜLLER
Mapei - Quick Step 32'08"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 8. Pescara - L'Aquila (Gran Sasso)

Race Type: Mountain stage

Distance: 253 km

Date: 22 May 1999