Tour Down Under 2002  |  Stage 3. Willunga - Willunga   

4th edition

149 km, 17 January 2002

Rider Team Time
1.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco 3h38'55"
2.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
3.
Scott SUNDERLAND
EDS - Fakta
4.
Danilo HONDO
Team Telekom
5.
Gene BATES
Individual
6.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux
7.
Fabien DE WAELE
Mapei - Quick Step
8.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
9.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step
10.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
11.
Patrick JONKER
BigMat - Auber 93
12.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
13.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
14.
Christopher JENNER
Crédit Agricole
15.
Robert TIGHELLO
16.
Michael ROGERS
Mapei - Quick Step - Latexco
17.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites
18.
Thierry LODER
Ag2r
19.
Paul VAN HYFTE
Team CSC - Tiscali
20.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
21.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
22.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
23.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
24.
Simon GERRANS
Individual
25.
Anthony MORIN
Crédit Agricole
26.
David MCPARTLAND
27.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
28.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux
29.
Ashley HUMBERT
30.
Bobby JULICH
Team Telekom
31.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
32.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
33.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
34.
Peter DAWSON
00'14"
35.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites
36.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
37.
Robert BARTKO
Team Telekom
38.
Jens HEPPNER
Team Telekom
39.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Longoni Sport 01'17"
40.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole
41.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole
42.
Mark RENSHAW
Individual 04'10"
43.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
44.
Julian DEAN
Team CSC - Tiscali
45.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
46.
Luke ROBERTS
Team ComNet - Senges
47.
Gorik GARDEYN
Lotto - Adecco
48.
David KOPP
Team Telekom
49.
Bruce MCINTOSH
50.
Regis LHUILLER
La Francaise des Jeux
51.
Thomas BODO
La Francaise des Jeux
52.
Innar MANDOJA
Ag2r
53.
László BODROGI
Mapei - Quick Step
54.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
55.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
56.
Adrian LAIDLER
57.
Stephen CUNNINGHAM
Team Lamonta
58.
Russel VAN HOUT
Colombia - Selle Italia
59.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
60.
David PELL
Individual
61.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
62.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Tiscali
63.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali
64.
Bram TANKINK
Domo - Farm Frites
65.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux
66.
Allan DAVIS
Mapei - Quick Step - Latexco
67.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
68.
Scott DAVIS
69.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites 07'32"
70.
Daniel MACKEY
71.
Corey SWEET
Bankgiroloterij - Batavus 09'12"
72.
Raphael JEUNE
Team CSC - Tiscali
73.
Brett LANCASTER
iTeamNova
74.
Carlos DA CRUZ
La Francaise des Jeux
75.
Lauri AUS
Ag2r
76.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites
77.
Jonathan VAUGHTERS
Crédit Agricole
78.
Steve WILLIAMS
79.
Jans KOERTS
Domo - Farm Frites
80.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali
81.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
82.
Bjarke NIELSEN
Team CSC - Tiscali
83.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
84.
Brett AITKEN
85.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole
86.
Brad DAVIDSON
Saeco - Longoni Sport
87.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r
88.
Baden COOKE
La Francaise des Jeux
89.
Matthew WILSON
La Francaise des Jeux
90.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
91.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
92.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali
93.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport 11'31"
94.
Cristian PEPOLI
Saeco - Longoni Sport 11'32"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Willunga - Willunga

Distance: 149 km

Date: 17 January 2002