2.1

Vuelta a Castilla y León 2011  |  Stage 3. Benavente - Laguna de Peces   

4th edition

157.2 km, 15 April 2011

Rider Team Time
1.
Filippo SAVINI
Colnago - CSF Inox 3h58'25"
2.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team 00'07"
3.
Domenico POZZOVIVO
Colnago - CSF Inox
4.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 00'10"
5.
Xavier TONDO VOLPINI
Movistar Team
6.
Dario David CIONI
Sky Procycling 00'15"
7.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 00'24"
8.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team 00'28"
9.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Barbot - Efapel
10.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
11.
Giovanni Manuel BAEZ ALVAREZ
EPM - Une
12.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank Cycling Team
13.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Une
14.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental
15.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
16.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
17.
John Edilberto MARTINEZ MONTERO
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
18.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team
19.
Tom Jelte SLAGTER
Rabobank Cycling Team 00'40"
20.
Christopher FROOME
Sky Procycling 00'41"
21.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi 01'02"
22.
Giampaolo CHEULA
Geox - TMC 01'05"
23.
Fabrice JEANDESBOZ
Saur - Sojasun
24.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
25.
Fredy Orlando PIAMONTE RODRÍGUEZ
EPM - Une 01'10"
26.
Victor DE LA PARTE
Caja Rural 01'12"
27.
Victor CABEDO
Orbea Continental 02'35"
28.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Saxo Bank - Sungard
29.
Hector Leonardo PAEZ LEON
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 03'11"
30.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia Caja Granada 03'35"
31.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
32.
Sergio Ferreira SOUSA
Barbot - Efapel 04'14"
33.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
34.
Stefano PIRAZZI
Colnago - CSF Inox
35.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
EPM - Une
36.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Orbea Continental 04'56"
37.
Sergio Miguel Vieira RIBEIRO
Barbot - Efapel 06'43"
38.
Rafael INFANTINO ABREU
EPM - Une 07'18"
39.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Andalucia Caja Granada 09'12"
40.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
41.
Alex Norberto CANO ARDILA
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia
42.
Camilo Andres SUAREZ ALBARRACIN
Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 09'53"
43.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
Movistar Team 11'23"
44.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
45.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Saxo Bank - Sungard
46.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Burgos 2016 - Castilla y Leon
47.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
48.
Carlos SASTRE CANDIL
Geox - TMC
49.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural
50.
Ludovic TURPIN
Saur - Sojasun
51.
Matthias BRÄNDLE
Geox - TMC
52.
Yannick TALABARDON
Saur - Sojasun
53.
Russell DOWNING
Sky Procycling
54.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
55.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia Caja Granada
56.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
57.
Ben SWIFT
Sky Procycling
58.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
59.
Federico CANUTI
Colnago - CSF Inox
60.
Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL
Caja Rural
61.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
62.
Richie PORTE
Saxo Bank - Sungard 13'53"
63.
Francisco Javier IRIARTE GARRO
Movistar Team 15'46"
64.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
65.
Branislau SAMOILAU
Movistar Team
66.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
Barbot - Efapel
67.
Juan Mauricio SOLER HERNÁNDEZ
Movistar Team
68.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Barbot - Efapel
69.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Barbot - Efapel
70.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM - Une
71.
Serge PAUWELS
Sky Procycling
72.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
73.
Adrian SAEZ
Orbea Continental
74.
Alex DOWSETT
Sky Procycling
75.
Jonathan HIVERT
Saur - Sojasun 20'12"
76.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Caja Rural 23'20"
77.
Volodymir GUSTOV
Saxo Bank - Sungard
78.
Marcel WYSS
Geox - TMC
79.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada
80.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
81.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Andalucia Caja Granada
82.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Caja Granada
83.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Geox - TMC
84.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada
85.
Pierre CAZAUX
Euskaltel - Euskadi
86.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
87.
Paolo LOCATELLI
Colnago - CSF Inox
88.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Caja Rural
89.
Julien SIMON
Saur - Sojasun
90.
Ruben MARTÍNEZ HERNÁNDEZ
Caja Rural
91.
Gianluca BRAMBILLA
Colnago - CSF Inox
92.
Manuel BELLETTI
Colnago - CSF Inox
93.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental
94.
Simone STORTONI
Colnago - CSF Inox
95.
Antonio Filipe Oliveira AMORIM
Barbot - Efapel
96.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon
97.
Carlos BALTAZAR
Barbot - Efapel
98.
Theo BOS
Rabobank Cycling Team
99.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada
100.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Saxo Bank - Sungard 24'21"
101.
Luke ROBERTS
Saxo Bank - Sungard
102.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon
103.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea Continental
104.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea Continental
105.
Ruben JIMENEZ VENTOSA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
106.
Marko KUMP
Geox - TMC 24'25"
107.
Graeme BROWN
Rabobank Cycling Team 24'48"
108.
Matteo PELUCCHI
Geox - TMC
109.
Aitor GALDÓS ALONSO
Caja Rural

Stage information

Start, finish: Stage 3. Benavente - Laguna de Peces

Distance: 157.2 km

Date: 15 April 2011