2.HC

Bayern Rundfahrt 2014  |  Stage 1. Vilshofen - Freilassing   

18th edition

201.6 km, 28 May 2014

Rider Team Time
1.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 5h11'38"
2.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
3.
Steele VON HOFF
Garmin - Sharp
4.
Sam BENNETT
Team NetAPP - Endura
5.
Roger KLUGE
IAM Cycling
6.
Nikias ARNDT
Team Giant - Shimano
7.
Alexander KRIEGER
Team Stuttgart
8.
Luke ROWE
Team Sky
9.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha
10.
Willy WILLWOHL
LKT Team Brandenburg
11.
Phil BAUHAUS
Team Stölting
12.
Davide VIGANO
Caja Rural - Seguros RGA
13.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
14.
Linus GERDEMANN
MTN - Qhubeka
15.
Marco MATHIS
Rad-Net Rose Team
16.
Geraint THOMAS
Team Sky
17.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
18.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
19.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura
20.
Warren BARGUIL
Team Giant - Shimano
21.
Gregory RAST
Trek Factory Racing
22.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Giant - Shimano
23.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ.fr
24.
Thibaut PINOT
FDJ.fr
25.
Jérémy ROY
FDJ.fr
26.
Arthur VICHOT
FDJ.fr
27.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Shimano
28.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
29.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp
30.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
31.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
32.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge
33.
Tino THÖMEL
Team Stuttgart
34.
Markus EICHLER
Team Stölting
35.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting
36.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura
37.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr
38.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
39.
Mathias FRANK
IAM Cycling
40.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
41.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
42.
Christian KNEES
Team Sky
43.
Jarosław MARYCZ
CCC Polsat Polkowice
44.
Branislau SAMOILAU
CCC Polsat Polkowice
45.
Jacobus VENTER
MTN - Qhubeka
46.
Florenz KNAUER
Team Heizomat
47.
Alexander GRAD
Team Heizomat
48.
Łukasz OWSIAN
CCC Polsat Polkowice
49.
Christian MEIER
Orica - GreenEdge
50.
Johannes WEBER
Team Heizomat
51.
Mario VOGT
Rad-Net Rose Team
52.
Julian SCHULZE
LKT Team Brandenburg
53.
Jan DIETEREN
Team Stölting
54.
Emanuel BUCHMANN
Rad-Net Rose Team
55.
Nikodemus HOLLER
Team Stuttgart
56.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge
57.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat
58.
Jens MOURIS
Orica - GreenEdge
59.
Hayden ROULSTON
Trek Factory Racing
60.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
61.
Anthony DELAPLACE
Bretagne - Seche Environnement
62.
Maximilian WERDA
Team Stölting
63.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge
64.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
65.
Florian VACHON
Bretagne - Seche Environnement
66.
Jens VOIGT
Trek Factory Racing
67.
Anton VOROBYEV
Team Katusha
68.
Marcel WYSS
IAM Cycling
69.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
70.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
71.
Fabian CANCELLARA
Trek Factory Racing
72.
Benoît JARRIER
Bretagne - Seche Environnement
73.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
74.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha
75.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Team Sky
76.
Florian GUILLOU
Bretagne - Seche Environnement
77.
Mateusz TACIAK
CCC Polsat Polkowice
78.
Davide REBELLIN
CCC Polsat Polkowice
79.
Pavel BRUTT
Team Katusha
80.
Dominic KLEMME
IAM Cycling
81.
Peter KENNAUGH
Team Sky
82.
Dario RAPPS
Team Heizomat
83.
Johann TSCHOPP
IAM Cycling
84.
Mirco SAGGIORATO
Team Stölting
85.
Fernando GRIJALBA PÉREZ
Caja Rural - Seguros RGA
86.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
87.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
Caja Rural - Seguros RGA
88.
Brice FEILLU
Bretagne - Seche Environnement
89.
Louis MEINTJES
MTN - Qhubeka
90.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat
91.
Ian BOSWELL
Team Sky
92.
Adrian HONKISZ
CCC Polsat Polkowice
93.
Stefan SCHÄFER
LKT Team Brandenburg
94.
Thomas DAMUSEAU
Team Giant - Shimano
95.
Stijn DEVOLDER
Trek Factory Racing
96.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team 00'51"
97.
Fabian BRINTRUP
Rad-Net Rose Team
98.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura
99.
Nick NUYENS
Garmin - Sharp 00'55"
100.
David MILLAR
Garmin - Sharp 01'17"
101.
Sebastian LANGEVELD
Garmin - Sharp
102.
Eduardo SEPULVEDA
Bretagne - Seche Environnement
103.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 01'33"
104.
Julian KERN
Ag2r La Mondiale
105.
Moritz SCHAFFNER
Rad-Net Rose Team 02'21"
106.
Max WALSLEBEN
Team Stuttgart
107.
Tobias KNAUP
LKT Team Brandenburg 02'22"
108.
Domenic WEINSTEIN
Rad-Net Rose Team
109.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
110.
Juriy VASYLIV
Team Stölting 02'50"
111.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka 03'02"
112.
Kai KAUTZ
Team Stuttgart
113.
Arnaud GÉRARD
Bretagne - Seche Environnement
114.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge
115.
Julien ESSERS
Team Heizomat
116.
Franz SCHIEWER
LKT Team Brandenburg
117.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura 03'05"
118.
Anthony ROUX
FDJ.fr 03'22"
119.
Jack CUMMINGS
Team Stuttgart
120.
Thomas PETERSON
Team Giant - Shimano
121.
Lasse Norman HANSEN
Garmin - Sharp 04'21"
122.
Marcel WEBER
Team Stuttgart
123.
Yaroslav POPOVYCH
Trek Factory Racing
124.
Carl SOBALLA
LKT Team Brandenburg
125.
Sebastian DECKERT
LKT Team Brandenburg
126.
Lawson CRADDOCK
Team Giant - Shimano
127.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA 05'10"
128.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA
129.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
130.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura 05'14"
131.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha
132.
Alexander PORSEV
Team Katusha

Stage information

Start, finish: Stage 1. Vilshofen - Freilassing

Distance: 201.6 km

Date: 28 May 2014