Vuelta a España 2001  |  Stage 21. Madrid - Madrid I.T.T.   

56th edition

38 km, 30 September 2001

Rider Team Time
1.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 45'33"
2.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service 14"
3.
David MILLAR
Cofidis 37"
4.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus 45"
5.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 56"
6.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski 01'23"
7.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 01'45"
8.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 01'46"
9.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 01'57"
10.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo 02'03"
11.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski 02'10"
12.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 02'19"
13.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin 02'24"
14.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 02'43"
15.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 02'46"
16.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 02'48"
17.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 02'53"
18.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 03'02"
19.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
20.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 03'03"
21.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 03'07"
22.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 03'08"
23.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus 03'10"
24.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco 03'13"
25.
Antonio CRUZ
US Postal Service 03'15"
26.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
27.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo 03'23"
28.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski 03'29"
29.
Massimiliano LELLI
Cofidis 03'32"
30.
Iñigo CUESTA
Cofidis
31.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 03'36"
32.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 03'38"
33.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
34.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 03'48"
35.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'55"
36.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'56"
37.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
38.
William Chann MCRAE
US Postal Service 03'58"
39.
Matthé PRONK
Rabobank 04'00"
40.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 04'01"
41.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
42.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 04'03"
43.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo
44.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 04'04"
45.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 04'17"
46.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo
47.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 04'20"
48.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 04'21"
49.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 04'25"
50.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco
51.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 04'27"
52.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
53.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 04'38"
54.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 04'39"
55.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 04'40"
56.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
57.
Addy ENGELS
Rabobank 04'41"
58.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 04'43"
59.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 04'44"
60.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 04'46"
61.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 04'49"
62.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 04'52"
63.
Geert VERHEYEN
Rabobank 04'53"
64.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 04'55"
65.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 04'56"
66.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
67.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca 04'58"
68.
Jan BOVEN
Rabobank
69.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada 05'00"
70.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 05'02"
71.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 05'05"
72.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus 05'06"
73.
Beat ZBERG
Rabobank 05'07"
74.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
75.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco 05'08"
76.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 05'09"
77.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
78.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com 05'10"
79.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 05'11"
80.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
81.
Guido TRENTIN
Cofidis 05'12"
82.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 05'13"
83.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 05'15"
84.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
85.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo 05'17"
86.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 05'19"
87.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS 05'23"
88.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 05'25"
89.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
90.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 05'27"
91.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 05'29"
92.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
93.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus 05'30"
94.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
95.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus 05'31"
96.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 05'33"
97.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom 05'35"
98.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 05'40"
99.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 05'42"
100.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS 05'43"
101.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada 05'47"
102.
Alberto VINALE
Alessio 05'50"
103.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
104.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada 05'52"
105.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 05'54"
106.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
107.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 05'55"
108.
Jörg LUDEWIG
Saeco
109.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
110.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 05'56"
111.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS 05'57"
112.
Marc LOTZ
Rabobank 05'58"
113.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
114.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 06'03"
115.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
116.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 06'06"
117.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 06'08"
118.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
119.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 06'09"
120.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
121.
Alexandr SHEFER
Alessio 06'11"
122.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 06'15"
123.
Claude LAMOUR
Cofidis 06'16"
124.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi 06'19"
125.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 06'21"
126.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
127.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 06'22"
128.
Daniel ATIENZA
Cofidis 06'29"
129.
Thorsten NITSCHE
Saeco 06'33"
130.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 06'42"
131.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo 06'44"
132.
Peter FARAZIJN
Cofidis 06'47"
133.
Karsten KROON
Rabobank 07'07"
134.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
135.
Salvatore COMMESSO
Saeco 07'09"
136.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo 07'27"
137.
Igor PUGACI
Saeco 07'34"
138.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 07'46"
139.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria 08'58"

Stage information

Start, finish: Stage 21. Madrid - Madrid I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 38 km

Date: 30 September 2001