Vuelta a España 2001  |  Stage 20. Guadalajara - Alto de Abantos   

56th edition

176 km, 29 September 2001

Rider Team Time
1.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 4h25'09"
2.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 02"
3.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 15"
4.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
5.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
6.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
7.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
8.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service
9.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
10.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
11.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
12.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo 35"
13.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
14.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 45"
15.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco 01'16"
16.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
17.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 01'29"
18.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
19.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus 01'32"
20.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 02'04"
21.
Iñigo CUESTA
Cofidis 02'18"
22.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 02'35"
23.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco 03'07"
24.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 03'48"
25.
Geert VERHEYEN
Rabobank
26.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 03'54"
27.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 04'37"
28.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 05'05"
29.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 05'28"
30.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com 05'31"
31.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 06'43"
32.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 06'49"
33.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 08'35"
34.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
35.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 08'37"
36.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 08'39"
37.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
38.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 08'40"
39.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 08'44"
40.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
41.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
42.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski 08'46"
43.
Peter FARAZIJN
Cofidis 09'36"
44.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 10'04"
45.
Matthé PRONK
Rabobank 10'06"
46.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus 10'16"
47.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
48.
Beat ZBERG
Rabobank 11'17"
49.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 12'11"
50.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 13'30"
51.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 13'59"
52.
Claude LAMOUR
Cofidis 15'37"
53.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 16'03"
54.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom 17'54"
55.
William Chann MCRAE
US Postal Service
56.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 17'57"
57.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
58.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
59.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
60.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
61.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
62.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
63.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
64.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
65.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
66.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
67.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
68.
Massimiliano LELLI
Cofidis
69.
Daniel ATIENZA
Cofidis
70.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
71.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
72.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
73.
David MILLAR
Cofidis 19'07"
74.
Karsten KROON
Rabobank
75.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 19'09"
76.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 19'31"
77.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 19'33"
78.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
79.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
80.
Igor PUGACI
Saeco 24'58"
81.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
82.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 25'33"
83.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
84.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
85.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
86.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
87.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
88.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo
89.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
90.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com
91.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
92.
Marc LOTZ
Rabobank
93.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
94.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
95.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
96.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo
97.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
98.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
99.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
100.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
101.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
102.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
103.
Jörg LUDEWIG
Saeco
104.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
105.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
106.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
107.
Jan BOVEN
Rabobank
108.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
109.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
110.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
111.
Antonio CRUZ
US Postal Service
112.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
113.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
114.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
115.
Alberto VINALE
Alessio
116.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
117.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
118.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
119.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
120.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
121.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
122.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
123.
Alexandr SHEFER
Alessio
124.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
125.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
126.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
127.
Thorsten NITSCHE
Saeco
128.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
129.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
130.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
131.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
132.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
133.
Guido TRENTIN
Cofidis
134.
Salvatore COMMESSO
Saeco
135.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
136.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo
137.
Addy ENGELS
Rabobank
138.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
139.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
140.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus

Stage information

Start, finish: Stage 20. Guadalajara - Alto de Abantos

Race Type: Mountain stage

Distance: 176 km

Date: 29 September 2001