Vuelta a España 1996  |  Stage 6. Almeria - Málaga   

51st edition

196.5 km, 12 September 1996

Rider Team Time
1.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym 5h40'46"
2.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi
3.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
4.
Jaan KIRSIPUU
Petit Casino
5.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
6.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm
7.
Marcel WÜST
Mx Onda
8.
Giovanni LOMBARDI
Team Polti
9.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
10.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
11.
Tom STEELS
Mapei - GB
12.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
13.
Paulo Jorge De Moura FERREIRA
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
14.
Asier GUENETXEA
Euskadi
15.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
16.
Biagio CONTE
Scrigno - Blue Storm
17.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
18.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom
19.
Tom CORDES
Mx Onda
20.
Maximilian SCIANDRI
Motorola
21.
Yvan MARTIN
Festina - Lotus
22.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo.
23.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
24.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Co. Bo.
25.
Max VAN HEESWIJK
Motorola
26.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
27.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach
28.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda
29.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
30.
Bobby JULICH
Motorola
31.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
32.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
33.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus
34.
Bart LEYSEN
Mapei - GB
35.
Manuel RODRIGUEZ GIL
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
36.
Andrea PERON
Motorola
37.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites
38.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm
39.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
40.
Luca COLOMBO
Aki - Gipiemme - Safi
41.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti
42.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
43.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
44.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
45.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach
46.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus
47.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino
48.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
49.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
50.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus
51.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
52.
Mirko CELESTINO
Team Polti
53.
Mauro GIANETTI
Team Polti
54.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym
55.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
56.
Davide REBELLIN
Team Polti
57.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
58.
Pedro Manuel RODRIGUES SILVA
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
59.
Axel MERCKX
Motorola
60.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
61.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
62.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
63.
Andrea VATTERONI
Scrigno - Blue Storm
64.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
65.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi
66.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
67.
Michel LAFIS
Team Deutsche Telekom
68.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
69.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
70.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
71.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
72.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi
73.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
74.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
75.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
76.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
77.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda
78.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
79.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
80.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
81.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
82.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
83.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
84.
Daniel CLAVERO
Mx Onda
85.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
86.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti
87.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda
88.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
89.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
90.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
91.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
92.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
93.
Lylian LEBRETON
Festina - Lotus
94.
Maurizio MOLINARI
MG Boys Maglificio - Technogym
95.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi
96.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
97.
Erwin NIJBOER
Banesto
98.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
99.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo.
100.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo.
101.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
102.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
103.
Artūras KASPUTIS
Petit Casino
104.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
105.
Miguel INDURÁIN
Banesto
106.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
107.
David GARCIA MARQUINA
Euskadi
108.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda
109.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi
110.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
111.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
112.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
113.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
114.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
115.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
116.
Orlando RODRIGUES
Banesto
117.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda
118.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus
119.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E.
120.
Marino ALONSO
Banesto
121.
Joaquim Alberto CAMPOS SAMPAIO
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
122.
César SOLAUN
Euskadi
123.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo.
124.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
125.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB
126.
Mirko CREPALDI
Team Polti
127.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
128.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm
129.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
130.
Vicente APARICIO
Banesto
131.
Flavio VANZELLA
Motorola
132.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
133.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
134.
Stéphane GOUBERT
Festina - Lotus
135.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
136.
Paulo BARROSO
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
137.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
138.
Roberto LAISEKA
Euskadi
139.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
140.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
141.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino
142.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
143.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - GB
144.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus
145.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
146.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
148.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
154.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Motorola
157.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach
165.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach 00'30"
168.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 02'45"
169.
Michael ANDERSSON
Team Deutsche Telekom 10'03"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 6. Almeria - Málaga

Distance: 196.5 km

Date: 12 September 1996