Trofeo Cala Millor - Son Servera 2000

9th edition

(159k) 159 km

8 February 2000

Rider Team Time
1.
Robbie MCEWEN
Farm Frites 3h42'41"
2.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 00'03"
3.
Ruben GALVAN
Kelme - Costa Blanca
4.
Steven DE JONGH
Rabobank
5.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
6.
Daniele GALLI
Amica Chips - Tacconi Sport
7.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
8.
Alberto BENITO GUERREIRO
Banesto
9.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
10.
George HINCAPIE
US Postal Service
11.
Rik REINERINK
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
12.
José Luis REBOLLO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
13.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
14.
Nicola CHESINI
Mapei - Quick Step
15.
Jan BOVEN
Rabobank
16.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
17.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
18.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites
19.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
20.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
21.
Ramon MEDINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
22.
Bruno BOSCARDIN
Post Swiss Team
23.
Kurt Asle ARVESEN
Amica Chips - Tacconi Sport
24.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
25.
Enrique RIERA
Individual
26.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
27.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
28.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
29.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
30.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
31.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
32.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
33.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
34.
Mathew HAYMAN
Rabobank
35.
Paul VAN SCHALEN
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
36.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step
37.
Michael BOOGERD
Rabobank
38.
Miguel Ángel SÁNCHEZ
Individual
39.
Francisco MANCEBO
Banesto
40.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
41.
Marc WAUTERS
Rabobank
42.
Jairo Alonso PÉREZ SUÁREZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
43.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
44.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
45.
Kirk O'BEE
US Postal Service
46.
Kees JEURISSEN
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
47.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
48.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
49.
David VAZQUEZ GARCIA
Relax - Fuenlabrada
50.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport
51.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
52.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
53.
Reto BERGMANN
Post Swiss Team
54.
Marcel WÜST
Festina - Lotus
55.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
56.
Fabio MALBERTI
Amica Chips - Tacconi Sport
57.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
58.
Andreas KLIER
Farm Frites
59.
Alessio GIRELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
60.
Marcel DUIJN
Rabobank
61.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport
62.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport
63.
Bert DIETZ
Team Nürnberger
64.
Miquel ALZAMORA
Amica Chips - Tacconi Sport
65.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
66.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step
67.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
68.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
69.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
70.
Frankie ANDREU
US Postal Service
71.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
72.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
73.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - Quick Step
74.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
75.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi
76.
Michel KLINGER
Festina - Lotus
77.
Martin COTAR
Post Swiss Team
78.
Andrey MIZOUROV
Team Deutsche Telekom
79.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 00'30"
80.
Klaus DIEWALD
Team Nürnberger
81.
Jens ZEMKE
Team Nürnberger
82.
Servais KNAVEN
Farm Frites
83.
Geert VAN BONDT
Farm Frites
84.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
85.
Leif HOSTE
Mapei - Quick Step
86.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport
87.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
88.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
89.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
90.
Matthias BRAUN
Post Swiss Team
91.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
92.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
93.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport
94.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
95.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
96.
Jörn REUSS
Team Nürnberger
97.
Renger YPENBURG
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
98.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service
99.
Pedro Saúl MORALES
Individual
100.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
101.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
102.
Kevin LIVINGSTON
US Postal Service
103.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
104.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada
105.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
106.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
107.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Kelme - Costa Blanca
108.
Gian Matteo FAGNINI
Team Deutsche Telekom
109.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
110.
David LATASA
Banesto
111.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
112.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
113.
Matthé PRONK
Rabobank
114.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
115.
Wim OMLOOP
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
116.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
117.
Cândido BARBOSA
Banesto
118.
Raphael SCHWEDA
Team Nürnberger
119.
Wim VAN DE MEULENHOF
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
120.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport
121.
Denis MENCHOV
Banesto
122.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
123.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto
124.
Holger SIEVERS
Team Nürnberger 00'55"
125.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
126.
Peter VAN PETEGEM
Farm Frites
127.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
128.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
129.
Jonathan HALL
Festina - Lotus
130.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 01'09"
131.
Antonio BON
Individual 01'12"
132.
Javier OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca 01'48"
133.
Raul PORTILLA FERNANDEZ
Individual 02'23"
134.
Lars TEUTENBERG
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
135.
Francesco PASQUINI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
136.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
137.
Dylan CASEY
US Postal Service
138.
Vicente YERN
Individual
139.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 03'10"
140.
Roger BEUCHAT
Post Swiss Team 04'18"
141.
Ivan SASTRE
Festina - Lotus 05'11"
142.
Javier MERCADAL
Individual 07'03"
143.
Daniele COLLI
Individual
144.
Carlos BON
Individual
145.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
146.
Juan VICENTE MATIES
Individual 09'58"
147.
Imanol AYESTARÁN
Relax - Fuenlabrada
148.
Angel SAINZ DE LA MAZA
Festina - Lotus
149.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 14'03"

Race information

Start, finish: (159k)

Distance: 159 km

Date: 8 February 2000