Setmana Catalana 2004  |  Stage 1. Lloret de Mar - Lloret de Mar   

41st edition

165.5 km, 22 March 2004

Rider Team Time
1.
Fabian CANCELLARA
Fassa Bortolo 4h27'06"
2.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
3.
Bram DE GROOT
Rabobank
4.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
5.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
6.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
7.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
8.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
9.
Erik DEKKER
Rabobank
10.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
11.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
12.
Frank VANDENBROUCKE
Fassa Bortolo
13.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
14.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
15.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
16.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
17.
Alberto CONTADOR VELASCO
Liberty Seguros
18.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
19.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
20.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - Maia
21.
Marc LOTZ
Rabobank
22.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
23.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
24.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
25.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
26.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
27.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
28.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
29.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Milaneza - Maia
30.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
31.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
32.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
33.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Banesto
34.
Ivan BASSO
Team CSC
35.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
36.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
37.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
38.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
39.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
40.
Alex ZÜLLE
Phonak
41.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
42.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
43.
Iñigo CUESTA
Cofidis
44.
Txema DEL OLMO
Milaneza - Maia
45.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 00'37"
46.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
47.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
48.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
49.
Marco FERTONANI
Phonak
50.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak 01'42"
51.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis 03'25"
52.
Javier RAMIREZ ABEJA
Liberty Seguros 05'54"
53.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
54.
Daniel ATIENZA
Cofidis
55.
Carlos TORRENT TARRES
Costa de Almeria - Paternina 05'59"
56.
Giulio TOMI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 08'15"
57.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
58.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC
59.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Illes Balears - Banesto
60.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
61.
Cédric VASSEUR
Cofidis
62.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
63.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
64.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
65.
Hugo SABIDO
Milaneza - Maia
66.
Pedro CARDOSO
Milaneza - Maia
67.
Andrei ZINTCHENKO
Milaneza - Maia
68.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
69.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Banesto
70.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
71.
Juan GOMIS LÓPEZ
Saunier Duval - Prodir
72.
Javier GONZALEZ BARRERA
Saunier Duval - Prodir
73.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
74.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
75.
David NAVAS CHICA
Illes Balears - Banesto
76.
René ANDRLE
Liberty Seguros
77.
Tadej VALJAVEC
Phonak
78.
Tomáš KONEČNÝ
T-Mobile Team
79.
Allan DAVIS
Liberty Seguros
80.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
81.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
82.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
83.
Julio LOPEZ DE LA TORRE
Relax - Bodysol
84.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
85.
Oscar MASON
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
86.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Bodysol
87.
Efrain GUTIERREZ SANCHEZ
Café Baqué 10'48"
88.
Thomas DANIELSON
Fassa Bortolo 11'45"
89.
Javier PEREZ PERREIRA
Costa de Almeria - Paternina 13'55"
90.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 16'35"
91.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
92.
Michael RICH
Gerolsteiner
93.
Jan ULLRICH
T-Mobile Team
94.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Illes Balears - Banesto
95.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
96.
Tobias STEINHAUSER
T-Mobile Team
97.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Phonak
98.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Café Baqué
99.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
100.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
101.
Aritz ARRUTI BASTERRETXEA
Café Baqué
102.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Bodysol
103.
Francisco PALACIOS
Café Baqué
104.
Marco GILI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
105.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Illes Balears - Banesto
106.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
107.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
108.
Julen URBANO ARETXABALA
Café Baqué
109.
Paolo SAVOLDELLI
T-Mobile Team
110.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
111.
André KORFF
T-Mobile Team
112.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Bodysol
113.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
114.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Café Baqué
115.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
116.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
117.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
118.
Massimiliano LELLI
Cofidis
119.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
120.
Guido TRENTIN
Cofidis
121.
Brian VANDBORG
Team CSC
122.
Lizuarte Manuel GONCALVES MARTINS
Milaneza - Maia
123.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
124.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
Milaneza - Maia
125.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC
126.
Dermot NALLY
Costa de Almeria - Paternina
127.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Café Baqué 16'45"
128.
Mauro ZINETTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
129.
Carlos Ramon GOLBANO
Costa de Almeria - Paternina 16'47"
130.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
131.
Pedro DÍAZ LOBATO
Costa de Almeria - Paternina 23'51"
132.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina

Stage information

Start, finish: Stage 1. Lloret de Mar - Lloret de Mar

Distance: 165.5 km

Date: 22 March 2004