Ronde van Nederland 2002  |  Stage 3. Apeldoorn - Almelo   

42nd edition

74.9 km, 22 August 2002

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 1h31'29"
2.
Erik ZABEL
Team Telekom
3.
Sven TEUTENBERG
Phonak
4.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
5.
Julian DEAN
Team CSC - Tiscali
6.
Allan Bo ANDRESEN
EDS - Fakta
7.
Alexandre USOV
Phonak
8.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
9.
Nicola MINALI
Tacconi Sport - Emmegi
10.
Rudi KEMNA
Bankgiroloterij - Batavus
11.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
12.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
13.
Steven DE JONGH
Rabobank
14.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
15.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
16.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
17.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali
18.
Antonio CRUZ
US Postal Service
19.
Jans KOERTS
Domo - Farm Frites
20.
Tom BOONEN
US Postal Service
21.
Ludovic CAPELLE
Ag2r
22.
Magnus BÄCKSTEDT
EDS - Fakta
23.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
24.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
25.
Linas BALČIŪNAS
Ag2r
26.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
27.
Sebastiano SCOTTI
Index - Alexia Alluminio
28.
Gabriele BALDUCCI
Tacconi Sport - Emmegi
29.
Erik DEKKER
Rabobank
30.
Raphael JEUNE
Team CSC - Tiscali
31.
Gorik GARDEYN
Lotto - Adecco
32.
Innar MANDOJA
Ag2r
33.
Rik REINERINK
Bankgiroloterij - Batavus
34.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
35.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin
36.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo
37.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Tiscali
38.
Gerben LÖWIK
Bankgiroloterij - Batavus
39.
Kurt Asle ARVESEN
EDS - Fakta
40.
Cesare DI CINTIO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
41.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali
42.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites
43.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
44.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
45.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
46.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
47.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites
48.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
49.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
50.
Michael REIHS
Phonak
51.
Jacob Moe RASMUSSEN
EDS - Fakta
52.
Manuel QUINZIATO
Lampre - Daikin
53.
Bram SCHMITZ
Bankgiroloterij - Batavus
54.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij - Batavus
55.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
56.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
57.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
58.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
59.
Michael BOOGERD
Rabobank
60.
Robert BARTKO
Team Telekom
61.
Fabien DE WAELE
Mapei - Quick Step
62.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
63.
Bert GRABSCH
Phonak
64.
Kyrylo POSPYEYEV
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
65.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
66.
Leon VAN BON
Domo - Farm Frites
67.
Gianluca SIRONI
Tacconi Sport - Emmegi
68.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites
69.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Emmegi
70.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
71.
Denis BERTOLINI
Phonak
72.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
73.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step
74.
Bert HIEMSTRA
Bankgiroloterij - Batavus
75.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
76.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
77.
Pieter VRIES
Bankgiroloterij - Batavus
78.
Andy FLICKINGER
Ag2r
79.
Marcus LJUNGQVIST
EDS - Fakta
80.
Marc WAUTERS
Rabobank
81.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
82.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
83.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
84.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
85.
Pavel PADRNOS
US Postal Service
86.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo
87.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
88.
Lars Ytting BAK
EDS - Fakta
89.
René JØRGENSEN
EDS - Fakta
90.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
91.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
92.
Matthew WHITE
US Postal Service
93.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
94.
Lorenzo CARDELLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
95.
Marc LOTZ
Rabobank
96.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
97.
Laurent ESTADIEU
Ag2r
98.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
99.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
100.
Dylan CASEY
US Postal Service
101.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
102.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
103.
Claudio ASTOLFI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
104.
Kevin VAN IMPE
Lotto - Adecco
105.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij - Batavus
106.
Agustín PEÑA GAGO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
107.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
108.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
109.
Daniele GALLI
Index - Alexia Alluminio
110.
Jan BOVEN
Rabobank
111.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
112.
Bram DE GROOT
Rabobank
113.
Corrado SERINA
Index - Alexia Alluminio
114.
Massimo STRAZZER
Phonak 00'16"
115.
Marco VILLA
Index - Alexia Alluminio
116.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
117.
Alberto LODDO
Lampre - Daikin
118.
Lukas ZUMSTEG
Phonak 00'20"
119.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 01'29"
120.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio 01'47"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Apeldoorn - Almelo

Distance: 74.9 km

Date: 22 August 2002