2.PT

Tour Down Under 2008  |  Stage 2. Stirling - Hahndorf   

10th edition

148 km, 23 January 2008

Rider Team Time
1.
André GREIPEL
Team Columbia
2.
Graeme BROWN
Rabobank
3.
Allan DAVIS
Mitsubishi - Jartazi
4.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
5.
Aaron KEMPS
Astana
6.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Scott - American Beef
7.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole
8.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
9.
Denis FLAHAUT
Scott - American Beef
10.
Mirco LORENZETTO
Lampre
11.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Milram
12.
Stuart O'GRADY
Team CSC Saxo Bank
13.
Jérôme PINEAU
Bouygues Telecom
14.
René HASELBACHER
Astana
15.
Koen DE KORT
Astana
16.
Carlo WESTPHAL
Gerolsteiner
17.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
18.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
19.
Jean Eudes DEMARET
Cofidis, Le Credit par Telephone
20.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
21.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
22.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit par Telephone
23.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
24.
Lars Ytting BAK
Team CSC Saxo Bank
25.
William WALKER
Rabobank
26.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
27.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
28.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
29.
Adam HANSEN
Team Columbia
30.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
31.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
32.
Michael ALBASINI
Liquigas
33.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
34.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
35.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
36.
Robbie MCEWEN
Silence - Lotto
37.
Davide VIGANO
Quick Step
38.
Massimiliano MORI
Lampre
39.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
40.
Scott DAVIS
Team Columbia
41.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Credit par Telephone
42.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
43.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom
44.
Steve MORABITO
Astana
45.
Mathew HAYMAN
Rabobank
46.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Scott - American Beef
47.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
48.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
49.
Simon CLARKE
SouthAustralia.com - AIS
50.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi
51.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef
52.
Elia RIGOTTO
Team Milram
53.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
54.
Yann HUGUET
Cofidis, Le Credit par Telephone
55.
Arkaitz DURÁN AROCA
Scott - American Beef
56.
Wesley SULZBERGER
Francaise des Jeux
57.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
58.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
59.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
60.
Alessandro PRONI
Quick Step
61.
Jesús DEL NERO MONTES
Scott - American Beef
62.
Jeremy HUNT
Crédit Agricole
63.
Matthew WILSON
Team Type 1
64.
Nicki SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
65.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
66.
Enrico POITSCHKE
Team Milram
67.
Mario AERTS
Silence - Lotto
68.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
69.
Rick FLENS
Rabobank
70.
Timothy GUDSELL
Francaise des Jeux
71.
Mauro DA DALTO
Liquigas
72.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
73.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner
74.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
75.
Christian MURRO
Lampre
76.
Richie PORTE
Praties
77.
Luke ROBERTS
Team Kuota - Senges
78.
Fabio BALDATO
Lampre
79.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
80.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
81.
Allan JOHANSEN
Team CSC Saxo Bank
82.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC Saxo Bank
83.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
84.
Francesco GAVAZZI
Lampre
85.
Paolo FORNACIARI
Lampre
86.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
87.
Mauro FACCI
Quick Step
88.
František RABOŇ
Team Columbia
89.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step
90.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom
91.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
92.
Benoît JOACHIM
Astana
93.
Wim VANSEVENANT
Silence - Lotto
94.
Laurent MANGEL
Ag2r La Mondiale
95.
Jan BOVEN
Rabobank
96.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
97.
Sylvain CALZATI
Ag2r La Mondiale
98.
Ruben LOBATO ELVIRA
Scott - American Beef
99.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
100.
Theo ELTINK
Rabobank
101.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit par Telephone
102.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
103.
Julien MAZET
Astana
104.
José Luis RUBIERA
Astana
105.
Matthew Harley GOSS
Team CSC Saxo Bank
106.
László BODROGI
Crédit Agricole
107.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
108.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
109.
Christophe KERN
Crédit Agricole
110.
Martin MÜLLER
Team Milram
111.
Dmytro GRABOVSKYY
Quick Step
112.
Gregory HENDERSON
Team Columbia
113.
Yoann OFFREDO
Francaise des Jeux
114.
Bram DE GROOT
Rabobank
115.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
116.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
117.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
118.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia
119.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
120.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
121.
Emanuele BINDI
Lampre
122.
Karl MENZIES
Health Net p/b Maxxis
123.
Dennis HAUEISEN
Team Milram
124.
Pierre ROLLAND
Crédit Agricole
125.
Brett LANCASTER
Team Milram
126.
Bernhard EISEL
Team Columbia
127.
Nick GATES
Silence - Lotto
128.
Tom STUBBE
Francaise des Jeux
129.
Stéphane POULHIES
Ag2r La Mondiale
130.
Nicolas CROSBIE
Bouygues Telecom
131.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom

Stage information

Start, finish: Stage 2. Stirling - Hahndorf

Distance: 148 km

Date: 23 January 2008