Tirreno - Adriatico 2001  |  General classification    

36th edition

General classification

14 March 2001 - 21 March 2001

Rider Team Time
1.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata 29h41'09"
2.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
3.
Michael BOOGERD
Rabobank 03"
4.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco 06"
5.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 08"
6.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 13"
7.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 27"
8.
Beat ZBERG
Rabobank 28"
9.
Carlos SASTRE
O.N.C.E. - Eroski 34"
10.
Ruslan IVANOV
Alessio 35"
11.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo
12.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Eroski 38"
13.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 43"
14.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 44"
15.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
16.
Fabio MALBERTI
Liquigas - Pata 52"
17.
Peter FARAZIJN
Cofidis 57"
18.
Markus ZBERG
Rabobank 01'04"
19.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus 01'06"
20.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux 01'15"
21.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 01'21"
22.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 01'25"
23.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 01'27"
24.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'31"
25.
Nicolay Bo LARSEN
Team CSC - Tiscali 01'57"
26.
Bo HAMBURGER
Team CSC - Tiscali 01'58"
27.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cofidis 02'00"
28.
Marc WAUTERS
Rabobank 02'01"
29.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro 02'05"
30.
Cédric VASSEUR
US Postal Service 02'08"
31.
Abraham OLANO MANZANO
O.N.C.E. - Eroski 02'17"
32.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali 02'18"
33.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola 02'20"
34.
Fabio SACCHI
Saeco 02'25"
35.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 02'27"
36.
Massimo DONATI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 02'44"
37.
Massimiliano LELLI
Cofidis 03'03"
38.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
O.N.C.E. - Eroski 04'05"
39.
Devis MIORIN
Mobilvetta - Formaggi Trentini 04'14"
40.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 04'32"
41.
Jens VOIGT
Crédit Agricole 04'37"
42.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 04'58"
43.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin 05'48"
44.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites - Latexco 06'48"
45.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 07'08"
46.
Maurizio CARAVAGGIO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 08'01"
47.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 10'35"
48.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 10'46"
49.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo 12'02"
50.
Biagio CONTE
Saeco 12'33"
51.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 12'45"
52.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 12'58"
53.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 13'06"
54.
George HINCAPIE
US Postal Service 13'11"
55.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 13'43"
56.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 15'22"
57.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 15'29"
58.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom 15'35"
59.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 16'17"
60.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 16'24"
61.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin 16'33"
62.
Chris PEERS
Cofidis
63.
Rodolfo MASSI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 16'51"
64.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites - Latexco 17'42"
65.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 18'50"
66.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 18'51"
67.
Pavel PADRNOS
Saeco 19'01"
68.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack - Astro 19'07"
69.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 19'27"
70.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 19'28"
71.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 19'33"
72.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 19'46"
73.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
74.
Rolf SØRENSEN
Team CSC - Tiscali 21'16"
75.
Gian Matteo FAGNINI
Team Deutsche Telekom 21'25"
76.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 21'46"
77.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski 21'57"
78.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 22'44"
79.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 24'00"
80.
Gabriele BALDUCCI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 24'44"
81.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites - Latexco 25'08"
82.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin 25'47"
83.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 26'45"
84.
Daniel ATIENZA
Cofidis 27'18"
85.
Timothy JONES
Mobilvetta - Formaggi Trentini 29'16"
86.
Sergey YAKOVLEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 32'07"
87.
Gianpaolo MONDINI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 32'13"
88.
Gianni GOBBINI
Team Colpack - Astro 32'41"
89.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com 33'23"
90.
Guido TRENTIN
Cofidis 33'35"
91.
Jan BOVEN
Rabobank 33'55"
92.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites - Latexco 34'28"
93.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus 34'31"
94.
Charles GUILBERT
Bonjour 35'03"
95.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 35'05"
96.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service 35'33"
97.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites - Latexco 35'45"
98.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata 37'00"
99.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Francaise des Jeux 39'29"
100.
Fabio BULGARELLI
Team Colpack - Astro 39'46"
101.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 40'36"
102.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo 41'14"
103.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus 41'33"
104.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 42'24"
105.
Wilfried PEETERS
Domo - Farm Frites - Latexco 42'27"
106.
Mirko CELESTINO
Saeco 42'45"
107.
David LATASA LASA
iBanesto.com 42'53"
108.
Tom LEAPER
Panaria - Fiordo 44'21"
109.
Oscar POZZI
Fassa Bortolo 45'27"
110.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 45'40"
111.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali 46'07"
112.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites - Latexco 46'10"
113.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata 46'28"
114.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro 47'30"
115.
Claude LAMOUR
Cofidis 48'05"
116.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites - Latexco 48'20"
117.
Mickaël PICHON
Bonjour 48'31"
118.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 49'02"
119.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service 50'00"
120.
Martin HVASTIJA
Alessio 50'29"
121.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 50'54"
122.
Mario SCIREA
Saeco 51'15"
123.
Stéphane BARTHE
US Postal Service 51'23"
124.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo 52'21"
125.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Formaggi Trentini 52'31"
126.
Steven DE JONGH
Rabobank 52'52"
127.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 53'01"
128.
Mario CIPOLLINI
Saeco 53'13"
129.
Dario PIERI
Saeco 54'13"
130.
Endrio LEONI
Alessio 54'14"
131.
Frédéric GABRIEL
Bonjour 54'34"
132.
Uroš MURN
Mobilvetta - Formaggi Trentini 55'03"
133.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Formaggi Trentini 56'19"
134.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata 57'07"
135.
Gaizka LEJARRETA MARTÍN
O.N.C.E. - Eroski 57'17"
136.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski 58'06"
137.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro 58'39"
138.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 58'54"
139.
Jason PHILLIPS
Team Coast - Buffalo 1h01'21"
140.
Moreno DI BIASE
Mobilvetta - Formaggi Trentini 1h01'48"
141.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro 1h01'54"
142.
Davide CASAROTTO
Alessio 1h02'21"
143.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 1h03'27"
144.
Cristian SALVATO
Liquigas - Pata 1h04'08"
145.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 1h05'54"
146.
Nicola MINALI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 1h06'15"
147.
Jacob Moe RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali 1h06'25"
148.
Jon ODRIOZOLA
iBanesto.com 1h07'22"
149.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali 1h07'23"
150.
Klaus MUTSCHLER
Team Coast - Buffalo 1h07'45"
151.
Domenico GUALDI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 1h08'35"