Tirreno - Adriatico 2002  |  General classification    

37th edition

General classification

14 March 2002 - 20 March 2002

Rider Team Time
1.
Erik DEKKER
Rabobank 28h45'24"
2.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 18"
3.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
4.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 23"
5.
Ruslan IVANOV
Alessio
6.
Guido TRENTIN
Cofidis 24"
7.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio 29"
8.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski 30"
9.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 32"
10.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 36"
11.
Oskar CAMENZIND
Phonak 38"
12.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 48"
13.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step 55"
14.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 01'01"
15.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
16.
Michael BOOGERD
Rabobank 01'05"
17.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites
18.
Saša GAJIČIĆ
Formaggi Trentini 01'35"
19.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno 01'39"
20.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites 01'47"
21.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 01'49"
22.
Massimiliano LELLI
Cofidis 01'53"
23.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini 01'59"
24.
Peter FARAZIJN
Cofidis 02'00"
25.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
26.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
27.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio 02'15"
28.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 02'39"
29.
Beat ZBERG
Rabobank 02'40"
30.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali 02'48"
31.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo 03'02"
32.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio 03'21"
33.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno 03'24"
34.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini 03'45"
35.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 03'57"
36.
David CLINGER
US Postal Service 04'17"
37.
Erik ZABEL
Team Telekom 05'06"
38.
Alberto ELLI
Index - Alexia Alluminio 05'10"
39.
Daniel ATIENZA
Cofidis 05'13"
40.
Rubén PLAZA MOLINA
iBanesto.com 05'21"
41.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 05'24"
42.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 05'28"
43.
Rinaldo NOCENTINI
Fassa Bortolo 05'36"
44.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi 05'56"
45.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com 06'11"
46.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast 06'34"
47.
Markus ZBERG
Rabobank 07'24"
48.
Floyd LANDIS
US Postal Service 07'34"
49.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin 07'49"
50.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 08'12"
51.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin 08'15"
52.
Abraham OLANO MANZANO
O.N.C.E. - Eroski 08'48"
53.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 09'15"
54.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski 09'59"
55.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre - Daikin 10'02"
56.
Marco FERTONANI
Phonak 10'26"
57.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski 10'36"
58.
David LATASA LASA
iBanesto.com 10'40"
59.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport 10'47"
60.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com 11'38"
61.
Bert GRABSCH
Phonak 11'39"
62.
Ángel Luis CASERO
Team Coast 11'57"
63.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 12'07"
64.
Andreas KLIER
Team Telekom 12'44"
65.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites 12'49"
66.
Rolf ALDAG
Team Telekom 14'01"
67.
Raffaele FERRARA
Alessio 14'16"
68.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno 14'29"
69.
Robert BARTKO
Team Telekom 15'29"
70.
Marc LOTZ
Rabobank 15'51"
71.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom 16'39"
72.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com 17'04"
73.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 17'25"
74.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 17'36"
75.
Florent BRARD
Crédit Agricole 17'41"
76.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali 17'48"
77.
David PLAZA ROMERO
Team Coast 18'11"
78.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco 18'14"
79.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 18'24"
80.
Pavel PADRNOS
US Postal Service 18'27"
81.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 18'28"
82.
Jonathan VAUGHTERS
Crédit Agricole 18'48"
83.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 19'04"
84.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 19'12"
85.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio 19'13"
86.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 19'28"
87.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca 19'39"
88.
Bram TANKINK
Domo - Farm Frites 19'41"
89.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin 19'47"
90.
Médéric CLAIN
Cofidis 19'56"
91.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo 20'31"
92.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport 20'49"
93.
Massimo DONATI
Tacconi Sport - Emmegi 21'16"
94.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo 21'26"
95.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 21'38"
96.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 21'53"
97.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 22'33"
98.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 22'37"
99.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 22'40"
100.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Emmegi 23'04"
101.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 23'19"
102.
Michele BARTOLI
Fassa Bortolo 23'40"
103.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
104.
Mirko CELESTINO
Saeco - Longoni Sport 24'03"
105.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali 24'05"
106.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 24'28"
107.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo 24'39"
108.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 25'17"
109.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast 26'01"
110.
Francesco SECCHIARI
Mercatone Uno 26'12"
111.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin 26'17"
112.
Raphael SCHWEDA
Team Coast 26'43"
113.
Jan BOVEN
Rabobank 26'51"
114.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski 27'28"
115.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin 27'29"
116.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini 27'31"
117.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali 27'39"
118.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi 27'45"
119.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 28'02"
120.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 28'11"
121.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites 28'20"
122.
Marcelino GARCÍA ALONSO
Team CSC - Tiscali 28'45"
123.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 29'06"
124.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco 29'07"
125.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 29'15"
126.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites 30'08"
127.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step 30'17"
128.
Karsten KROON
Rabobank 30'52"
129.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 30'59"
130.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi 31'14"
131.
Massimiliano MORI
Mercatone Uno 32'53"
132.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi 32'59"
133.
Lars MICHAELSEN
Team Coast 34'01"
134.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner 34'06"
135.
Frank HØJ
Team Coast 34'35"
136.
Roger BEUCHAT
Phonak 35'01"
137.
Yohann CHARPENTEAU
Crédit Agricole 36'43"
138.
Endrio LEONI
Alessio
139.
André KORFF
Team Coast 37'17"
140.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis 37'25"
141.
Marc WAUTERS
Rabobank 37'49"
142.
Massimo STRAZZER
Phonak 38'09"
143.
Matthew WHITE
US Postal Service 38'38"
144.
Uroš MURN
Formaggi Trentini 39'17"
145.
Alexandre USOV
Phonak 39'55"
146.
Cristian PEPOLI
Saeco - Longoni Sport 40'48"
147.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio 41'13"
148.
Gianpaolo MONDINI
US Postal Service 41'29"
149.
Roberto SAVOLDI
Mercatone Uno 41'35"
150.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini 42'24"
151.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner 42'47"
152.
David DEREPAS
Phonak 42'51"
153.
Stefano GUERRINI
Panaria - Fiordo 42'52"
154.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca 43'13"
155.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole 44'39"
156.
Ludovic MARTIN
Crédit Agricole 44'57"
157.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 45'24"
158.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 45'31"
159.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 45'32"
160.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio 46'24"
161.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali 47'03"
162.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites 47'08"
163.
Nicolay Bo LARSEN
Gerolsteiner 47'14"
164.
Davide CASAROTTO
Alessio 47'39"
165.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 50'00"
166.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol 50'25"
167.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport 50'32"
168.
Saulius RUŠKYS
Gerolsteiner 51'16"
169.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski 51'31"
170.
Yann TOURNIER
Crédit Agricole 52'00"
171.
Alessandro BRENDOLIN
Formaggi Trentini 53'25"
172.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole 54'30"
173.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 54'45"
174.
Robert SASSONE
Cofidis 55'39"
175.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo 55'57"
176.
Nicola MINALI
Tacconi Sport - Emmegi 56'21"
177.
Denis BERTOLINI
Phonak 1h00'05"
178.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini 1h00'51"
179.
Nicola CHESINI
Panaria - Fiordo 1h02'25"