Vuelta a España 2000  |  Stage 14. Santander - Lagos de Covadonga   

55th edition

147 km, 10 September 2000

Rider Team Time
1.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 3h38'08"
2.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli 57"
3.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 01'00"
4.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 01'26"
5.
Carlos SASTRE
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'35"
6.
Pascal HERVÉ
Team Polti 01'37"
7.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 01'58"
8.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
9.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 02'00"
10.
Roberto LAISEKA JAIO
Euskaltel - Euskadi 02'02"
11.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo 02'14"
12.
Ángel Luis CASERO
Festina - Lotus 02'15"
13.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
14.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
15.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain 02'18"
16.
Txema DEL OLMO ZENDEGI
Euskaltel - Euskadi 02'19"
17.
Richard VIRENQUE
Team Polti 02'36"
18.
Fernando ESCARTÍN COTI
Kelme - Costa Blanca 03'16"
19.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 03'32"
20.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 03'38"
21.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca
22.
Marco MAGNANI
Alessio
23.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
24.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi 03'47"
25.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain 04'09"
26.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
27.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 04'12"
28.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
29.
Abraham OLANO MANZANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 04'53"
30.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
31.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 05'11"
32.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour 05'26"
33.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 05'29"
34.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step 05'31"
35.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus
36.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 05'33"
37.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 05'35"
38.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 06'21"
39.
Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
40.
Jon ODRIOZOLA
Banesto 06'24"
41.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto 06'36"
42.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto 06'38"
43.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
44.
Carlo FINCO
Alessio 07'04"
45.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 07'26"
46.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Team Polti 07'27"
47.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites 07'30"
48.
Nacor BURGOS
Relax - Fuenlabrada 08'05"
49.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli
50.
Tomasz BROŻYNA
Banesto 08'07"
51.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin 08'15"
52.
Gorka GERRIKAGOITIA ARRIEN
Euskaltel - Euskadi 08'16"
53.
Steven KLEYNEN
Farm Frites 08'25"
54.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 08'50"
55.
Marcelino GARCÍA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 09'07"
56.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
57.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain 09'10"
58.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 09'27"
59.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
60.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata 09'29"
61.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 09'38"
62.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 09'44"
63.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 09'45"
64.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
65.
Diego Luis PRIOR JIMÉNEZ
Jazztel - Costa de Almeria 09'46"
66.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
67.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 10'03"
68.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 10'08"
69.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 10'11"
70.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 10'14"
71.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti 10'21"
72.
Leonardo GUIDI
Alessio 10'23"
73.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 10'25"
74.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli 10'27"
75.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
76.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 10'29"
77.
Alex ZÜLLE
Banesto
78.
Francisco Javier CEREZO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 10'30"
79.
Christophe ORIOL
Jean Delatour 10'49"
80.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata 11'08"
81.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 11'12"
82.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
83.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
84.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Team Polti 12'24"
85.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Banesto
86.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
87.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada
88.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
89.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 12'28"
90.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 12'30"
91.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites 12'46"
92.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 12'48"
93.
Ivan Ramiro PARRA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 12'58"
94.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 13'18"
95.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
96.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 13'31"
97.
Carlos Ramón GOLBANO GARCÍA
Jazztel - Costa de Almeria 13'41"
98.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain 13'54"
99.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites 14'00"
100.
Alexandr SHEFER
Alessio 14'05"
101.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 14'11"
102.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca 14'15"
103.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
104.
Cyril DESSEL
Jean Delatour
105.
José Ángel VIDAL MARTÍNEZ
Kelme - Costa Blanca
106.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti 14'18"
107.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 14'37"
108.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
109.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
110.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites 14'45"
111.
David CLINGER
Festina - Lotus 14'50"
112.
Nicola MICELI
Alessio 15'10"
113.
Michele COLLEONI
Team Polti 15'11"
114.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 15'19"
115.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
116.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 15'23"
117.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain 15'57"
118.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria 15'58"
119.
Martin GARRIDO
Relax - Fuenlabrada
120.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 16'09"
121.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
122.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 16'30"
123.
Rolf HUSER
Festina - Lotus 16'45"
124.
Santiago BOTERO
Kelme - Costa Blanca 16'54"
125.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 16'59"
126.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 17'10"
127.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus 17'12"
128.
Martin HVASTIJA
Alessio
129.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
130.
Gerben LÖWIK
Farm Frites
131.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
132.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada 17'40"
133.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria 17'51"
134.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 17'53"
135.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 17'57"
136.
Glenn MAGNUSSON
Farm Frites 18'02"
137.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria 18'07"
138.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata 18'55"

Stage information

Start, finish: Stage 14. Santander - Lagos de Covadonga

Race Type: Mountain stage

Distance: 147 km

Date: 10 September 2000