Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2000  |  Stage 1. Almeria - Almeria   

46th edition

160 km, 13 February 2000

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 4h11'21"
2.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
3.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
4.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
5.
Jan BOVEN
Rabobank
6.
José Luis REBOLLO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
7.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
8.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
9.
Giuseppe DI GRANDE
Festina - Lotus
10.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
11.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Banesto
12.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
13.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
14.
Andreas KLIER
Farm Frites
15.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Kelme - Costa Blanca
16.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
17.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
18.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
19.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
O.N.C.E. - Deutsche Bank
20.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
21.
Jurgen VAN DE WALLE
Palmans - Ideal
22.
Ramon MEDINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
23.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
24.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
25.
Chris PEERS
Cofidis
26.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
27.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
28.
Dave BRUYLANDTS
Palmans - Ideal
29.
Fabien DE WAELE
Lotto - Adecco
30.
Steve DE WOLF
Cofidis
31.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
32.
Stive VERMAUT
US Postal Service
33.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
34.
Peter FARAZIJN
Cofidis
35.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Relax - Fuenlabrada
36.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
37.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Albacom
38.
René JØRGENSEN
Memory Card - Jack & Jones
39.
Gines SALMERON
Jazztel - Costa de Almeria
40.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
41.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
42.
Marc WAUTERS
Rabobank
43.
Michele COPPOLILLO
Mercatone Uno - Albacom
44.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
45.
Javier OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
46.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
47.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step
48.
Aitor GARMENDIA
Banesto
49.
Sebastien DEMARBAIX
Lotto - Adecco
50.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
51.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
52.
Eligio REQUEJO
Kelme - Costa Blanca
53.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
54.
Patrick JONKER
US Postal Service
55.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
56.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
57.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
58.
Arnaud PRÉTOT
Cofidis 07'25"
59.
Servais KNAVEN
Farm Frites
60.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
61.
Alberto BENITO GUERREIRO
Banesto
62.
Marcel DUIJN
Rabobank
63.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
64.
David VAZQUEZ GARCIA
Relax - Fuenlabrada
65.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
66.
Matthé PRONK
Rabobank
67.
David TANI
Mapei - Quick Step
68.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
69.
Geert VAN BONDT
Farm Frites
70.
Nicolas JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
71.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
72.
Dirk BALDINGER
Team Nürnberger
73.
Nico MATTAN
Cofidis
74.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
75.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi
76.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
77.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom
78.
Jamie BURROW
US Postal Service 09'46"
79.
Nicolay Bo LARSEN
Memory Card - Jack & Jones
80.
Gian Matteo FAGNINI
Team Deutsche Telekom 12'52"
81.
Maurizio CARAVAGGIO
Mercatone Uno - Albacom
82.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
83.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 13'48"
84.
Bert DIETZ
Team Nürnberger
85.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
86.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
87.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
88.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Festina - Lotus
89.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Albacom
90.
Scott SUNDERLAND
Palmans - Ideal
91.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom
92.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
93.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 15'06"
94.
Jonathan HALL
Festina - Lotus
95.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Albacom 20'11"
96.
Mikael Holst KYNEB
Memory Card - Jack & Jones
97.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria
98.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
99.
David LEFÈVRE
Cofidis
100.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
101.
Niko EECKHOUT
Palmans - Ideal
102.
Pedro Saúl MORALES
103.
Hendrik VAN DIJCK
Palmans - Ideal
104.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
105.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
106.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
107.
Michel KLINGER
Festina - Lotus
108.
Ivan SASTRE
Festina - Lotus
109.
Kevin LIVINGSTON
US Postal Service
110.
Jens ZEMKE
Team Nürnberger
111.
Wim FEYS
Palmans - Ideal
112.
Ernesto MANCHÓN SÁNCHEZ
Jazztel - Costa de Almeria
113.
Dylan CASEY
US Postal Service
114.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
115.
Orlando RODRIGUES
Banesto
116.
Cândido BARBOSA
Banesto
117.
Holger SIEVERS
Team Nürnberger
118.
Geert VERHEYEN
Lotto - Adecco
119.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
120.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
121.
Imanol AYESTARÁN
Relax - Fuenlabrada
122.
Gert VANDERAERDEN
Palmans - Ideal
123.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
124.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites
125.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
126.
Diego Luis PRIOR JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria
127.
Mathew HAYMAN
Rabobank
128.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
129.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
130.
Kirk O'BEE
US Postal Service
131.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
132.
Hans DE CLERCQ
Palmans - Ideal
133.
Karl PAUWELS
Palmans - Ideal
134.
Steven DE JONGH
Rabobank
135.
Robbie MCEWEN
Farm Frites
136.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
137.
Andy FLICKINGER
Festina - Lotus
138.
Jörn REUSS
Team Nürnberger
139.
Raphael SCHWEDA
Team Nürnberger
140.
Peter VAN PETEGEM
Farm Frites
141.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
142.
Jakob Storm PIIL
Memory Card - Jack & Jones
143.
Martin RITTSEL
Memory Card - Jack & Jones
144.
Jesper SKIBBY
Memory Card - Jack & Jones
145.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom
146.
Antonio COLÓM MAS
Jazztel - Costa de Almeria 22'49"
147.
Christian Foget ANDERSEN
Memory Card - Jack & Jones
148.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
149.
Jacky DURAND
Lotto - Adecco 38'44"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Almeria - Almeria

Distance: 160 km

Date: 13 February 2000